JDM'mi Alman mı Muscle mı?

Randower

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Üniversite öğrencisi
Profil Kapağı
1524136703
Arkadaşlar siz hangisini tercih ediyor ya da beğeniyorsunuz? Bildiğiniz üzere araba dünyasında bu 3'lünün kapışması çok fazla ve genelde taraflar birbirini kırmaktan ya da diğerini küçümsemekten kaçınmıyor. Hatta bazen saçma sapan yerlere kadar varıyor bu konu. Ama buradaki amacım sevdiğiniz tarafı neden sevdiğinize ya da tercih ettiğinize dair objektif bir yorum yapmanız. Şahsi fikrimden örnek verecek olursam; Favori arabam Toyota GT86 ben JDM arabalarını daha çok beğeniyorum. Üzerinde oynanabilirlik konusunda daha özgür buluyorum ve Supra modelinin 2jz motorunun gerçekten zamanının bir şaheseri olduğunu ve onun halen üstüne bir motor üretilemediğini düşünüyorum. Muscle çok ilgimi çekmiyor bir Viper küçüklüğümden beri beğendiğim bir araba. Almanlara gelecek olursam önde gelen 3 markasını da çok beğeniyorum Audi, Mercedes ve BMW. Ama Alman seven arkadaşlar genelde stok kapışsa Supra'yı geçer dedikleri için objektif bir konuşma yapamıyorum onlarla :D. Supranın neden 280 beygire düşürülüp piyasaya sürüldüğünden bir haber yorum atıyorlar. Bu arada ek olarak günlük sürmek ve işe gidip gelmek için bir araba alacak olsam tercihim Mercedes olurdu ama çok param olduğunu ve eğlence için bir araba alacağımı düşünürsek kesinlikle GT86 alırdım.

Düşüncelerinizi bekliyorum.

Arkadaşlar siz hangisini tercih ediyor ya da beğeniyorsunuz? Bildiğiniz üzere araba dünyasında bu 3'lünün kapışması çok fazla ve genelde taraflar birbirini kırmaktan ya da diğerini küçümsemekten kaçınmıyor. Hatta bazen saçma sapan yerlere kadar varıyor bu konu. Ama buradaki amacım sevdiğiniz tarafı neden sevdiğinize ya da tercih ettiğinize dair objektif bir yorum yapmanız. Şahsi fikrimden örnek verecek olursam; Favori arabam Toyota GT86 ben JDM arabalarını daha çok beğeniyorum. Üzerinde oynanabilirlik konusunda daha özgür buluyorum ve Supra modelinin 2jz motorunun gerçekten zamanının bir şaheseri olduğunu ve onun halen üstüne bir motor üretilemediğini düşünüyorum. Muscle çok ilgimi çekmiyor bir Viper küçüklüğümden beri beğendiğim bir araba. Almanlara gelecek olursam önde gelen 3 markasını da çok beğeniyorum Audi, Mercedes ve BMW. Ama Alman seven arkadaşlar genelde stok kapışsa Supra'yı geçer dedikleri için objektif bir konuşma yapamıyorum onlarla :D. Supranın neden 280 beygire düşürülüp piyasaya sürüldüğünden bir haber yorum atıyorlar. Bu arada ek olarak günlük sürmek ve işe gidip gelmek için bir araba alacak olsam tercihim Mercedes olurdu ama çok param olduğunu ve eğlence için bir araba alacağımı düşünürsek kesinlikle GT86 alırdım.

Düşüncelerinizi bekliyorum.
Bence hepsi çok güzel.

:D Gerçek bir petrolkafa ayırt etmez hocam. 3 başlıkta da ikon denilecek karşısına oturup günlerce seyredilecek başyapıtlar var. Hatta her birinin aşırı parladığı dönemler vardır ki daha ön plana çıkarlar vs.

Dönemlerine göre bakarsak 70'lerin muscle, 90'ların JDM'leri mükemmel. Yeni nesilleri bu ruhu yansıtmakta biraz zorlanıyorlar fakat Dodge Demon ve ne kadar seri üretime geçmeyeceği söylense de Hyundai N Vision 74 muhteşem araçlar.

Benim favorim ise 1969 Charger.

Hepsinin tarzları farklı. JDM araçlarının motoları küçük hacimde büyük verim alabiliyor. Muscle araçlarının verimle alakası yok ama arkasına 2 tır bağlasanız çekecek hâldeler. Alman arabaları ise ikisini güzel bir şekilde harmanlayıp mühendislik harikaları çıkartıyorlar.

Tercihim Alman olur sebebiyse Audi RS6'ya bayılmam.

Alman arabalarını seviyorum. 280 beygir konusunda çok haklısınız. Centilmenlik Anlaşmasını duymamış 10 yaşında Alman (genelde 10 yaşında m5CS videosu izleyip BMW'ci olan) fanboyları stok supra getir diye ağlıyor. 2jz motordan haberi yok elemanın. 400 bg S90'ın 180 km limitörü var diye Audi a3'ten güçsüz demek gibi bir aptallık.

Otomotiv sektörü, bu tarz kapışmalara bayılır. Kendi içinde kapışan JDM, alman, Amerikan'lar varken bir de bunları kapıştırmak demek makale konusu. 😁

Çok uzun yazılar yazabilirim ama kısa öz örnekler ile fikrimi belirteceğim.

Muscle kategorisinin 1970-2015 arasını at çöpe gitsin. 1960-1970 arası altın çağıydı. O yıllarda yaşıyor olsam JDM alman hiç bakmaz dodge charger r/t modelini alır keyfime bakardım. Son 10 yıldır kendine gelip piyasada yer tutuyor gibi görünse de Camaro'nun ve Viper'ın üretimden kalkması ile iyice sıkıştı muscle car kategorisi. Dodge demon veya Hellcat ve Mustang'leri çok severim gerçekten iyi bir noktaya geldiler ama global olarak düşününce başarılı sayılmazlar.

JDM: Bu kategori modifiye istiyorsam 1. tercihim olurdu. Adamlar BMW'den aldıkları şase+motor+şanzıman kombinasyonu ile çıkardıkları supra bile modifiyeye çok açık. Gerek JDM kültürü gerek araçlar bence çok güzeller. Ama coğrafya kaderdir konusu ile bizim ülkemizde pek de JDM hayatı yaşanacak bir durum yok. Ne Skyline serisi bulabilirsin ne sağlıklı yürütecek bir wankel motorlu Mazda alabilirsin ne silvia ne de AE86 vs. Türkiye'de en yaygın diyebileceğim supra. O da parmakla sayılır.

Alman: Günlük kullanıcıya uygun çok hızlı çok lüks araçlar. Bu genel piyasanın tercihi olacaktır. Benim için ise E30, E34, E36, E38, E39, E46 BMW modelleri harikadır. Hepsine bir gün sahip olmak istiyorum. En azından temizini bulmak zor olsa da daha ulaşılabilir hayaller bu coğrafya için. Yeni model BMW'lere bakarken gözüm kanıyor o yüzden hiç yorum yapmayacağım. Fakat Mercedes'ler gerçekten hala çizgisinde ve hala güzel. Audi'de tasarım olayında sıkıcı olmamayı başardı son 2-3 yıldır.

Özetle gerçek arabacı adam için hepsi bebekleridir. Hepsinin değerini ayrı ayrı bilir. Ben karar veremiyorum açıkçası. Ancak segment, fiyat ile sınırlı bir soru sorarsan net cevap veririm.

Geri
Yukarı