İyi bir yazılımcı olmak için önerileriniz nedir?

Doğru cümle kurmak çok önemli. Çünkü kodu yazmadan ilk olarak cümlesini kurman lazım. "2 şeritli bir yol yapıyorum. Tır geçiyorsa sağdan gitsin arabaysa soldan gitsin" gibi. Bunu kavramak çok önemli çünkü ezbere yaparsan sürekli hata alıyorsun. Kod öğrenmesi basit kısmı bence.
if(arac==tır) { şunu şunu yap(); } else. { bunu bunu yap(); }

Off bunu yazdın ya şimdi İstanbul'un tüm trafik sorununu çözdün. Seni hemen TÜBİTAK'a başkan olarak almalıyız. Sonuçta if else biliyorsun.

Yazılımcı olunca bitmiyor ki sürekli bildiklerini güncellemesi de gerekli.

Merak etme zaten. Diferansiyel denklemlerin altından kalkabilen insan ki bu forumda %99'u altından kalkamaz. Başarabilen insan demek ki çalışmayı seven insandır. Kendini güncel tutar.

Öncelikle mühendislik fakültesini bitirmen lazım. Bitireceksin ki algoritmayı ve analitik düşünceyi kavrayacaksın. Herkes kod yazar. Herkes beyin ameliyatı yapar. Herkes uçak uçurur. Yazdığın kodun 3 gün sonra patlamayacağını şirketi milyon dolar zarara uğratmayacağını garanti edemezsin. Yapacağın beyin ameliyatı adamı yaşatacağına garanti edemezsin. Uçurduğun uçağın havada 3 saat uçacağını garanti edemezsin. Neden mi çünkü vasıfsızsın. İnsanların mühendislik okumadan kodlama öğrenmek istemesi beni irrite ediyor açık ve net. Beyin cerrahı ol kardeşim. Mühendisliğe neden göz diktin? Cerrah ol daha çok kazanıyorlar bizden. Al yine de sana bir abi tavsiyesi algoritma öğren.

Yazılımcı olmak istememin nedeni paradan ziyade sevdiğim için. Lisede bilişim bölümünden mezunum ve kod yazarken çok eğleniyordum. Birgisayar programcılığına gideceğim zaten üniversite sonuçları bir çıksın da sonra da ne yaparım programcılıktan sonra düşüneceğim.

Amacın para ise ben başarılı olabileceğini düşünmüyorum. Ama ilgi alanın yazılımsa ilk algoritma öğrenmekten başlamalı sonra ise nereye yönelmek istediği belirlemeli ve alanda kullanılan dillere göre seçim yapmalısın örneğin başkası mobil program hoşuna giderken kimisin oyun geliştirme hoşuna gider. Eklemek istediğim bir şey de var üniversite okusanda kendini geliştirmen lazım.

İstersen en iyi üniversiteden mezun ol bir şey bilmiyorsan geridesindir.

Para ve eğlendiğim için istiyorum ve kendimi geliştirmem gerektiğinin farkındayım bu yüzden konuyu açtım.

Herhangi bir konuda "iyi" olabilmek için ne yapmak gerekiyorsa onu yapmalısın. Emek harcamalısın, bolca zaman geçirmelisin, pratik yapmalısın, konu hakkında yeni şeyler öğrenmelisin, o yeni şeyleri öğrenmek için öğrenmen gereken şeyler varsa onları da öğrenmelisin.

Doğru cümle kurmak çok önemli. Çünkü kodu yazmadan ilk olarak cümlesini kurman lazım. "2 şeritli bir yol yapıyorum. Tır geçiyorsa sağdan gitsin arabaysa soldan gitsin" gibi. Bunu kavramak çok önemli çünkü ezbere yaparsan sürekli hata alıyorsun. Kod öğrenmesi basit kısmı bence.
if(arac==tır) { şunu şunu yap(); } else. { bunu bunu yap(); }

Biliyorum okulda bunları görmüştüm mantığını anlamak lazım.

Yazılımcı olmak istememin nedeni paradan ziyade sevdiğim için. Lisede bilişim bölümünden mezunum ve kod yazarken çok eğleniyordum. Birgisayar programcılığına gideceğim zaten üniversite sonuçları bir çıksın da sonra da ne yaparım programcılıktan sonra düşüneceğim.

Bilgisayar programcılığı yazılımcı olmak için çok yetersiz. Dikey geçiş yapman lazım ki junior seviyeye adım atabilesin. İşin asıl çetrefilli kısmını ben yüksek lisans yaparken gördüm. PC başına geçip spagetti kod yazmakla kod yazmış olmuyorsun. 5 yaşındaki çocuğun bir defteri karalayıp kitap yazmasından farkı yok bu dediğinin.

Off bunu yazdın ya şimdi İstanbul'un tüm trafik sorununu çözdün. Seni hemen TÜBİTAK'a başkan olarak almalıyız. Sonuçta if else biliyorsun.

Merak etme zaten. Diferansiyel denklemlerin altından kalkabilen insan ki bu forumda %99'u altından kalkamaz. Başarabilen insan demek ki çalışmayı seven insandır. Kendini güncel tutar.
Neden bu kadar agresifsiniz?

Bilgisayar programcılığı yazılımcı olmak için çok yetersiz. Dikey geçiş yapman lazım ki junior seviyeye adım atabilesin. İşin asıl çetrefilli kısmını ben yüksek lisans yaparken gördüm. PC başına geçip spagetti kod yazmakla kod yazmış olmuyorsun. 5 yaşındaki çocuğun bir defteri karalayıp kitap yazmasından farkı yok bu dediğinin.

Doğrudur hocam zaten dedim ya programcılıktan sonra ne yapacağımı düşüneceğim diye belki ABD'ye kuzenimin yanına gidip comunity collage gibi bir şey var oraya gidebilirim veya burada DGS ile mühendisliğe gitmeye çalışırım.

Neden bu kadar agresifsiniz?

Çünkü mühendislik okumanın milyon tane zorluğu var. 3 satır kod yazınca kod yazmayı biliyorum diyen insanlar yüzünden şu an birçok mühendis asgari ücretle çalışmak zorunda kalıyor. Yaptığınız kul hakkıdır emek hırsızlığıdır. Gidin cerrah olun. Biraz da doktorlarla uğraşın. Cpr yapmayı biliyorum diye sağda solda cerrah olmak istiyorum. En kolay nasıl yaparım diye yazıyor muyum?

Çünkü mühendislik okumanın milyon tane zorluğu var. 3 satır kod yazınca kod yazmayı biliyorum diyen insanlar yüzünden şu an birçok mühendis asgari ücretle çalışmak zorunda kalıyor. Yaptığınız kul hakkıdır emek hırsızlığıdır. Gidin cerrah olun. Biraz da doktorlarla uğraşın. Cpr yapmayı biliyorum diye sağda solda cerrah olmak istiyorum. En kolay nasıl yaparım diye yazıyor muyum?

Hocam mühendisliğin zor olduğunu biliyorum ama ben bu işi yapmak istiyorum kötü bile olsa.

Hocam mühendisliğin zor olduğunu biliyorum ama ben bu işi yapmak istiyorum kötü bile olsa.

O zaman fakülteyi bitirin sonrasında ben gereken yardımı fazlasıyla yaparım. Önce o ünvanı devlet tarafından hak ettiğinizi ispatlayın.

Geri
Yukarı