Kasa hareket ettirildiğinde R5 5600 sistem yeniden başlıyor veya kapanıyor

Kyinator

Centipat
Daha fazla  
Dün oyun oynarken elim masaya çarptı ve birden bilgisayar kendisini yeniden başlattı. Ondan sonra acaba gerçekten bununla mı alakalı diye düşündüm ve elimi tekrar masaya vurdum. Bu sefer aşğıya linkini bıraktığım konuyu açmama sebep olan sorunu yaşadım. Sonra masaya elimin çarpmasıyla alakalı olabileceğini düşündüm. Neden böyle yaptığını düşünürken aklıma monitörümün altında duran laptop geldi. Laptop DisplayPort kablosunun üzerinde duruyor ve geçenlerde bilgisayarın açılmamasının sebebi bu kabloydu. Kendimce düşündüğüm her şeyi belirttim. Aklıma bunun dışında elim masaya çarptığında bilgisayarın kapanmasına sebep olacak bir şey gelmedi. Bu yaşananlardan biraz sonra kasayı hafifçe önünden kaldırdım ve yine aynı sorunla karşılaştım.
Az önce de bilgisayarı açmaya çalıştığımda anakart üzerinde GPU ışığı yanarken Buzzer'dan ses geldi. Ben de geçenlerde yaptığım gibi DisplayPort kablosunu söküp geri taktım ama düzelmedi. Bu sekilde olmayınca BIOS pilini söküp geri taktım. Sonra bilgisayarı açmaya çalıştığımda anakartta CPU ışığı yanık bir şekilde kaldı ve görüntü gelmedi. Ben de RAM'in birini sökerek tekrar açmayı denedim. Bu sefer tekrar GPU ışığı yandı. Ben de ekran kartındaki DisplayPort girişinin yerini değiştirdim. Bilgisayar bu sefer sorunsuz bir şekilde açıldı ve öbür RAM'i tekrar taktım. BIOS ayarlarımı yaptığımda etki etmediğini gördüm ve BIOS'u tekrar yükledim şu an sistem normal bir şekilde çalışıyor ama kapanma işini denemedim. Bayağı bir zaman önce bilgisayarın birden kapanması üzerine bir konu açmıştım ama üzerinden o kadar çok zaman geçti ki cevap gelmiyor konuya. Linkini aşağıya bırakacağım. Yardım edenlere şimdiden teşekkür ederim.

Sistem özelliklerim:
  • Ryzen 5 5600 (stok fan).
  • Sapphire Pulse RX 6600.
  • EVO Potenza DDR4 3600MHz 8+8 GB RAM.
  • XLR8 512MB M.2 SSD.
  • MSI B450M Pro M.2 Max.
  • Performax kasa.
  • MSI MPG A650GF.

Oturmamış, soyulmuş/hasar görmüş bir kablo var mı diye tüm iç ve dış kabloları kontrol edin. Ayrıca anakart kasaya doğrudan temas ediyor mu diye bir bakın, pirinçleri ve vidaları kontrol edin. Hareket ettirdikçe anakart kasaya temas ediyor ve kısa devreye düşüyor olabilir.

Ekran kartının montajını kontrol edin ve portlarını test edin.

Oturmamış, soyulmuş/hasar görmüş bir kablo var mı diye tüm iç ve dış kabloları kontrol edin. Ayrıca anakart kasaya doğrudan temas ediyor mu diye bir bakın, pirinçleri ve vidaları kontrol edin. Hareket ettirdikçe anakart kasaya temas ediyor ve kısa devreye düşüyor olabilir.

Ekran kartının montajını kontrol edin ve portlarını test edin.

Eve gittiğimde bunlara da bakarım. Masaya vurup tekrar test etsem bilgisayara zarar verir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı