İstanbul depremi sonrası ne olur?

Yer
istanbul
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
İstanbul'da her an deprem olabilir yaklaşıyor Allah bilir ne zaman olacağını fakat önlem yok, bir şey yok. Başımızda ki durdukça da devam edecek ve kader denilecek kimse kimseye yetişemeyecek. Kimi ailesi için çabalacak, kimi enkaz altında korkudan kimi sevdiği yüzünden hayatını kaybedecek. Ben deprem sonrası savaş olmasından korkuyorum. Fırsattan yararlanıp ülkeye çökerler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
İstanbul'da en az 200 bin can kaybı olur 7'nin üstü bir depremde yakın şehirlerde cabası. Ülkeye çökme konusu bence olmaz ama yine de belli olmayabilir.

İstanbul depremi, şu anda genel olarak İstanbul’un hem nüfus fazlalığı hem de birbiri ile oldukça bitişik olan yapılanmasından kaynaklı olarak adeta bir kıyamet senaryosu içeriyor.

Bu senaryoya karşı da -şaşırılmadığı gibi- 20-25 yıl boyunca bir tedbir alınmış değil.

Son düzenleme:
Allah bilir ne zaman olacağını fakat önlem yok, bir şey yok.
Tam olarak tarihi bilinemez elbette ama 2029'a kadar olma ihtimali %65. O yüzden şu an hem devletin, hem de insanların birkaç yıl içinde depremin olacağı kesinmiş gibi hazırlanması gerekiyor.
Başımızda ki durdukça da devam edecek ve kader denilecek kimse kimseye yetişemeyecek. Kimi ailesi için çabalacak, kimi enkaz altında korkudan kimi sevdiği yüzünden hayatını kaybedecek.
Beklenen deprem için insanların kimseye güvenmemesi gerekiyor. Önlem alınıp alınmayacağını, alınırsa ne seviyede olacağını bilemeyiz. O yüzden herkes kendini bu depreme tüm olasılıkları düşünerek en iyi şekilde hazırlamak zorunda.
Ben deprem sonrası savaş olmasından korkuyorum. Fırsattan yararlanıp ülkeye çökerler mi?
Türkiye'yi ciddi anlamda tehlikeye sokan bir durum olursa NATO devreye girer zaten. En büyük fiziki tehlike mülteciler şu an. Ama asıl sıkıntı, İstanbul'daki sanayinin çökmesi. Bu olursa eğer, ülkeye kimse saldırmasa bile yıllarca kendimize gelemeyiz.
İstanbul'da en az 200 bin can kaybı olur 7'nin üstü bir depremde yakın şehirlerde cabası.
O kadar da değil. 1939 yılındaki Erzincan depreminde doğru düzgün teknoloji ve arama kurtarma ekibi olmamasına rağmen 33 bin kişi ölmüştü. 7.9 büyüklüğündeydi ayrıca.

İstanbul'da en az 200 bin can kaybı olur 7'nin üstü bir depremde yakın şehirlerde cabası. Ülkeye çökme konusu bence olmaz ama yine de belli olmayabilir.

Kanka 200 bin olmaz, yani abartmışsın. 1999 depremi 16 bin kişi öldü.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam olarak tarihi bilinemez elbette ama 2029'a kadar olma ihtimali %65. o yüzden şu an hem devletin, hem de insanların birkaç yıl içinde depremin olacağı kesinmiş gibi hazırlanması gerekiyor.

Beklenen deprem için insanların kimseye güvenmemesi gerekiyor. Önlem alınıp alınmayacağını, alınırsa ne seviyede olacağını bilemeyiz. O yüzden herkes kendini bu depreme tüm olasılıkları düşünerek en iyi şekilde hazırlamak zorunda.

Türkiye'yi ciddi anlamda tehlikeye sokan bir durum olursa NATO devreye girer zaten. En büyük fiziki tehlike mülteciler şu an. Ama asıl sıkıntı, İstanbul'daki sanayinin çökmesi. Bu olursa eğer, ülkeye kimse saldırmasa bile yıllarca kendimize gelemeyiz.

O kadar da değil. 1939 yılındaki Erzincan depreminde doğru düzgün teknoloji ve arama kurtarma ekibi olmamasına rağmen 33 bin kişi ölmüştü. 7.9 büyüklüğündeydi ayrıca.

Kankam İstanbul'da 16 milyon insan Erzincan'da 240 bin insan var ve her yere yetişemeyeceklerini düşünersek sonuç vahim her türlü. Çok katlı bir sürü 30-40 senelik binalar var.

Kanka 200 bin olmaz yani abartmışsın 1999 depremi 16 bin kişi öldü.

O sıra nüfus 8 minyondu şu an 17 neredeyse üstüne bir de o süre boyunca binalar eskidi evet 200 bin olmaz belki ama 100 bin i geçer bence.

Ben açıkçası en az bir 10 yıl toparlanabileceğimizi düşünmüyorum. Milyonlarca yaralı ve on binlerce ölü olabilir. Türkiye'nin sanayisinin büyük bölümü orada. Ekonominin büyük kısmı İstanbul'dan dönüyor.

Üzülerek söylüyorum ki 10 deprem yaşanan ilin nüfusu İstanbul'un neredeyse yarısı ediyor. Ayrıca İstanbul çok daha sıkışık, çok daha kalabalık. Kısaca çok çok kötü olur, ekonomiye neredeyse her şeye büyük darbe vurur.

Yeni konular

Geri
Yukarı