Kara Mizah olmayan salgın: Değerlere küfür

Makaleler
7
Yer
Mile Marker LN 29.5, 51 Area.
Merhaba değerli Sosyal kullanıcıları.

Bildiğiniz üzere son zamanlarda hem iç hem dış politikadaki sebeplerden ötürü bir takım maddi ve manevi değerlere olan saygılar ciddi derecede azalmış durumda.
Fakat bu konuda bahsedeceğim böyle bir şey değil.

Artık bazı durumlar belli başlı seviyeleri aştı. İnsanlar çok rahat dinimize (İslam'dan bahsetmiyorum, herkesin kendi dinine), atalarımıza (Atatürk veya Abdülhamit fark etmeksiniz), büyüklerimize çok rahat çok ağır küfürler edebiliyor. Aslında bu çok büyük bir problem, saygı yok. Saygı olmayan bir millet neyi, ne kadar başarabilir sorgulamak gerekir. Örnek bir içerik sunmam gerekecek olursa, bir Instagram videosunda bir genç Allah'a, Atatürk'e küfür ediyor.

Yorumları incelemek istediğinizde su sonuçlarla karşılaşıyorsunuz:
Polish_20231022_165158068.jpg

Polish_20231022_165126691.jpg

Polish_20231022_165027945.jpg

Polish_20231022_164934510.jpg

Polish_20231022_164845189.jpg

İlgili gönderi yorumlarıyla sınırlandırılamaz bu içerik, günde bununla ilgili onlarca gönderi ve yüzlerce yoruma denk geliyorum.

Aslında biraz araştırınca, hepsinin kelime dağarcığı, profil fotoğrafları, kullanıcı adları gibi özellikleri birbirlerine benzer nitelikte gözüküyor. Yani bu tür kişiler gelişmemiş, IQ seviyesi düşük ve bununla birlikte ülkemizin de IQ seviyesini düşüren kullanıcı grupları.

Aslında sebebi mevcut yönetim durumumuz, bir takım kitlenin dini kullanarak çıkar peşinde olması, insanların belirli değerlerden prim kasması gibi birçok sebeple bağdaştırılabilir fakat bu bunun doğru olduğu anlamına gelmiyor.

Ancak ne olursa olsun, bu bir salgın ve her geçen gün artıyor. Bu salgının bir ilacı var mı bilemiyorum fakat en kısa sürede çözülmesi gerektiği düşüncesindeyim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, değerli yorumlarınızı merak ediyorum. İyi sosyaller!

Herhangi bir taraf tutulmaksızın, tarafsız bir şekilde gönderiyi paylaşıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba değerli sosyal kullanıcıları.

Bildiğiniz üzere son zamanlarda hem iç hem dış politikadaki sebeplerden ötürü bir takım maddi ve manevi değerlere olan saygılar ciddi derecede azalmış durumda.
Fakat bu konuda bahsedeceğim böyle bir şey değil.

Artık bazı durumlar belli başlı seviyeleri aştı. İnsanlar çok rahat dinimize (İslam'dan bahsetmiyorum, herkesin kendi dinine), atalarımıza (Atatürk veya abdülhamit fark etmeksiniz), büyüklerimize çok rahat çok ağır küfürler edebiliyor. Aslında bu çok büyük bir problem, saygı yok. Saygı olmayan bir millet neyi, ne kadar başarabilir sorgulamak gerekir. Örnek bir içerik sunmam gerekecek olursa, bir Instagram videosunda bir genç Allah'a, Atatürk'e küfür ediyor.

Yorumları incelemek istediğinizde su sonuçlarla karşılaşıyorsunuz:
Eki Görüntüle 1986277
Eki Görüntüle 1986278
Eki Görüntüle 1986279
Eki Görüntüle 1986280
Eki Görüntüle 1986281

İlgili gönderi yorumlarıyla sınırlandırılamaz bu içerik, günde bununla ilgili onlarca gönderi ve yüzlerce yoruma denk geliyorum.

Aslında biraz araştırınca, hepsinin kelime dağarcığı, profil fotoğrafları, kullanıcı adları gibi özellikleri birbirlerine benzer nitelikte gözüküyor. Yani bu tür kişiler gelişmemiş, IQ seviyesi düşük ve bununla birlikte ülkemizin de IQ seviyesini düşüren kullanıcı grupları.

Aslında sebebi mevcut yönetim durumumuz, bir takım kitlenin dini kullanarak çıkar peşinde olması, insanların belirli değerlerden prim kasması gibi birçok sebeple bağdaştırılabilir fakat bu bunun doğru olduğu anlamına gelmiyor.

Ancak ne olursa olsun, bu bir salgın ve her geçen gün artıyor. Bu salgının bir ilacı var mı bilemiyorum fakat en kısa sürede çözülmesi gerektiği düşüncesindeyim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, değerli yorumlarınızı merak ediyorum. İyi sosyaller!

Herhangi bir taraf tutulmaksızın, tarafsız bir şekilde gönderiyi paylaşıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yaşı 18 19 sabah akşam DC'de takldıklarına yemin edebilirim ama kanıtlayamam. Videoda tahmin ettiğim videodur muhtemelen ojeli ile, Ankara'da denk gelen olur mu bilmem de biz gelirsek daha güzel olur aslında.

Zaten tipinden de anlaşılıyor. Yorumlardakilere gelecek olursak hepsi en fazla 18 yaşlarında ergenlerdir. Bazen 40-50 yaşlardaki ateist dayılarda da bu durum görünüyor. Dikkat edilmesi gereken bunların herhangi bir dine veya bir düşünce topluluğuna mensup olmaları o topluluğun hepsinin aynı görüşte olduğunu savunmadığıdır. Yani demek istediğim bunlar sadece kuralsızlık, inançsızlık ve kişiliksizlik yapmak için ateistliğin altına saklanıp karaktersizlik yapıyorlar. Ama her ateist'te böyle değil. Gayet saygılı sadece kendi düşüncesini önemsemeksizin her dine ve kişiye saygı duyan ahlaklı insanlar da var ateist olarak. Şu anda ülkenin gençlerinin %50'sinden fazlası bu halde. Gerek instagram olsun gerek twitter, discord ve benzeri platformlar olsun. Anonimlik gerçekten bazı yerlerde gerekli olduğu kadar bazı yerlerde de iç pisliklerini bastıran kişiliklerin içini kusup çoğalmasını sağladı. Bu tür kişiler ile birlikte arkadaşlık kurmamanız gerektiğini zaten konuşmaya başlarken anlayacaksınız.

Sosyal medyada bu tür değerlere küfür edilmesini kara mizah adı altında mı değerlendiriyorsunuz?

Teşekkür ederim.
Tek başına küfür hiç bir zaman mizah olmamıştır, karasını geçtim. Ama yerinde ve zekice edilen bir mizahı küfürle desteklemeyi tabii ki kara mizah altında değerlendireceğim. Neye, kime karşı yapıldığı önemli değil.

"Allah'ı öldüreyim, hahahah mizah." değil mesela. Ama müslümanların genel bir özelliği üzerinden yapılan bir şaka küfürle desteklendiğinde, bence gayet mizah.

Aynı şey Atatürk içinde geçerli. "Atatürk'ü keseyim! Hahaha şaka yaptım!" bir mizah değil. Ancak Atatürk'le veya Atatürkçülerle alakalı yerinde yapılmış bir şaka küfürle desteklendiyse, gayet mizah.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı