KDV oranını nasıl buluyorsunuz?

Vergilerden memnun musunuz?

• Evet

Oy: 0 0,0%
  • Hayır

Oy: 43 87,8%
  • Kısmen

Oy: 6 12,2%

• Oy verenlerin toplamı
    49
KDV, pek çok ülkede alınan benzer vergilere göre ortalama düzeyde.

Ülkemizdeki sorun artık meyve sularından bile alınmaya başlanan ÖTV, bu ÖTV'nin de üzerinden alınan KDV (oranı yükseliyor o yüzden) ve abartılı olarak alınan TRT bandrolü gibi ekstra ücretlerde.

Bu söyleyeceklerimde kimse beni yanlış anlamasın ama maalesef gerçekleri konuşacağım. Vergiler yüksek diye bağıran ve çok yakınan bir ülkeyiz. Bize göre herkes asgari ücretle çalışıyor ve herkes az para kazanıyor. Asgari Ücretle çalıştığını iddia eden kişilerin elinde nedense bu aralar Iphone 8 ve Iphone X görmeye başladık. Sokaklarda eski püskü araba göremiyoruz. GTX 1070-1080 arası kartlar kullanan sistemleri satın alıyoruz. Bizim ülkemiz maalesef birşey üretebilen bir ülke değil. İnternet Kafeler Lol Csgo gibi oyuncular dolmuş. Kitapçılara gidip baktığımızda adamlar hala eski programlama kitabı satıyor sebebini sorduğumuz da kimse almıyor ki o kitapları uzun süredir orda diyorlar. Kütüphaneler sadece hava civa için gidilen yerler olmuş. Ülkemizde Sanata ve Bilime verilen önem sıfıra kadar inmiş. İnsanlar torpil yapacağız diye organik hoşafı yarışma birincisi yapacak kadar alçalmış. E hal böyle olunca bu ülke pek bir para kazanamıyor dış ülkelerden. Çıkarabileceğimiz petrolümüz de yok. Mecbur vereceğiz vergimizi. Ayağımızdaki 300-400TL lik bot ile geçinirken biz ülkemiz dış ve iç etkenlerle savaşarak mücadele vermeyr çalışıyor. Vergimizi vereceğiz mecbur. Bunu eleştirsek de yerin dibine gömsek de maalesef vergiler aynı

Bu söyleyeceklerimde kimse beni yanlış anlamasın ama maalesef gerçekleri konuşacağım. Vergiler yüksek diye bağıran ve çok yakınan bir ülkeyiz. Bize göre herkes asgari ücretle çalışıyor ve herkes az para kazanıyor. Asgari Ücretle çalıştığını iddia eden kişilerin elinde nedense bu aralar Iphone 8 ve Iphone X görmeye başladık. Sokaklarda eski püskü araba göremiyoruz. GTX 1070-1080 arası kartlar kullanan sistemleri satın alıyoruz. Bizim ülkemiz maalesef birşey üretebilen bir ülke değil. İnternet Kafeler Lol Csgo gibi oyuncular dolmuş. Kitapçılara gidip baktığımızda adamlar hala eski programlama kitabı satıyor sebebini sorduğumuz da kimse almıyor ki o kitapları uzun süredir orda diyorlar. Kütüphaneler sadece hava civa için gidilen yerler olmuş. Ülkemizde Sanata ve Bilime verilen önem sıfıra kadar inmiş. İnsanlar torpil yapacağız diye organik hoşafı yarışma birincisi yapacak kadar alçalmış. E hal böyle olunca bu ülke pek bir para kazanamıyor dış ülkelerden. Çıkarabileceğimiz petrolümüz de yok. Mecbur vereceğiz vergimizi. Ayağımızdaki 300-400TL lik bot ile geçinirken biz ülkemiz dış ve iç etkenlerle savaşarak mücadele vermeyr çalışıyor. Vergimizi vereceğiz mecbur. Bunu eleştirsek de yerin dibine gömsek de maalesef vergiler aynı

Bir bakıma haklısın ama gözden kaçırdığın noktalar var. Benim çevremde çalışan insanlarda Passat model araba var ama inan o arabanın kredisini 4 kişi ödüyor :) O iphonelar alan kişiler ay sonunu zor getiriyor ve başkalarından otlanıyorlar :) Haklı olduğun nokta ise gerçekten bir şey üretmiyoruz. Bunda devletin ve bizimde katkımız var. Ben bir üniversiteye gittim ve hüsrana uğradım. Hocalar adam akıllı derslere gelmiyorlar ve sen bir şey öğrenemiyordun. Şikayet ediyorsun bir şey olmuyor. Asıl sorun şu; Her şeyi milletten bekleme. Ben okula giderken bazen otobüs parası bulamıyordum ve benim harcamalarım minimum düzeydeydi.

Bir bakıma haklısın ama gözden kaçırdığın noktalar var. Benim çevremde çalışan insanlarda Passat model araba var ama inan o arabanın kredisini 4 kişi ödüyor :) O iphonelar alan kişiler ay sonunu zor getiriyor ve başkalarından otlanıyorlar :) Haklı olduğun nokta ise gerçekten bir şey üretmiyoruz. Bunda devletin ve bizimde katkımız var. Ben bir üniversiteye gittim ve hüsrana uğradım. Hocalar adam akıllı derslere gelmiyorlar ve sen bir şey öğrenemiyordun. Şikayet ediyorsun bir şey olmuyor. Asıl sorun şu; Her şeyi milletten bekleme. Ben okula giderken bazen otobüs parası bulamıyordum ve benim harcamalarım minimum düzeydeydi.
Passat dediğimiz aracın şuan 1.6 fiyatı 200 bin lira. Kısacası 50Bin peşinat verse aylık 5.400TL civarında (daha fazla da olabilir) taksit ödemesi var. 4 kişinin ödemesi normal. Senin olayına da gelince evet çoğu şey pahalı fakat bunların kolayları da var. Bulunduğum şehir için konuşuyorum. Sakarya'da öğrencinin seyahat ücreti otobüs yani 80krş. Üniversite yemek ücreti 3TL. Zaten üniversitelerin Kırtasiyeleri ucuz. Ama şöyle de bir durum var olmayınca olmuyor 3 lira da aynı 30 lira da aynı. Tekrar konu dönüp dolaşıp paranın insanlar ve davranışlar üzerindeki etkisine geliyor. Özet: Statü Farkı :)

Passat dediğimiz aracın şuan 1.6 fiyatı 200 bin lira. Kısacası 50Bin peşinat verse aylık 5.400TL civarında (daha fazla da olabilir) taksit ödemesi var. 4 kişinin ödemesi normal. Senin olayına da gelince evet çoğu şey pahalı fakat bunların kolayları da var. Bulunduğum şehir için konuşuyorum. Sakarya'da öğrencinin seyahat ücreti otobüs yani 80krş. Üniversite yemek ücreti 3TL. Zaten üniversitelerin Kırtasiyeleri ucuz. Ama şöyle de bir durum var olmayınca olmuyor 3 lira da aynı 30 lira da aynı. Tekrar konu dönüp dolaşıp paranın insanlar ve davranışlar üzerindeki etkisine geliyor. Özet: Statü Farkı :)

Bizim İstanbul'da hiç görmedim öyle bir yol parası :) İşte dediğin gibi insanlarımız Passata gidiyor 200 Bin TL veriyor ve ay sonunu zor getiriyorlar. Düşünsene aldığın 2 bin TL yi direk ailene veriyorsun ve sana kalan 0 TL :D Yani o iphone ve üst model arabalar bizim zenginliğimizi değil aslında ne kadar acınası halde olduğumuz gösterir :) Kendin diyorsun işte 200 bin TL diye aynı passat yurt dışında taş patlasa 30 40 bin Dolar.

Tamamiyle haklısın. Bence de vergi kalmalı ve ödenmeli ama sadece azaltılmalı. Mesela 1.6 motor E180 2017 Exclusive: 150K TL giriş fiyatı, vergilerle satış fiyatı 267K TL. İnsanlar performans arabası kullanamıyor hep 1.0 motorlu arabalar.

Zaten vergilerin kalkması saçma ve yanlış bir adım olur. Fakat kazandığımız şeylerin çoğu vergiye gidiyor. Bizim bir Ford Focus aracımız var ve vergisi 670 TL küsur. Sizce çok değil mi? Vergilerin ve dolar kurunun artması vatandaş için çok kötü oldu.

Bu konuda hak veriyorum, üstüne ekliyecegim tek sey burada vergiler kesildikten sonra sana kalan parayla krallar gibi gecinebiliyorsun.

Aldigim maasi saklamadan kendimden bir örnek vereyim.

Aylik brüt 4200 € maas aliyorum. Sigortasi, emekliligi, vergisi vb. kesilince elime gecen bari ortalama aylik 3400 €. Yani kalan parayla insan gibi yasayabiliyorum.
Burada ayligin ne kadar yüksek ise ödedigin vergi, emekli kesintisi vb. o kadar yüksektir. Yani emekli olunca da ayni refahi sürdürebilmen icin de calismali bir devlet. Almanya bunu yapiyor.

Senelik ekstra kazancimin vergisi daha da fahis.
Söyle örneklendireyim.

Senede bir sefer bir maas izin ikramiyesi aliyorum (%20 vergiye gidiyor)
Senede bir sefer maasin %125'i noel parasi aliyorum (%35 vergiye gidiyor)
Senede bir sefer kar payi aliyorum 8600 € civari (%42'si vergiye gidiyor)

Bu son üc miktar aylik maasimdam ayri aldigim ekstralar ve vergi oranlari ortada.
Evet gercekten fahis vergi bindiriyor insanlara Almanya.

Örnegin yasadigim sehire cok yagmur yagarsa, atik su (Kanalizasyon vergisi) (Abwasser diyorlar Türkcesini bilmiyorum) vergisi cogaliyor, iki haftada 70 litre'lik cöp kovasi doldurabiliyorsun bunun da vergisi var, fazla cöpün varsa 100 - 120 Litrelik cöp kovasi almalisin ki bu durumda daha fazla cöp vergisi ödüyorsun. Bahcede su kullandigin zaman ekstra su saati takmalisin ki atik su vergisini az ödeyesin zira bahcede kullandigin su kanalizasyona degil kendi sahip oldugun topraga karisiyor böylece vergiden biraz da olsa kurtuluyorsun vb.

Neyse incigi boncugu cok bu islerin.
Türkiye'den tek farki Almanya aldigi vergilerle halkinin refahi icin yatirim yapiyor, Türkiye icin ayni seyi söyleyemiyecegim.
A partisi gitse B partisi gelse de degisen bir sey olmayacak.

Sevgiler :)

Türkiye ile devasa fark var hocam. Sizden alınan vergiler iş bulamayan insanları aç yatırmıyor, ev bulamaz ise belediye yer veriyor başını sokacak kadar. Bunlar çok önemli. İş kapıları sağlanıyor, eğitim sağlanıyor, otoban, tren yolları sağlanıyor. Biz otoban, falan da istemiyoruz en azından insanlar iş bulabilse herkes marmaraya akın etmese, bu bana yeter ama yok yok yok. Bu kadar düşük maaşla çalışılan yerde neden AB ülkeleri fabrika kurmuyor, neredeyse çin ile aynı ücretlere çalışıyoruz. 4000 TL para verse işçiye, 800-900 euro para vermiş oluyor. Ama Almanya'da bir fabrika 2000 euro'dan aşağı vermez işçisine. Politik nedenler de olabilir tabi, TR refahı yükselmesin diye. Yapacak bir şey yok. Kendi göbeğimizi kendimiz kesmemiz gerekir. Ama herkes olan parayı faize yatırmayı daha kolay buluyor, üretelim kazanalım diyen yok.

Almanya 80 milyon insanı iyi besliyor, ABD'yi bile geçmiştir refahta, sosyal devlette benim gözümde, düşün TR ile kıyaslamak ne kadar akıl dışı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı