İstanbul Depremi Sonrası Olabilecekler

Ben arkadaşa abartmış diyorum fakat haklılık payı çok daha fazla. Bu sene İstanbul'a taşındım. Taşınınca aklıma geldi :)

İlk başta gayet doğruydu sonra iyice abartmış. Riskli bölgelerde yapılan binaların çoğu deniz kumundan yapılma. Durduğu yerde çöküyor ki, depremde ne olur belli değil. Bu ekonomi ile de deprem olursa toparlanmak zor olur.

Yazdıkları İstanbul’un ekonomik olarak kötü kesimi için geçerli. Ekonomiyi sırtlayan kısım ayakta kalır. Kaldı ki Türkiye’nin iç ekonomisi İstanbul’da dönüyor. İhracat olarak ülkeyi sırtlayan çoğu firma, üretim tesislerini İstanbul’un dışında tutup, yönetim merkezlerini İstanbul’da bulunduruyor. Onlara da kolay kolay bir şey olmaz.

Olacak olan garibana, emekçiye, yaşlıya, çocuğa olur.

Adam Turkey War Z yazmış bildiğin. Cool story bro.

Ne olacağını gerçekten merak eden varsa açsın 99 depremini araştırsın. Benzer şeyler olacaktır. Çünkü o yıldan beri malzemeden çalan müteahhitler ev yapmaya devam etti. Denetim olmadı, insan canı değil, o zengin ... kazanılacağı para düşünüldü.

Bir söz vardır. Türkler geçmişini çabuk unutur diye. Daha 20 yıl önceki büyük olaydan ders çıkarmayan bir ülke, ilerde yaşanacak böyle büyük bir olayı da sonuna kadar hak ediyordur.

99 depremi de büyük bir depremdi ama kimse marketleri soymadı, kimse iç savaş çıkarmadı. Herkes birkaç bir şey alıp evinden, günlerce sokaklarda, boş arsalarda yattı. Artçı depremler bitince de herkes kaldığı yerden hayatına devam etti.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

99 Depreminden sonra bir sürü yağma ve hırsızlık olayı oldu. Sadece basın medya değil, Adapazarında oturan arkadaşımın anlattıkları bile kan donduran cinsten. Yıkılan evlerin altındaki bakkal marketi soyma işin en hafifi.

Toplanma alanı kalmamış gibi bir şeyler duymuştum. Ben bu sefer 30.000 civari ölü, 100.000 civari yaralanma bekliyorum. 1999'dan beri nufus ve çarpık yapılaşma patladı sonuçta. 1 milyon kişi evsiz kalabilir.

Bahsettiğim değerler size astronomik geliyorsa 1999 depreminde ki ölü, yaralı ve evsiz sayısına bakın. Sonra 1999-2019 yıllarında ki nufus ve çarpık yapılaşma artışına bakın. Söylediğim değerler iyimser bile kalabilir.

İstanbul Türkiye kalbi olduğunu düşürsek ki öyle. Sanayiden tut, turizme her şeyde öyle. Büyük bir ekonomik kriz kaçınılmaz. Bu ekonomik kriz zaten siyaset yüzünden iyice zıvanadan çıkmış ülkede bir iç savaşı tetikleyebilir. Mümkün değil gibi gözükebilir. Ama eskiden böyle bir şey olduğu anda askeriye ve devlet aklı devreye girerdi. Size hatırlatayım AKP sayesinde devletin bütün bu fren mekanizmaları devre dışı artık. Yani artık freni patlamış kamyon gibiyiz. Bu üldeke iç savaşta dahil her şey olabilir artık.

1999'da felaket üstüne felaket yaşamıştık. Ama millet birdi. Kutuplaşma yoktu o kadar. Hele şimdi ki gibi çevremiz cehennem değildi. Şu an da bütün sınırlarımız yanıyor. ''Doğu Akdeniz''den tut, Suriye'ye, Irak'a. Bence Türkiye bu kadarını kaldıramaz. Sonun başlangıcı gibi bir şey olur. Bence tam da şu atmosferde olacak bir büyük İstanbul depremi Türkiye'yi yıkar, geçer.

Son düzenleme:
Toplanma alanı kalmamış gibi bir şeyler duymuştum. Ben bu sefer 30.000 civari ölü, 100.000 civari yaralanma bekliyorum. 1999'dan beri nufus ve çarpık yapılaşma patladı sonuçta. 1 milyon kişi evsiz kalabilir.

Bahsettiğim değerler size astronomik geliyorsa 1999 depreminde ki ölü, yaralı ve evsiz sayısına bakın. Sonra 1999-2019 yıllarında ki nufus ve çarpık yapılaşma artışına bakın. Söylediğim değerler iyimser bile kalabilir.

İstanbul Türkiye kalbi olduğunu düşürsek ki öyle. Sanayiden tut, turizme her şeyde öyle. Büyük bir ekonomik kriz kaçınılmaz. Bu ekonomik kriz zaten siyaset yüzünden iyice zıvanadan çıkmış ülkede bir iç savaşı tetikleyebilir. Mümkün değil gibi gözükebilir. Ama eskiden böyle bir şey olduğu anda askeriye ve devlet aklı devreye girerdi. Size hatırlatayım AKP sayesinde devletin bütün bu fren mekanizmaları devre dışı artık. Yani artık freni patlamış kamyon gibiyiz. Bu üldeke iç savaşta dahil her şey olabilir artık.

1999'da felaket üstüne felaket yaşamıştık. Ama millet birdi. Kutuplaşma yoktu o kadar. Hele şimdi ki gibi çevremiz cehennem değildi. Şu an da bütün sınırlarımız yanıyor. ''Doğu Akdeniz''den tut, Suriye'ye, Irak'a. Bence Türkiye bu kadarını kaldıramaz. Sonun başlangıcı gibi bir şey olur. Bence tam da şu atmosferde olacak bir büyük İstanbul depremi Türkiye'yi yıkar, geçer.
30.000 çok iyimser. Çok daha fazla kişi gece kondu tarzında evlerde yaşıyor. Depreme dayanıksız evleri saymıyorum. Şiddeti en iyi ihtimalle 6.7 6.8 en kötü 8.5 8.6 civarı olur kayıp sayısı ise en iyi 100.000 en kötü 2milyon civarı. (15 Milyon nüfuslu bir şehirden bahsediyoruz.) Önceki depremlerdeki belirtilen kayıpların gerçek olmadığını unutmayın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı