İyi bir yazılımcı olmak için önerileriniz nedir?

Çünkü mühendislik okumanın milyon tane zorluğu var. 3 satır kod yazınca kod yazmayı biliyorum diyen insanlar yüzünden şu an birçok mühendis asgari ücretle çalışmak zorunda kalıyor. Yaptığınız kul hakkıdır emek hırsızlığıdır. Gidin cerrah olun. Biraz da doktorlarla uğraşın. Cpr yapmayı biliyorum diye sağda solda cerrah olmak istiyorum. En kolay nasıl yaparım diye yazıyor muyum?
Hocam konu oraya gelene kadar okullarda bir sürü torpil olayları dönüyor. Yazılım mühendisliği okuyup projelerini, ödevlerini parayla başkalarına yaptıranlar var. Yetersiz bilgiye sahip torpilli eğitimciler var okullarda. Utanmasalar flash player anlatacaklar okulda. Bunun yanında işverende kalitesiz olunca, yaptığın işin hiçbir anlamı kalmıyor. Zaten ülkemizin kalitesi ortada, bu ülkeye mühendis lazım değil amele yeter bize. Bu olay çoğu alanda aynı, maalesef bazı insanlar yaptığımız işin kalitesini düşürüyor. Asıl sorun herkeste, sistemin var olduğunu sananlarda. Aslında hiçbir şeyin sistemi yok bu ülkede, var olduğunu sanıyoruz ama keyfimize göre var.

Alanında başarılı olanlar zaten nereye gideceğini biliyor. If else bilenleri Avrupa'da işe almıyorlar, onlarda burada kalıyor.

Aslında matıklı. Çünkü PC de tır oyununu her gün saatlerce oynayan bir arkadaşım.
Kendine tır ehliyeti ve src belgesi aldı ve şu an Bulgaristan Türkiye çalışıyor. Neyse siz bu işten para kazanmaya çalışıyorsunuz anlaşılan kolay gelsin.

Tır ehliyeti alırken de Euro Truck Simulator de 5000 saat gameplayim var ehliyet verin dedi değil mi? Yeterlilik sınavı direksiyon sınavı filan hiç olmadı. Gerçekten bu şekildeyse diplomamı yakarım buraya da videosunu atarım. Devlet tarafından sınavı geçsin diplomayı (sendeki ehliyet) haketsin alsın. Ya bir şey diyeceğim kaç yaşındasın sen? Ancak bir ap... Böyle bir örnek verir verdiği hipotezin benim hipotemizi savunduğunu bile anlayamıyorsun. Benim arkadaşım var pilot 400 000 TL üstünde maaş alıyor THY de. Uçak simülasyon oyunu var zilyon tane oyna saatlerce al bakalım pilot ol. Hadi. Ayda 400 000 TL para için insanlar böbreğini satıyor. Öğren hadi.

C# dilinde araba motoru yapmak derken ne saçmaladığının farkında mısın? Okumadığınız için oluyor zaten böyle şeyler :)

Her dilde her şeyi yaparsınız. Mevzu performans demişsin. Buradan itibaren fail dolu cümle. Geri kalanını okumama gerek yok.

Başını okudum sonraki saçmalamalarını okumak istemedim açıkçası.C# dilinde bana araba motoru yapsana Allah aşkına. Her dille her şey yapılırmış performansmış. Ok.

Profil adım aynı zamanda Instagram'daki adım oradan ekle ben sana ödev şeklinde ders veriririm. Sen yaparsın kodlamanın mantığını kavrarsın sonra kütüphanelere dalarız.

İstek gönderdim abi.

Tır ehliyeti alırken de Euro Truck Simulator de 5000 saat gameplayim var ehliyet verin dedi değil mi? Yeterlilik sınavı direksiyon sınavı filan hiç olmadı. Gerçekten bu şekildeyse diplomamı yakarım buraya da videosunu atarım. Devlet tarafından sınavı geçsin diplomayı (sendeki ehliyet) haketsin alsın. Ya bir şey diyeceğim kaç yaşındasın sen? Ancak bir ap... Böyle bir örnek verir verdiği hipotezin benim hipotemizi savunduğunu bile anlayamıyorsun. Benim arkadaşım var pilot 400 000 TL üstünde maaş alıyor THY de. Uçak simülasyon oyunu var zilyon tane oyna saatlerce al bakalım pilot ol. Hadi. Ayda 400 000 TL para için insanlar böbreğini satıyor. Öğren hadi.

Her dilde her şeyi yaparsınız. Mevzu performans demişsin. Buradan itibaren fail dolu cümle. Geri kalanını okumama gerek yok.
Ben mevzu performans diye bir şey yazmadım, performans farklılıkları "da" olabilir diller arasında dedim. Dediğim gibi okumadığınız için oluyor böyle anlayışsızlıklar zaten :) Kaldı ki evet her dilde her şeyi yapabilirsin.

Ben mevzu performans diye bir şey yazmadım, performans farklılıkları "da" olabilir diller arasında dedim. Dediğim gibi okumadığınız için oluyor böyle anlayışsızlıklar zaten :) kaldı ki evet her dilde her şeyi yapabilirsin.

Tamam her dilde her şey yapabiliyorsan C# ile bana çalışan bir araba motorunun elektriğini verecek kodlamayı yaz. Bana OOP bir dil ile makine dilinde bir şey yaz. Somut olarak göster.

Öğrenmek için diploma ehliyet sertifaka şartmı. Ehliyet mi araba sürüyor? :) diplomayla mı yazılımcı oluyorsun? Ehliyet ve diploma bu işi yapabildiğini resmi kurumlara ve şahıslara ispatlamak için sadece yeterlilik göstergesi.
Neyse hocam siz okul okudunuz yakarsınız diplamayı şimdi :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Pilot ol ondan sonra yakacağım. Yakmazsam en adeyim. Ama sadece uçak simülasyon ile. Ya madem diploma bu kadar önemsiz neden asgari ücret alan insanların mesleğine göz dikiyorsunuz. Ap... Mısın beynin de sorun mu var? Doktor ol otur muaynehane de al 60 000 TL keyfine bak. Git THY de pilot ol al 400 000 TL keyfine bak.

Pilot olmakla, uçağı kullanmayı bilmek aynı şeyler değil. Pilot olmayabilirim ama uçağın kullanmayı öğrenebilirim. Hem de yuotubeden :)
Yakmayın diplomayı sonra.

Tamam her dilde her şey yapabiliyorsan C# ile bana çalışan bir araba motorunun elektriğini verecek kodlamayı yaz. Bana OOP bir dil ile makine dilinde bir şey yaz. Somut olarak göster.
Okumadığın için, her dilde her şeyi yapabilirsinizden kastımın Pythonda yaptığınız YZ uygulamalarını C#, C++ üzerinde de yapabilirsiniz anlamına geldiğini çıkaramamışsın, okusaydın bağlamda neyi kastettiğimi anlayabilirdin.
Araba motorunu da, makine dilini de herhangi bir dilde "sanal" olarak oluşturabilirsin. C# ile "Virtual Machine" oluşturup içerisinde kendi işletim sistemini bile koşturabilirsin zaten, kaldı ki C#'ı çalıştıran VM zaten C# kodlarını Assembly kodlarına dönüştürüyor neden sen ek olarak bunu yapmak isteyesin?
Araba motoruna giden elektriği verecek kodlamayı arabalar ECU üzerinden hallediyorlar zaten kaldı ki çoğu gömülü sistem C dili kullanılarak yazılıyor, kaldı ki OOP bir dil ile yazılamaz da değil ECU keza Java ile çalışan çamaşır makineleri vs mevcut boşuna VM üzerinden çalışmıyo bu cross-platform diller :)
Bunun dışında yaygın bir elektronik simülatörü olan Proteus muhtemelen bir OOP dil ile yazılmıştır dediğin şeyi başarabilir, Solidworkste de bunu yapabileceğin araçlar var muhtemelen o da OOP dil ile yazılmıştır üstelik orada araba motoru da üretebilirsin.

Çünkü mühendislik okumanın milyon tane zorluğu var. 3 satır kod yazınca kod yazmayı biliyorum diyen insanlar yüzünden şu an birçok mühendis asgari ücretle çalışmak zorunda kalıyor. Yaptığınız kul hakkıdır emek hırsızlığıdır. Gidin cerrah olun. Biraz da doktorlarla uğraşın. Cpr yapmayı biliyorum diye sağda solda cerrah olmak istiyorum. En kolay nasıl yaparım diye yazıyor muyum?

Yazılım mühendisliği ile yazılım (tekniker) kavramı ayrı değil miydi?

Yeni konular

Geri
Yukarı