Kara Mizah olmayan salgın: Değerlere küfür

Yaşı 18 19 sabah akşam DC'de takldıklarına yemin edebilirim ama kanıtlayamam. Videoda tahmin ettiğim videodur muhtemelen ojeli ile, Ankara'da denk gelen olur mu bilmem de biz gelirsek daha güzel olur aslında.

Yüz yüze gelsek hesabını bile veremez. Klavye delikanlısı bunlar. Ateiste, şeriatçıya hepsine saygım sonsuzdur. İstediğine inanabilir ya da savunabilir. Gidip inanmadığın için birine hakaret edersen orada içinden geçerim. Saygı duymak zorundasın.

Tek başına küfür hiç bir zaman mizah olmamıştır, karasını geçtim. Ama yerinde ve zekice edilen bir mizahı küfürle desteklemeyi tabii ki kara mizah altında değerlendireceğim. Neye, kime karşı yapıldığı önemli değil.

"Allah'ı öldüreyim, hahahah mizah." değil mesela. Ama müslümanların genel bir özelliği üzerinden yapılan bir şaka küfürle desteklendiğinde, bence gayet mizah.

Aynı şey Atatürk içinde geçerli. "Atatürk'ü keseyim! Hahaha şaka yaptım!" bir mizah değil. Ancak Atatürk'le veya Atatürkçülerle alakalı yerinde yapılmış bir şaka küfürle desteklendiyse, gayet mizah.
Dediginizi şimdi anladim. Tabii, bir nebzede haklisiniz.

Kara mizah, mizahı kaldırabilen insanların bulunduğu bir ortamda her şeye ve herkese karşı yapılabilir. Fakat ortamdakilerin o mizahı kaldırabiliyor olması gerekir.

Burada kara mizahlık bir şey yok. Dümdüz hakaret var. Eğer bunu kara mizah amacıyla bir topluluk içinde yapsaydı dediğiniz gibi haklısınız.

Tek başına küfür hiç bir zaman mizah olmamıştır, karasını geçtim. Ama yerinde ve zekice edilen bir mizahı küfürle desteklemeyi tabii ki kara mizah altında değerlendireceğim. Neye, kime karşı yapıldığı önemli değil.

"Allah'ı öldüreyim, hahahah mizah." değil mesela. Ama müslümanların genel bir özelliği üzerinden yapılan bir şaka küfürle desteklendiğinde, bence gayet mizah.

Aynı şey Atatürk içinde geçerli. "Atatürk'ü keseyim! Hahaha şaka yaptım!" bir mizah değil. Ancak Atatürk'le veya Atatürkçülerle alakalı yerinde yapılmış bir şaka küfürle desteklendiyse, gayet mizah.
Kara mizah hassas insanların kaldıramayacağı şakalara denir zaten.

Bacha bazi kültürü var mesela Afganların. İlk femboy şakası yapan bir arkadaşım vardı o çocuklar için. Etik anlamda baktığınızda sıkıntılı bir şaka. Ama o ortamda hepimiz gülmüştük. Kara mizah biraz böyle bir şey. Amerikan standupçıları izlediğinizde görürsünüz siyahi kölelerle ilgili yapılan şakaları. Etik olarak berbat bir şaka olur genelde. Ama herkes güler, çünkü yapılan şaka zekicedir, ve kimse o kadar hassas olmaz, kaldırırlar o şakayı. Kara mizah, o mizahı kaldırabilecek kişilere karşı yapıldığı müddetçe mizahtır. Yoksa kışkırtma olur.

3 tane beğeni alacağım diye hepsi aynı şeyi papağan gibi tekrarlamış gibi geldi bana daha çok. Komik olsalar anlayacağım da, komik de değil yani.

Bu arada video kurguymuş gibi geldi bana.

Geri
Yukarı