İtopya yanlış ürün gönderdi!

ExellionTR

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhabalar. İtopya.com üzerinden indirimdeyken ASUS TUF Gaming K7 mekanik klavye sipariş etmiştim. Ürün bugün öğlen elime ulaştı fakat lineer Switch yazan kutudan tacticle Switch ürün çıktı. Mail üzerinden ve sipariş notlarımdan özellikle belirtmiştim "lineer Switch olmasını istiyorum lütfen karışıklık olmasın" diye. Faturası ve açılmamış kutusuyla birlikte tekrar geldiği koliye yerleştirip iade talebi oluşturdum. İade süreci ne kadar sürüyor ve bana kullanılmamış, teslim aldıktan yarım saat sonra iade talebi oluşturduğum ürün için iade almama gibi zorluklar çıkarırlar mı? Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. İtopya.com üzerinden indirimdeyken ASUS TUF Gaming K7 mekanik klavye sipariş etmiştim. Ürün bugün öğlen elime ulaştı fakat lineer Switch yazan kutudan tacticle Switch ürün çıktı. Mail üzerinden ve sipariş notlarımdan özellikle belirtmiştim "lineer Switch olmasını istiyorum lütfen karışıklık olmasın" diye. Faturası ve açılmamış kutusuyla birlikte tekrar geldiği koliye yerleştirip iade talebi oluşturdum. İade süreci ne kadar sürüyor ve bana kullanılmamış, teslim aldıktan yarım saat sonra iade talebi oluşturduğum ürün için iade almama gibi zorluklar çıkarırlar mı? Fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

Sıkıntı çıkmazsa iade süreci maximum 1 hafta sürüyor.

İade süreci rezalet İtopya'da.

5 Mayıs'da aldığım ürünü kullanmadığım için 15 Mayıs'da iade talebi oluşturmuştum. 1 aydan fazla süredir değerlendiriliyor olarak gözüküyor. İade talebini beklememek için geçen ay satmıştım ama bunca zamandır halen aynı gözüküyor. Çoluk çocuk yönetiyor İtopya'yı sanırım.

1624359728489.png

Sıkıntı çıkmazsa iade süreci maximum 1 hafta sürüyor.

Hocam indirimler 30 Haziran'da bitiyor sanırım umarım yetişir. Yarın UPS Kargo'dan kurye gelecek ürünü teslim almak için.

Yanlış ürünü göndermişlerse ve özellikle de siz belirttiğiniz halde yanlış gönderilmişse almak zorundalar.

Mail üzerinden 2 kez görüştüm ve sipariş ederken notlarım kısmına da yazıp belirttim hocam. Ürünü teslim aldım dikkatli bir şekilde açtım ve tuşlara tıklamamla lineer yerine tacticle olduğunu anladım ve geri paketleyip iade talebi oluşturdum, hepsi toplamda 30-40 dakika kadar sürdü. Müşteri hizmetleriyle de görüşme sağladım ups için kod verdiler bekliyoruz bakalım umarım sorun çıkarmazlar veya iade işlemlerini uzatmazlar.

Neden mağazanın iade sistemiyle uğraşıyorsunuz ki? Mesafeli satış sözleşmesinde yazan e-mail adresine Cayma Hakkı Kullanımı Bildirimi yazarak sözleşmeden vazgeçtiğinizi 14 gün içerisinde belirtebilirsiniz. Size temin ettikleri kargo şirketi ve anlaşmalı numaraları ile ürünü karşı ödemeli şekilde kargoya vereceksiniz bitti gitti. Eğer açıkça "cayma hakkı" kullandığınızı belirtmezseniz evet itopya mis gibi problem çıkarır.
Yanlış ürünü göndermişlerse ve özellikle de siz belirttiğiniz halde yanlış gönderilmişse almak zorundalar.
Yanlış ürünü göndermiş olmaları da şart değil iade için. Ama tabii destekleyici bir nokta. Mesafeli satışlarda 14 gün cayma hakkı kanunen tüketiciye tanınır. Mağazanın iade politikasından bağımsız olarak işler. Mağaza isterse iade almıyoruz desin, kanun alacaksın diyor. Fakat açıkça belirtmek gerekiyor "cayma hakkı" kullanıldığını. Eğer hala talebinizi yerine getirmiyorlarsa yazışmaları faturayı kargo takip numarasını vs. derleyip dosya halinde Tüketici Hakem Heyeti'ne veriyorsunuz ve iadenizi hukuki yoldan alıyorsunuz. Ücretini de karşı taraf ödüyor. Her türlü iadesini alırsınız yani merak etmeyin.

Neden mağazanın iade sistemiyle uğraşıyorsunuz ki? Mesafeli satış sözleşmesinde yazan e-mail adresine cayma hakkı kullanımı bildirimi yazarak sözleşmeden vazgeçtiğinizi 14 gün içerisinde belirtebilirsiniz. Size temin ettikleri kargo şirketi ve anlaşmalı numaraları ile ürünü karşı ödemeli şekilde kargoya vereceksiniz bitti gitti. Eğer açıkça "cayma hakkı" kullandığınızı belirtmezseniz evet İtopya mis gibi problem çıkarır.

Yanlış ürünü göndermiş olmaları da şart değil iade için. Ama tabii destekleyici bir nokta. Mesafeli satışlarda 14 gün cayma hakkı kanunen tüketiciye tanınır. Mağazanın iade politikasından bağımsız olarak işler. Mağaza isterse iade almıyoruz desin, kanun alacaksın diyor. Fakat açıkça belirtmek gerekiyor "cayma hakkı" kullanıldığını. Eğer hala talebinizi yerine getirmiyorlarsa yazışmaları faturayı kargo takip numarasını vs. derleyip dosya halinde tüketici hakem heyeti'ne veriyorsunuz ve iadenizi hukuki yoldan alıyorsunuz. Ücretini de karşı taraf ödüyor. Her türlü iadesini alırsınız yani merak etmeyin.

Hocam teşekkür ederim bilgilendirmeniz ve tavsiyeniz için. Ürünü faturasıyla beraber kutuladım bakalım iade talebimi de oluşturdum eğer sorun çıkarırlarsa ürünü kuryeden aldığım ve iade oluşturduğum saat belli, harcama yaptığım kayıt ve tarihi belli, yanlış ürün gönderildiğini açıklamada ve müşteri hizmetleriyle görüşmemde de belirttim, öncesinde de mail atmıştım "lineer ise alacağım bilgilendirir misiniz tacticle istemiyorum" diye ve karşı taraftan "evet bu ürün Lineer'dir." şeklinde mailime dönüş aldım, bu maile güvenerek ertesi gün sipariş vermiştim. Kablosunu açıp bilgisayara bile takmadım klavyeyi, yalnızca tuşlara dokundum ve tacticle olduğunu anlayınca geri düzgünce paketleyip iademi oluşturdum. Bu işlem de yaklaşık 30-40 dakika içerisinde oldu. Geri almamaları için pek sebep yok gibi gözüküyor umarım sıkıntı çıkarmazlar.

Hocam teşekkür ederim bilgilendirmeniz ve tavsiyeniz için. Ürünü faturasıyla beraber kutuladım bakalım iade talebimi de oluşturdum eğer sorun çıkarırlarsa ürünü kuryeden aldığım ve iade oluşturduğum saat belli, harcama yaptığım kayıt ve tarihi belli, yanlış ürün gönderildiğini açıklamada ve müşteri hizmetleriyle görüşmemde de belirttim, öncesinde de mail atmıştım "lineer ise alacağım bilgilendirir misiniz tacticle istemiyorum" diye ve karşı taraftan "evet bu ürün Lineer'dir." şeklinde mailime dönüş aldım, bu maile güvenerek ertesi gün sipariş vermiştim. Kablosunu açıp bilgisayara bile takmadım klavyeyi, yalnızca tuşlara dokundum ve tacticle olduğunu anlayınca geri düzgünce paketleyip iademi oluşturdum. Bu işlem de yaklaşık 30-40 dakika içerisinde oldu. Geri almamaları için pek sebep yok gibi gözüküyor umarım sıkıntı çıkarmazlar.
Sorun çıkarırsalar kendilerine çıkarırlar. Kanunu bilmeyen müşterileri caydırma taktikleri ile dize getiriyorlar, ama haklarını bilen birisi rahatlıkla kendi çözümünü kendi yaratabilir. Ben mağazada bir ürünü beğensem bile asla mağazadan teslim almam. Gider internetten sipariş veririm. Mağazadan alınan ürünlerde cayma hakkı kullanılamıyor malesef. Fakat internet üzerinden alışveriş yaptığınızda TKHK 6502 sayılı kanun tüketiciyi her türlü koruyor.

Mesafeli sözleşmeler
MADDE 48
(4) Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Her
hâlükârda bu süre cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer. Tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.

Kalın yazılmış nokta en büyük koruyucunuz. "Ambalajı açılmış kullanılmış kem küm" ederlerse kapı gibi kanun maddesini gösterebilirsiniz.

Tabiki açıp kullanacağım ve beğenmediğim / beklentilerimi karşılamadığı takdirde 14 gün içerisinde kanunen hakkım olduğu için iade edeceğim.

Ayrıca; TKHK 6502 Mesafeli sözleşmeler yönetmeliği
Satıcı veya sağlayıcının yükümlülükleri
MADDE 12 –
(1) Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on dört gün içinde, varsa malın tüketiciye teslim masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri iade etmekle yükümlüdür.

(2) Satıcı veya sağlayıcı, birinci fıkrada belirtilen tüm geri ödemeleri, tüketicin in satın alırken kullandığı ödeme aracına uygun bir şekilde ve tüketiciye herhangi bir masraf veya yükümlülük getirmeden tek seferde yapmak zorundadır.

(3) Cayma hakkının kullanımında, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında, satıcının iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda ise, tüketiciden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez.

Sorun çıkarırsalar kendilerine çıkarırlar. Kanunu bilmeyen müşterileri caydırma taktikleri ile dize getiriyorlar, ama haklarını bilen birisi rahatlıkla kendi çözümünü kendi yaratabilir. Ben mağazada bir ürünü beğensem bile asla mağazadan teslim almam. Gider internetten sipariş veririm. Mağazadan alınan ürünlerde cayma hakkı kullanılamıyor maalesef. Fakat internet üzerinden alışveriş yaptığınızda tkhk 6502 sayılı kanun tüketiciyi her türlü koruyor.

Mesafeli sözleşmeler.
Madde 48.
(4) tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin bu süre içinde satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, cayma hakkı konusunda tüketicinin bilgilendirildiğini ispat etmekle yükümlüdür. Tüketici, cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirilmezse, cayma hakkını kullanmak için on dört günlük süreyle bağlı değildir. Her.
Hâlükârda bu süre cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona erer. tüketici, cayma hakkı süresi içinde malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir.

Kalın yazılmış nokta en büyük koruyucunuz. "ambalajı açılmış kullanılmış kem küm" ederlerse kapı gibi kanun maddesini gösterebilirsiniz.

Tabii ki açıp kullanacağım ve beğenmediğim / beklentilerimi karşılamadığı takdirde 14 gün içerisinde kanunen hakkım olduğu için iade edeceğim.

Ayrıca; tkhk 6502 mesafeli sözleşmeler yönetmeliği.
Satıcı veya sağlayıcının yükümlülükleri.
Madde 12 –
(1) satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on dört gün içinde, varsa malın tüketiciye teslim masrafları da dahil olmak üzere tahsil edilen tüm ödemeleri iade etmekle yükümlüdür.

(2) satıcı veya sağlayıcı, birinci fıkrada belirtilen tüm geri ödemeleri, tüketicin in satın alırken kullandığı ödeme aracına uygun bir şekilde ve tüketiciye herhangi bir masraf veya yükümlülük getirmeden tek seferde yapmak zorundadır.

(3) cayma hakkının kullanımında, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında, satıcının iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda ise, tüketiciden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez.

Hocam elinize sağlık çok detaylı ve aydınlatıcı şeyler yazmışsınız. Bunu not alıyorum olurda sorun çıkarmaya veya caydırmaya kalkarlarsa bu maddeleri dile getireceğim. 🙂

Geri
Yukarı