Jahrein ve Erzurum oyunu olayı

Oyun kötü olsa bile bu kadar sert eleştiri yapmaya gerek yok. Yapıcı olun, yıkıcı değil. Sonra Mula oynamaya mahkum kalırsınız.
Bir şeye mahkum kalmam. Grafikleri, coğrafya üzerinden manipüle ettikleri, fiyatı, sundukları ile kötü. Kötüye kötü diyorum, derim. Birazcık algınız varsa The Long Dark'ın kötü bir kopyası olduğunu anlarsınız.

Erzurumu Kars'ı bosverin asıl emek burada.
Yapımcıların oyunun yapım sürecini çektiği videoları da var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Undertale 1 kişi tarafından yapıldı. Celeste'nin yapımcısı 1 kişi ve arada 2-3 arkadaşından yardım alarak yaptı oyunu, onun dışında bir sürü düşük bütçe ve çok az kişi ile yapılan oyunlar var, bu oyunun çakma olmasını kimse savunmasın.
Zaten oyunun "Efsane" olduğunu söylemiyoruz.

İki tarafa da tamamen hak veremiyorum. Jahrein'i pek sevmem, hatta hoşlanmam. Ama milli değerleri sömürerek kendisini oynattıran bir oyun olmasından dolayı eleştiri yapmasını haklı buluyorum. Oyunun özgün yanı neredeyse yok gibi bir şey. Oyunun o kadar fazla eksiği var ki... Daha bitmemiş bir oyun. Ama yıkıcı eleştiri var, yapıcı eleştiri var. Yapıcı eleştiri yapılsa hak verirdim ama dalga geçerek ve gömerek eleştiri yapılmaz.

Öte yandan oyun yapımcısı oyunu savunurken dine bağlamış ve ne alaka? Biraz batırmış. Oyunun başarıya ulaştığını söylüyor ve haykırıyor, ego tatmini gibi. Ama oturup kötü yorumları, yani eleştiri yorumlarını okumamış sanırım.

Mesela videoda gördüğüme göre oyunda saz çalması veya Türk mutfağından bilindik isimler barındırmasından dolayı dalga geçiyor. Bu da anlam veremediğim şeylerden birisi. Kendi kültürümüzden bir şeyler katmanın kötü veya gömülecek bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Sonuç olarak, ne Jahrein düzgün eleştirmiş, ne de yapımcı oyunun kusurlarını ve eksikliklerini görüp özeleştiri yapmamış. Yapımcı milli değerleri sömürmek adına oyun yapmış, evet. Ama kusurlarını söylemeden direkt görmek de bana doğru gelmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı