Kablonet 100 Mbps Bağlatıyorum - Ekim 2019

• Konuyu başlatan Mert
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 79
  • Görüntüleme 27B
Bahsettiğiniz durum adana sacağında kapalı bir oda da duran modemimde hiç rastlamadım. Yaklaşık 6 aydır kullanıyorum. Kablonet'in verdiği modemin Wi-Fi performansı kötü. Ama ping veya farklı bir sorunla hiç karşılaşmadım. Daha önce TTNET kullanıyordum ve bir daha kullanmak nasip olmaz inşallah diyorum.

İstanbul' da nem var nem. 😀

Ben de 1 ay kadar önce aldığım deneyimi anlatıyım.

Başvurduğum günün ertesi gün öğlen 12-1 civarlarında geldiler ve yarım saat sonrasında her şey hazırdı. 24 saat geçmeden internetime kavuşmuştum.

Sizinle aynı paketi kullanıyorum ve İnfinity modem kiraladım. Akşam 25'e düşmesi haricinde 92 Mbps'nin altına düştüğünü görmedim. Pingim 12 civarlarında olması lazım Upload ise 3.7-4 arasında. Hiç kesinti ya da yavaşlama yaşamadım beklemediğim şekilde hem İnterneti bağlanma süreci hem 1 aylık kullanım kusursuz geçti.

Bilgi almak için aradığım Türk Telekom'un Upload gibi şeylerden birhaber çalışanların aksine çok ilgili ve kibarlardı. Nitro Upload paketleri gayet uygun ve günlük satın alabilmek çok iyi bir seçenek.

Tek bir sorun yaşıyorum evin diğer ucuna gittiğim zaman Wi-Fi hala çekiyormuş gibi gözüküyor (hatta evim 5. katta caddeden bağlanabiliyorum) ama yan odadayken 3-4 diş çekse bile İnternet aşırı yavaşlıyor. Modemin ayarlarına hiç dokunmadım kiralık olduğu için Firmware ile falan bir şeyler yapabilir miyim bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim.

Taşınmadan önce 4 senedir mecburen Superonline 8 Mbps kullanıyordum ve 8 bile alamıyordum. İşyerimde 2 senedir yine Kablonet'in 25 Mbps'lik İnternetini kullanıyorum ve ondan da sorun yaşamadım.

06.10.2019 - 14.30 itibariyle 2. el bir Netmaster CBW383Z4 aldım. 40 TL'ye geldi, epey uyguna buldum açıkçası. Ama yanında verdiği adaptör kötüydü. Yeni bir adaptör bulmam lazım. Alet sorunsuz çalışıyor. Dışını güzelce temizledim. İçini de güzelce temizleyip, işlemcisinin üzerindeki blokla arasında bulunan termal pedi çıkarıp termal macun sürdüm. Tabi sinyalim olmadığı için sadece aletin çalıştığını doğrulayabilirim. Arayüze vs. sorunsuz giriş yaptım. LAN portlarının hepsi çalışıyor.

20191006_143754.jpg

Hayırlı olsun. Ben Kablonet kullanıcısıyım, Sınırsız & Kotasız 50 Mbps internete geçmeyi düşünüyordum. Babamın üzerine tabii, fiyatı 350TL'ye denk geliyordu. "İhtiyacın varsa ona geçelim, taahhütün bitmesini beklemek mi gerekiyor, yoksa direkt ona yükseltebiliyor muyuz öğrenelim." demişti en son. 100 Mbps olan tarife de 500TL yanlış hatırlamıyorsam. 100 Mbps'e geçmek daha avantajlı olur diye düşündüm, bakalım.
Bana kalırsa full sınırsız tarifeler fiyat olarak oldukça gereksiz. Akıllı sınırsızlar daha avantajlı. İlla ki hız istiyorsanız başka alternatifleri değerlendirin. 100 Mbps'i 5 katı daha ucuza bile bulabilirsiniz başka sağlayıcılarda.
Tavsiyem 2. seçeneği kullanın. Çünkü kablosuz cihazlarda hız önemli olmasa da stabilite önemli. Netmaster modemi tek olarak kullanıyorum ve hava biraz ısınınca birkaç günde bir kablosuz cihazlara internet yok hatası veriyor. Yeniden başlatınca düzeliyor.
Modeme tecrübeliyim, yaklaşık 4 yıl kullandım diyebilirim. O yüzden ne sorunlar çıkaracağını az çok biliyorum. Infinity 401'e yine de şans vereceğim.
Size konuyla alakasız bir soru sormak istiyorum. Gerçi alakalı ama. Şimdi bizim binada da altyapı var. Ama ben anlayamadım pek. Bizim kapıya kadar gelen kablolara baktığımda kablolar bakır. Bir de bazı odalarda telefon ve uydu kablosu var. Acaba uydu kablosundan mi geliyor bu internet? Çünkü ben hiç fiber kablo göremedim daha evde. Ya da Kablonet'in altyapısı ADSL'e mi uygun sadece. Çünkü ben bir ara kayıp yaptırdım altyapı var gözüküyor 100 Mbps'lik aldım ama sonra vazgeçtim o hızı alamayabilirim diye. Bu gelen adamların da hiçbir şeyden haberi yok. Size nasıl geliyor acaba sormak istedim.
Apartmanda veya sokakta fiber kablo sonlandırılır ve daha sonrasında evinize uydu kablosu dediğimiz koaksiyel kablo ile gelir. Türk Telekom'un kablosundan kolayca ayırt edilebilir. Kablonet altyapı var diyorsa vardır. Bugüne kadar ping sorunu yaşayan duydum ama hız sorunu yaşayan inanın duymadım, bence denemeye değer.
Ben de 1 ay kadar önce aldığım deneyimi anlatıyım.

Başvurduğum günün ertesi gün öğlen 12-1 civarlarında geldiler ve yarım saat sonrasında her şey hazırdı. 24 saat geçmeden internetime kavuşmuştum.

Sizinle aynı paketi kullanıyorum ve Infinity modem kiraladım. Akşam 25'e düşmesi haricinde 92 Mbps'nin altına düştüğünü görmedim. Pingim 12 civarlarında olması lazım Upload ise 3.7-4 arasında. Hiç kesinti ya da yavaşlama yaşamadım beklemediğim şekilde hem interneti bağlanma süreci hem 1 aylık kullanım kusursuz geçti.

Bilgi almak için aradığım Türk Telekom'un Upload gibi şeylerden bihaber çalışanların aksine çok ilgili ve kibarlardı. Nitro Upload paketleri gayet uygun ve günlük satın alabilmek çok iyi bir seçenek.

Tek bir sorun yaşıyorum evin diğer ucuna gittiğim zaman Wi-Fi hala çekiyormuş gibi gözüküyor (hatta evim 5. katta caddeden bağlanabiliyorum) ama yan odadayken 3-4 diş çekse bile internet aşırı yavaşlıyor. Modemin ayarlarına hiç dokunmadım kiralık olduğu için Firmware ile falan bir şeyler yapabilir miyim bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim.

Taşınmadan önce 4 senedir mecburen Superonline 8 Mbps kullanıyordum ve 8 bile alamıyordum. İşyerimde 2 senedir yine Kablonet'in 25 Mbps'lik internetini kullanıyorum ve ondan da sorun yaşamadım.
Rica etsem kabloyla bağlanıp, cmd'ye "tracert riot.de" yazabilir misiniz? Çıkan sonucu da buraya kopyalarsanız internetinizin ping değerini ve izlediği rotayı görmüş olurum. Ayrıca fiber binada mı bitiyor? Daha doğrusu, altyapı yeni mi yapıldı binaya yoksa eski altyapılardan mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Modemlere de mi termal macun sürülüyor ilk defa duyuyorum. Benim modemin termal macundan eser kalmamıştır eğer öyle bir şey varsa :D

Rica etsem kabloyla bağlanıp, cmd'ye "tracert riot.de" yazabilir misiniz? Çıkan sonucu da buraya kopyalarsanız internetinizin ping değerini ve izlediği rotayı görmüş olurum. Ayrıca fiber binada mı bitiyor? Daha doğrusu, altyapı yeni mi yapıldı binaya yoksa eski altyapılardan mı?
Hocam evde değilim bu gece veya yarın size ulaşabilirim. Binaya yeni taşındım ve altyapı olaylarını hiç bilmiyorum ama gördüğüm kadarıyla apartmanın girişinde büyük bir yer var ilk geldiklerinde oraya bir şeyler taktılar galiba onlar port oluyor. Yani İnterneti caddeden değil direkt apartmanın içinden çektiler.

Bilgisayarım LAN kablosu ile bağlı ve ne indirme hızı ne de ping konusunda bir sorun yok. Modem koridorun sonundaki odamda duruyor mutfak ile modem arasında bir oda daha var. Mutfakta İnternete bağlı görünüyorum hatta 3-4 diş çekiyor ama sayfalar çok geç yükleniyor YouTube üzerinden video izlerken arada bir İnternete tekrar bağlanıldı yazısı çıkıyor. Ben istediğiniz sonucu size bu gece veya yarın atarım.
@Mert

Tracing route to riot.de [88.198.0.110]
over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms 192.168.0.1
2 * * * Request timed out.
3 10 ms 9 ms 14 ms 172.25.42.1
4 11 ms 11 ms 10 ms host-213-74-62-225.superonline.net [213.74.62.225]
5 13 ms 14 ms 13 ms 10.40.144.1
6 21 ms 21 ms 18 ms 10.40.141.57
7 25 ms 19 ms 19 ms 10.40.141.54
8 19 ms 13 ms 15 ms 10.40.130.106
9 21 ms 21 ms 18 ms 10.40.130.105
10 21 ms 19 ms 18 ms 10.36.6.142
11 70 ms 68 ms 68 ms if-ae-8-2.tcore1.fnm-frankfurt.as6453.net [195.219.156.21]
12 74 ms 67 ms 69 ms if-ae-7-2.tcore1.fr0-frankfurt.as6453.net [195.219.50.1]
13 67 ms 68 ms 67 ms 195.219.219.10
14 72 ms 72 ms 73 ms core22.fsn1.hetzner.com [213.239.245.17]
15 72 ms 73 ms 80 ms ex9k2.dc13.fsn1.hetzner.com [213.239.224.6]
16 70 ms 71 ms 71 ms mx03.droids.de [88.198.0.110]

1 metrelik LAN kablosu ile çıkan sonuçlar.
Bu da speedtest.net sonuçları:
111.png
@Mert Sunucuyu Türk Telekom seçmişim Türksat seçince bu çıktı:
PING ms
13
DOWNLOAD Mbps
91.25
UPLOAD Mbps
4.63

06.10.2019 - 14.30 itibariyle 2. el bir Netmaster CBW383Z4 aldım. 40 TL'ye geldi, epey uyguna buldum açıkçası. Ama yanında verdiği adaptör kötüydü. Yeni bir adaptör bulmam lazım. Alet sorunsuz çalışıyor. Dışını güzelce temizledim. İçini de güzelce temizleyip, işlemcisinin üzerindeki blokla arasında bulunan termal pedi çıkarıp termal macun sürdüm. Tabi sinyalim olmadığı için sadece aletin çalıştığını doğrulayabilirim. Arayüze vs. sorunsuz giriş yaptım. LAN portlarının hepsi çalışıyor.

Eki Görüntüle 445413

Bana kalırsa full sınırsız tarifeler fiyat olarak oldukça gereksiz. Akıllı sınırsızlar daha avantajlı. İlla ki hız istiyorsanız başka alternatifleri değerlendirin. 100 Mbps'i 5 katı daha ucuza bile bulabilirsiniz başka sağlayıcılarda.

Modeme tecrübeliyim, yaklaşık 4 yıl kullandım diyebilirim. O yüzden ne sorunlar çıkaracağını az çok biliyorum. Infinity 401'e yine de şans vereceğim.

Apartmanda veya sokakta fiber kablo sonlandırılır ve daha sonrasında evinize uydu kablosu dediğimiz koaksiyel kablo ile gelir. Türk Telekom'un kablosundan kolayca ayırt edilebilir. Kablonet altyapı var diyorsa vardır. Bugüne kadar ping sorunu yaşayan duydum ama hız sorunu yaşayan inanın duymadım, bence denemeye değer.

Hocam saol bir şey daha soracağım şimdi evin içine uydu kablosu ile geliyor yani bakır kablo olması lazım. Ben evin içinde ADSL modem kullanabilir miyim? Veya dönüştürücü alsam çok hız düşürur mu? Çünkü onlarin verdiği modemin çekim gücü kötü olduğunu duydum.

Güncelleme yapayım, internetim ve Kablo TV'm bağlandı. Konumuz internet olduğu için interneti konuşalım.

Netmaster Infinity 401 verildi, 4 portlu olan versiyon. Herhangi bir sorun yok, gayet stabil hattım. Türk Telekom ile traceroute'tan kontrol ettiğimde aynı çıkışları kullanıyor. Pingler 3 ms daha da arttı gibi ama yer yer aynı. Örneğin LoL'de TT 23 ping verirken Kablonet 26 veriyor. Ayrıca Kablonet'te Jitter 2-3 ms civarlarında bazen, bazen 1 ms ancak bu değerler DOCSIS için oldukça normal. DOCSIS'in doğası böyle. Türk Telekom'da aynı test zorla 1 ms çıkıyor ya da çıkmıyor.

Ben memnun kaldım lakin modem hakkında yine biraz laf edeceğim. Yahu kardeşim anladık Çin'den ucuza yaptırıyorsunuz şu modemleri de, şu kablosuz hala mı rezalet olur? TP-Link TP-W9970 v3 modemim çok daha iyi çekiyor. 5 GHz'de kötü çekmesini nispeten anlarım. Ona bir şey demeyeceğim. En azından Router işini eskisi kadar kötü yapmıyor. Yine de Infinity 401'i iade edeceğim, kaçarı yok. Çünkü CBW383Z4'üm sorunsuz çalışıyor, yakında size Netmaster'ı modem, TP-Link'i nasıl Router olarak kullanırız rehberi hazırlayacağım. Birçok kişinin modem sorununu bitirecektir. Boşu boşuna yurtdışından Motorola-Arris modem almanıza gerek yok. Kablomodemler güncel standartlarda olduğu sürece 10 yıl kullanılabilecek aletler, tabi bozulmadığı sürece. Arkasındaki Router'ı değiştirin yeterli. Modemi de 40-50 TL'ye rahatça Letgo gibi sitelerden bulabilirsiniz.

Eki Görüntüle 445902

İki canavar yan yana, 150 Mbps ikisini birleştirince :)

Burada da Traceroute testleri. Unutmayın, bu testler mahalleden mahalleye dahi değişebilir. Ben aynı evde 2 farkı servis sağlayıcısı size fikir versin diye yazıyorum. Bazı bölgelerde TT çok kötü olabilir, bazı bölgelerde Kablonet süründürüyor da olabilir.

Öncelikle Türk Telekom - VDSL 50 Mbps sınırsız - TP-Link TD-W9970 v3

Eki Görüntüle 445905

Kablonet - 100 Mbps akıllı sınırsız - Netmaster Infinity 401

Eki Görüntüle 445906
merhaba ben de kablonet bağlatacağım da 15 güne kadar, yani onların kiraladığı modemi almayalım mı? Onun yerine sizin aldığınız Netmaster daha mı performanslı diyorsunuz?

Eki Görüntüle 445413

Hocam şimdi bir şey soracağım, sizin binaya da mı aynı şekilde geliyor yani fiber kablo binanın önüne kadar binaya da telefon kablosu ile geliyor ? Çünkü duyduğuma göre fiberden telefon kablosuna geçince max %50 hız alabiliyormuşuz. Sizde durum nasıl yani tam olarak hızı alabiliyor musunuz ? Kabloneti aradığım da %80'ini alabiliyormuşuz dediler.

Geri
Yukarı