Kasa tavsiyesi

Bütçe
3000₺

a.cihangir

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Amd Ryzen 7 5700X
Inno3D Rtx 4070 Ichill x3 O.C.
GSKİLL RİPJAWS 3600 MHz Cl 18 DDR4 4*8 GB
Asus Rog Strix B550*F Gaming WIFI II
Samsung 980 Pro 1 tb Pci-e 4*gen4 ssd
Samsung Evo 870 1 tb SATA SSD
Dark maxima V20
kasa fanları 3*120mm akasa viper
Snowman T6 ultra (çift fanı silverstone airblazer 12r)
Gamepower ursa
Gamepower kizaru kulaklık
Steelseries Apex Pro Tkl
Lg 27GN600-b
İyi günler.
Sistemim;
  • işlemci AMD R5 3600,
  • ekran kartı RTX 2060,
  • Ram 3600 mhz 8 GBx2 adet GSKILL
  • depolama WD Blue M2 SSD+1 TB Samsung evo ssd
  • PSU CM Elite 4 600w
  • Akasa Viper 12s Flow fan 3 adet
  • Snowman T6 kule tipi soğutucu
Şuan kasam Sharkoon TG4. Kasanın önü kapalıydı. Öndeki camı çıkarıp delikli pleksi kestim. Sistem sıcaklığı biraz düşse de hala sıcaktı. Sonra öndeki RGB fanları söktüm ve 3 adet Akasa Viper 12s Flow fan alıp taktım. Sadece 1-2 derece fark etti. Boşta sıkıntı yok ama ekran kartı fanı %100 açık olmasına rağmen GTA V oynarken ekran kartı 82-82 derece. Far Cry 5 oynarken de 77-80 derece. Ekran kartı yatay pozisyonda. Kasa alttan hava almıyor üstten hava vermiyor tek egzos fana sahip. Yeni kasa mı alsam ne yapsam bilemedim.

Yeni kasa almam gerekiyorsa kasa nasıl olmalı? Sonuçta ekran kartı PSU ya yakın ve fanları tabana bakıyor. Altta fan olan model mi bakmalıyım? Mesela bunun gibi
1659262972561.png

Ya da Psu nun altta olmadığı kasalar var bunun gibi. Bunlar mı mantıklı?
1659263153417.png

Direkt havayı alttan alıyor üste doğru 3 fanla dışarı atıyor. Ama burada da sıkıntım kule tipi soğutucu. Gördüğüm kadarıyla standart kasada egzos fanının olduğu yere bunda 8 cm fan takılıyor ya da ssd takılıyor. Kule tipi soğutucu o sıcak havayı yandan atabilir mi? Bir başka soru kule tipi soğutucunun 16 cm lik hacmi sistem içindeki hava döngüsünü bozar mı? Çünkü üstteki egzos fanlara yakın ve onların önünü kapatıyor. Yani hava akışı sağdan sola olduğunda akış yol üstünde olduğu için akışı devam ettiriyor ama aşağıdan yukarıya akış olduğunda akışın önüne taş duvar gibi kalıp akışı bozar mı?

Yardımlarınızı bekliyorum.

İyi günler.
Sistemim;
  • işlemci AMD R5 3600,
  • ekran kartı RTX 2060,
  • Ram 3600 mhz 8 GBx2 adet GSKILL
  • depolama WD Blue M2 SSD+1 TB Samsung evo ssd
  • PSU CM Elite 4 600w
  • Akasa Viper 12s Flow fan 3 adet
  • Snowman T6 kule tipi soğutucu
Şuan kasam Sharkoon TG4. Kasanın önü kapalıydı. Öndeki camı çıkarıp delikli pleksi kestim. Sistem sıcaklığı biraz düşse de hala sıcaktı. Sonra öndeki RGB fanları söktüm ve 3 adet Akasa Viper 12s Flow fan alıp taktım. Sadece 1-2 derece fark etti. Boşta sıkıntı yok ama ekran kartı fanı %100 açık olmasına rağmen GTA V oynarken ekran kartı 82-82 derece. Far Cry 5 oynarken de 77-80 derece. Ekran kartı yatay pozisyonda. Kasa alttan hava almıyor üstten hava vermiyor tek egzos fana sahip. Yeni kasa mı alsam ne yapsam bilemedim.

Yeni kasa almam gerekiyorsa kasa nasıl olmalı? Sonuçta ekran kartı PSU ya yakın ve fanları tabana bakıyor. Altta fan olan model mi bakmalıyım? Mesela bunun gibi
Eki Görüntüle 1469736
Ya da Psu nun altta olmadığı kasalar var bunun gibi. Bunlar mı mantıklı?
Eki Görüntüle 1469739
Direkt havayı alttan alıyor üste doğru 3 fanla dışarı atıyor. Ama burada da sıkıntım kule tipi soğutucu. Gördüğüm kadarıyla standart kasada egzos fanının olduğu yere bunda 8 cm fan takılıyor ya da ssd takılıyor. Kule tipi soğutucu o sıcak havayı yandan atabilir mi? Bir başka soru kule tipi soğutucunun 16 cm lik hacmi sistem içindeki hava döngüsünü bozar mı? Çünkü üstteki egzos fanlara yakın ve onların önünü kapatıyor. Yani hava akışı sağdan sola olduğunda akış yol üstünde olduğu için akışı devam ettiriyor ama aşağıdan yukarıya akış olduğunda akışın önüne taş duvar gibi kalıp akışı bozar mı?

Yardımlarınızı bekliyorum.
Kasa değiştirmek yerine ekran kartına UV yapsanız daha iyi olur. Sorun kasada değil sorun ekran kartında. RTX 2060 kartların birçoğu ısınma problemi yaşıyor.

Altta attığınız fanın önü mesh değil. Ne kadar fan olduğu bir şey ifade etmiyor çünkü içeriye dışarıdan soğuk hava giremiyor. Önü mesh bir kasa almanız gerek.

Lian Li 011 tarzı kasalar daha çok ısınır, sizin durumunuz icin tavsiye etmem.

Kasa icin su modele bakılabilir.

Kasa icin su modele bakılabilir.

3 fan önden hava alacak sekilde, 1 fan arkaya egsoz ve 1 fan da üste egsoz olacak sekilde koyarsanız yeterli olur.

Dark Maxima v20 öneririm. Dün kurulumu tamamladım ve sıcaklıklarım baya iyi durumda şuan. Umarım böyle devam eder.

Geri
Yukarı