Kafein kullanımında birkaç gün uyuyamama

igdlacc

Hectopat
Gerçek anlamda bilgi sahibi olanlar cevaplarlarsa sevinirim.
Sporcuların kullandığı kafein haplarından kullanıyorum. Bir kapsül 200mg kafeine denk geliyor. Sorum şu ki; kafein sadece uykuyu öldürmekle mi kalıyor, yoksa vücuda gerekli uyku gereksinimini sağlıyor mu? Bildiğim kadarıyla kafein, sinir sistemlerini ve beyni uyararak uyku hissini gideriyor fakat yine de bilen birisinden öğrenmek istiyorum. Sorumu yeterince iyi açıklamadığımı düşünüyorum ve bu yüzden biraz detaylandıracağım. Biliyorsunuz ki birkaç gün uyumazsanız kas hafızanızda sorunlar oluşabiliyor, unutkanlıklar meydana geliyor, sinir seviyesi artıyor, düşünme kabiliyeti hasar alıyor vesaire. Bu bahsettiğim "birkaç gün uyumama" deneyimini kafein kullanarak yaparsak bu sorunların önüne geçebilir miyiz? Gerçekten vücudun gerekli uyku ihtiyacını kafein üzerinden sağlayabilir miyiz, yoksa bunun uyumaktan başka yolu yok mu?

Sorduğunuz soruyu anladığım kadarıyla biraz araştırdım ve bununla ilgili bir makale veya yayın bulamadım.

Kafein melatonin salgısını azalttığı için fazla tüketildiğinde uyku sorunu yarattığı için ve uyku ihtiyacı "adı üstünde" uyumak gerekli olduğu için kafein ile bu ihtiyacı sağlayamayız.

Soruyu anladığım kadarıyla cevaplandırdım, yanlış olmuşsa affola.

Beyni dinlendirmediğiniz sürece uykusuzluğun yarattığı sorunları yaşamaya devam edersiniz. Kafein bunları gidermez. Sadece daha fazla uykusuzluğa ve onun getirdiği sorunlara neden olur.

Hobi olsun diye uyumuyoruz. Preworkout kullanırken yukarıda ki arkadaş gibi abartmanın lüzmu yok. Her antrenman öncesi de almayın. İşinizden, okulunuzdan yorgun argın geldiniz ama programınız var haliniz yok, işte o zaman alın. Enerjiniz yerindeyken aldığınız kafein sadece fanteziye kaçar. Boşuna yormayın kalbinizi.

Yapabildiğim kadar yoğun bir programda yaklaşık 30dk-2 saat spor yapıyorum, dinlenme gibi bir şey yok sizce kafein almalımıyım?
Bir yerden sonra bayılacak gibi oluyorum umarım normaldir.

Geri
Yukarı