Kasmayan İşletim Sistemi Tavsiyesi

zevheri

Kilopat
Makaleler
6
Merhaba arkadaşlar. Benim bir tanıdığımın çok eski bir minibook bilgisayarı var.
Benden buna format atmamı istedi. Windows XP kurdum ama youtube' da video açarken bile kasıyor.
İnternet de film, video izleyebilse yeterli olacak.
Sistemin özellikleri:
  • 1.6 GHz İntel Çift çekirdek
  • 1 GB Ram
  • Grafik kartı yok (anakart da dahili ekran kartı)
  • HDD 120 GB
Dediğim gibi sadece internette takılabileceği, youtube'un kasmayacağı bir bilgisayar olsa kafi. Önerilerinizi bekliyorum :).

Windows 10 veya Linux Mint olabilir(diğer Linuxlar zorlayabilir). Biraz nazlıdır kendileri (kabuk komutlarıyla falan uğraşman gerekir normalde, Mint'te pek işin düşmez ama Linux bu, illa ki o kodları gireceksin)

Ubuntunun Xfce versiyonlu Xubuntu serisi var istersen dene Linux'tur ama arayüzü hafiftir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıradan bir internet kullanıcısıysan (Facebook, youtube vs.) kod mod girmezsin arkadaşım. En hafif Lubuntu'dur.
"LXDE masaüstü ortamı Openbox pencere yöneticisini kullanmaktadır. Lubuntu bu sayede eski makineler için de uygun ve hafif bir dağıtım olmuştur." wikipedia

Bence windows 10 64 bit kur. Diğer işletim sistemlerini deneme şansım olmadı. :)
Windows 10 önerme sebebiniz nedir? Ve hangi sürümünü önerirsiniz?
Sıradan bir internet kullanıcısıysan (Facebook, youtube vs.) kod mod girmezsin arkadaşım. En hafif Lubuntu'dur.
"LXDE masaüstü ortamı Openbox pencere yöneticisini kullanmaktadır. Lubuntu bu sayede eski makineler için de uygun ve hafif bir dağıtım olmuştur." wikipedia
Bahsini ettiğiniz işletim sisteminin hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Yani kurulum hakkında.

Format sonrası Casper sitesinden sürücüleri yüklediniz mi?

Not: Model yazmamışsınız örnek olarak yazdım.

ATK Sürücüsü
Ses Kartı Sürücüsü
Chipset Sürücüsü
Hotkey Sürücüsü
Ethernet Sürücüsü
Touchpad Sürücü
Ekran Kartı Sürücüsü
Kablosuz Ağ Sürücüsü
[TBODY] [/TBODY]

Format sonrası Casper sitesinden sürücüleri yüklediniz mi?

ATK Sürücüsü
Ses Kartı Sürücüsü
Chipset Sürücüsü
Hotkey Sürücüsü
Ethernet Sürücüsü
Touchpad Sürücü
Ekran Kartı Sürücüsü
Kablosuz Ağ Sürücüsü
[TBODY] [/TBODY]
Ürün casper marka değil. Hangi marka olduğunu hatırlamıyorum ama casper değil. Muhtemelen Exper di. Sürücüleri yedeklemiştim. Formattan önce sürücüleri indirip format attım.

Uyumsuz bir sürücü olabilir. Eski nesil minibook bilgisayarlar genelde XP/Win 7 oluyordu. Alt komşumda da bir minibook bilgisayar var markası Casper (paylaştığınız sistem özellikleri de aynı), örnek olarak yazdım :)
Siz yinede sürücüleri sitesinden tekrar indirip bir deneyin. Gözden kaçmış birşey olabilir.

Uyumsuz bir sürücü olabilir. Eski nesil minibook bilgisayarlar genelde XP/Win 7 oluyordu. Alt komşumda da bir minibook bilgisayar var markası Casper (paylaştığınız sistem özellikleri de aynı), örnek olarak yazdım :)
Siz yinede sürücüleri sitesinden tekrar indirip bir deneyin. Gözden kaçmış birşey olabilir.
Yorumunuz için sağ olun. Fakat belirttiğim gibi sürücüleri güncel. Kontrol ettiğimde de görüdm RAM, CPU yetmezliği çekiyor alet :).

Geri
Yukarı