KDV oranını nasıl buluyorsunuz?

Vergilerden memnun musunuz?

• Evet

Oy: 0 0,0%
  • Hayır

Oy: 43 87,8%
  • Kısmen

Oy: 6 12,2%

• Oy verenlerin toplamı
    49

UmkuT

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı | Muhasebe | Lojistik
Arkadaşlar hayata yeni yeni atılıyorum ekonomik anlamda. 21 yaşındayım ve eskiden az çok çalışıyordum fakat şu an bir şirkette çalışıyorum ve ekonomik anlamda kendi gelirim tamamiyle oluşmuş durumda. Çok fazla değil 1800 TL alıyorum. Bazıları iyi fiyat falan diyebilir ama gözlemlerime göre cidden düşük bir miktar. Allah'tan ailemle yaşıyorum da ev giderlerim olmuyor. Bugünlerde eve gelince kendimi iyi hissetmek adına bilgisayar oyunları oynuyorum fakat güzel bir sistem lazım zevk almam için. Ortalamanın biraz üstünde bir bilgisayar toplamalıyım dedim ve fiyat 4.5 bin TL küsur çıktı. Ahım şahım bir sistem de değil yani aynısını yurt dışındaki insanlar orta düzeyin altında görüyorlar. Yaklaşık devlet bundan 800 küsur para alıyor. Cidden bu rakam bana çok geldi. Yani vergi kavramında devlet vatandaşa ücretsiz bir şeyler sunar karşılığında ama bize baktığınızda a-z'ye her şeye vergi alıyor. Bilmiyorum siz bu duruma nasıl bakıyorsunuz? Ben pek sıcak bakmıyorum şahsen. Ülkede zaten fiyatlar oldukça yüksek bir de üstüne vergi eklenince cidden korkunç rakamlar çıkıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vergi her yerde var ama sorun şu; Mesela gurbetçiler de Hollanda'da olsun Almanya'da olsun vergilerden şikayetçi, neredeyse Türkiye ile aynı vergi oranları var ÖTV saçmalığı dışında. Ama sorun bizim kişi başı gelirimizin çok az olması, ortama 9000 dolar denir ama asgari ücretle çalışan sayısı da çok olduğuna göre o ortalamanın da aşağısında çoğu kişi. Avrupa'da ise vergi aynı hemen hemen ama kiş başı gelirleri uçuk bize göre, 40 bin 50 bin dolarlarda seyrediyor. Eee şimdi o adam o kadar vergi alsın, hakkıdır ama biz ne kazanıyoruz da bu kadar vergi veriyoruz burası saçma olan bu. Bence vergiler kişi başı gelire göre hesaplanmalı.

Bu konu uzar. Genel olarak vergi olması gereken ve gerekli bir şeydir. Ama ülkemizdeki şartlar vs. derken çoğu şeyde absürt vergiler ödüyoruz.

Vergi alınmalı. Kesinlikle katılıyorum ama bize geri dönen bir şey var mı? Misal ABD'deki 161 dolarlık ürün burada 1200 küsur fiyat ödüyorum. Bu bana hiç mantıklı gelmiyor. Getiren firmada iyi kazanıyor ve devlette iyi kazanıyor. Geçenlerde haberde gördüm 36bin ₺ ürünün 18 bini vergiydi.

Bize ne konuda, neyin dönmesini istiyorsunuz onu anlamadım. Devletin ana gelir kaynaklarından biridir vergi. Vergiler ile memurların maaşı ödenir, aklınıza gelebilecek birçok hizmet bunlar sayesinde olur zaten. Geri dönüşü bu şekildedir.

Bize ne konuda, neyin dönmesini istiyorsunuz onu anlamadım. Devletin ana gelir kaynaklarından biridir vergi. Vergiler ile memurların maaşı ödenir, aklınıza gelebilecek birçok hizmet bunlar sayesinde olur zaten. Geri dönüşü bu şekildedir.

Hayatımızda her şeyin vergisini veriyoruz ama bu vergiler bize ne kadar geri dönüşü oluyor? Misal Aliexpressten aldığımız ürünlerin bir çoğu kayboluyor ya da çok geç geliyor. Eğer bu hizmetse hizmet anlayışı çok kötü devletin. Memurlara maaş veriliyor ama bu memurlar ne kadar işe yarıyor? İşe yarama olayını geçtim memurların çoğu belirli indirimlerden yararlanıyorlar. Demem o ki devlet memuru zaten ayrıcalı. Ben şahsen vergilerin yüksek olduğunu düşünüyorum bana sunulan hizmetler karşılığında. Bir keresinde dişçiden randevu alayım dedim bulamadım 3.günde buldum o da 14 gün sonraya mı ne atadı, 14 gün sonra randevuya gittim 11 de olan randevum öğleden sonra 3'te bitti daha doğrusu 3 te beni aldı. Oradaki memur zaten şikayetçi halinden. Kaldı ki düzelteceği dişi daha berbat yaptı gidip özelden oldum ve oradan da vergi aldı :) Ben şahsen ortada büyük bir yanlış görüyorum.

Ailenle yaşıyorsun ve 1800 TL nasıl az geliyor anlayamadım. Biz 5 kişiyiz ve ailemizin aylık toplam geliri 3000 TL ya var, ya yok. Ona rağmen her ay, olmasa da iki ayda bir çeyrek altın falan almaya çalışıyoruz.
Tasarruf falan yapıyor musun bilmiyorum ama doğru şekilde harcamak için elinden geleni yapmalısın. Tabi eviniz kira ise bilemem. En doğru yatırım altın ve bilezik bence.

Devletin bu kadar vergi alması konusuna gelecek olursak, 21 yaşındaymışsın, şaşırmamak gerek bence. Bu yaşa kadar alışmış olmalıydın. Mesela ben artık şaşırmıyorum. Kısacası iğrenç buluyorum...

Bence ortalamanın üstünde bir bilgisayar almak yerine ortalama bir bilgisayar al.
2016'nın en başında bir bilgisayar toplamıştım. Yanlışım yoksa sanırım 1900 TL'ye toplamıştım ve GTA 5'i en yüksek ayarda 60 FPS'de oynuyordum.
21 yaşına gelmişsin, bu yaştan sonra 4500 TL'lik PC alsan bile, kısa süre sonra sıkılıp, başka hobiler edinmeye çalışırsın diye düşünüyorum. O yüzden 3000 TL'lik bir toplama bilgisayar, hatta direk leptop öneriyorum. Leptop taşınabilir olduğu için gayet mantıklı. Ve senin yaşlarında birisine, özellikle çalışan birisine, hayatının her noktasında gerekli olur.

Haddim olmayarak biraz yaşamının detayına inip dost tavsiyesi vermek istedim ama abartmışım, kusura bakma.

Ailenle yaşıyorsun ve 1800 TL nasıl az geliyor anlayamadım. Biz 5 kişiyiz ve ailemizin aylık toplam geliri 3000 TL ya var, ya yok. Ona rağmen her ay, olmasa da iki ayda bir çeyrek altın falan almaya çalışıyoruz.
Tasarruf falan yapıyor musun bilmiyorum ama doğru şekilde harcamak için elinden geleni yapmalısın. Tabi eviniz kira ise bilemem. En doğru yatırım altın ve bilezik bence.

Devletin bu kadar vergi alması konusuna gelecek olursak, 21 yaşındaymışsın, şaşırmamak gerek bence. Bu yaşa kadar alışmış olmalıydın. Mesela ben artık şaşırmıyorum. Kısacası iğrenç buluyorum...

Bence ortalamanın üstünde bir bilgisayar almak yerine ortalama bir bilgisayar al.
2016'nın en başında bir bilgisayar toplamıştım. Yanlışım yoksa sanırım 1900 TL'ye toplamıştım ve GTA 5'i en yüksek ayarda 60 FPS'de oynuyordum.
21 yaşına gelmişsin, bu yaştan sonra 4500 TL'lik PC alsan bile, kısa süre sonra sıkılıp, başka hobiler edinmeye çalışırsın diye düşünüyorum. O yüzden 3000 TL'lik bir toplama bilgisayar, hatta direk leptop öneriyorum. Leptop taşınabilir olduğu için gayet mantıklı. Ve senin yaşlarında birisine, özellikle çalışan birisine, hayatının her noktasında gerekli olur.

Haddim olmayarak biraz yaşamının detayına inip dost tavsiyesi vermek istedim ama abartmışım, kusura bakma.

Zaten ben bu 1800₺ maaşın azlığını genel olarak söylemiştim. Her neyse 2016 zamandaki dolar kuru ile şuan ki farklıdır diye düşünüyorum. Enflasyon artıyor her sene ama gelirler hep aynı neredeyse. Yanlış anlama ama 5 kişilik bir ailede 3.000 ₺ gelir çok az. Gerçi kirada değilsiniz ki İstanbul'da kiralar ortalama 700 ₺. Ben şahsen çok az buluyorum gelirimi. Yarın bir gün bir yuva kurmaya çalışsam bir sürü masraf, ne bileyim. Türkiye'de azdan çoktan gidiyor çoktan az gidiyor. Bir ara D&R' da çalışmıştım 1850₺ (YOL+YEMEKLE)veriyorlar ve bizim mağaza aylık 1 milyona yakın para kazanıyordu ve sırf kitap bölümünden aylık 300 bin ₺ küsur kazancı vardı. Her neyse yurt dışı ile kendimizi kıyaslayınca aramızda uçurumlar görüyorum.

Son düzenleme:
Zaten ben bu 1800₺ maaşın azlığını genel olarak söylemiştim. Her neyse 2016 zamandaki dolar kuru ile şuan ki farklıdır diye düşünüyorum. Enflasyon artıyor her sene ama gelirler hep aynı neredeyse. Yanlış anlama ama 5 kişilik bir ailede 3.000 ₺ gelir çok az. Gerçi kirada değilsiniz ki İstanbul'da kiralar ortalama 700 ₺. Ben şahsen çok az buluyorum gelirimi. Yarın bir gün bir yuva kurmaya çalışsam bir sürü masraf, ne bileyim. Türkiye'de azdan çoktan gidiyor çoktan az gidiyor. Bir ara D&R' da çalışmıştım 1850₺ (YOL+YEMEKLE)veriyorlar ve bizim mağaza aylık 1 milyona yakın para kazanıyordu ve sırf kitap bölümünden aylık 300 bin ₺ küsur kazancı vardı. Her neyse yurt dışı ile kendimizi kıyaslayınca aramızda uçurumlar görüyorum.

Tabiki uçurum var hocam, ne diyorum ben burada mühendis doktor olsan, alacağın 1500 euro maaş, oraların işçileri bu paraları alıyor. Yani fark çok büyük, devasa.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı