İyi bir lisede okumadan üniversite kazanılır mı?

Tersgenclik

Hectopat
Daha fazla  
Ben adrese dayalı ortalama bir Anadolu lisesinde okuyorum. Üniversite için 20k civarı sıralama istiyorum ama diğer yüksek puanlı liseleri ve yaptıkları etkinlikleri (bilimsel etkinlikler TÜBİTAK vb.) Gördükçe moralim bozuluyor. Sizce bu liselerdeki öğrencilerle yarışabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben adrese dayalı ortalama bir Anadolu lisesinde okuyorum. Üniversite için 20k civarı sıralama istiyorum ama diğer yüksek puanlı liseleri ve yaptıkları etkinlikleri (bilimsel etkinlikler TÜBİTAK vb.) Gördükçe moralim bozuluyor. Sizce bu liselerdeki öğrencilerle yarışabilir miyim?
Yarışırsınız, tamamen size ve motivasyonunuza bağlı.

En kıytırık meslek lisesinden bile 1.çıkabilirsiniz bu tamamen sizin potansiyelinize bağlı. Kendiniz çalışın yeter. Hocalar sorun çıkarabilir siz kendi bildiğinizi yapın.

Anlamadım hocam sizin okulunuz TÜBİTAK vb. katılıyor ama başarılı olmuyor mu?
Yüksek tabanlı okulların başarıları daha yüksek olduğu için moralinin bozulduğunu söylüyor.

Öncelikle selamlar. Ben fen lisesinde okuyorum. Şunu söylemem gerek ki her türlü çalışan öne geçiyor hocam. Mesela bizim okulda 50 Net yapan bir sürü var. "Fen liseleri" veya "Nitelikli" olarak adlandırılan liselerin abartıldığı kadar iyi olduğunu düşünmemekteyim bu yüzden moralinizi bozmayın çalışmaya devam edin

Lisenin zerre bir önemi yok. Ben İzmir'in en iyi liselerinden birindeyim fakat bana kalırsa okul ve dershane tamamen zaman kaybı. O yüzden ikisine de gitmeyi bıraktım. Youtube her işinizi rahatlıkla görür.

Lise dedigin bombos is, lise mi kaldi ogretmen mi kaldi? Internete bi giriyosun derya deniz, soruysa soru, hocaysa hoca. zorunlu olmasa gidilmez bile

8. sınıfım geçen hafta TÜBİTAK'ta bende vardım okulum çok iyi olmamasına rağmen çok yüksek bir başarı elde etti öğretmenlerinizden yardım alarak başarılı olabileceğinizi düşünüyorum.

Hiçbir alakası yok hocam Tübitak vs boş işler bunlar. Lise hiç şart değil. Yüksek puanlı liselerin tek gerçek avantajı etrafınızdaki çocukların da yüksek puanla girmesi. Bunun da önemi şu: Bu çocuklar lise hayatında da başarılı, çalışkan oluyor ve birbirini görüyorsun, onlarla çalışıyorsun, onlara uyuyorsun birbirini tetikliyorsun, çevren ona göre oluyor kısaca. Yoksa hiçbir avantajı yok. Artık derse anlatıma ulaşmak da çok kolay.

Bana kalırsa lise için sınav olması saçmalık zaten. Her çocuk aynı ilkokul gibi olduğu yerde okumalı, şehir dışına gidenler, saatlerce yol gidenler tamamen rezillik. Başarılı olacak olan olur zaten.

Dediğim gibi sadece çevre daha iyi olur. Diğer türlü çalışırken, başarmayı denerken "kötü" bir lisede yalnız kalırsınız. Kötü de ne demekse artık.

Hiç kafaya takmayın böyle şeyleri, çok üzücü bu stres altına şimdiden girmiş birini görmek :(

Hocam valla ben anadolu lisesindeyim TUBİTAK için pek çok proje yapıldı okulda sergi için fen lisesine gittiler 1 tane bile adam gibi proje yokmuş dediklerine göre. Yani okulların yaptıkları projeleri görüp üzülmeniz saçma bir anekdot okulun türüyle ilgisi yok bence.

Geri
Yukarı