Keenetic Extra DSL Modeminde 2.4 GHz Bandında Düşük Hız

RFKaya

Kilopat
Yer
Bergen, Norway
Daha fazla  
Merhabalar, 1-2 hafta önce Keenetic Extra DSL modemini aldım. Ethernet kablosu ile bilgisayardan test yaparken 95 Mbps'i görebiliyorum. 5 GHz'de ise neredeyse evin tamamında en az 80 Mbps'i görebiliyorum. Buraya kadar her şey normal fakat 2.4 GHz bandındaki Wi-Fi'da ise bu hızların yarısına bile gelemiyorum. Örneğin 2.4 GHz bandında, telefonumu modemden 2-3 metre uzağa koyduğumda 20-25 Mbps hız alırken, modemin hemen üstüne bıraksam bile 40'ı geçmiyor.

Sorunu çözmek için;
• Modemi kapatıp açmayı denedim. (Klasik yöntem.)
• Farklı farklı cihazlardan test yaptım.
• Modemi sıfırladım.
• Wi-Fi standartını değiştirdim.
• Kanal genişliğini ve bunun gibi bütün ayarları değiştirdim.
• Maksimum iletim modunu açtım/kapattım.
• 13 farklı Wi-Fi kanallarında, farklı farklı saatlerde, birden fazla kez testler yaptım.
• Modemi, 3 farklı noktaya yerleştirdim.

Bunlar ve daha aklıma gelmeyen bütün yöntemleri denedim. Tüm bunları yapmama rağmen sorunum hâlâ devam ediyor. Keenetic desteğine yazdım, 2.4 GHz için bu hızların normal olduğunu söylediler. Telefonu, modemin tam üstüne de koysam bile 40 Mbps'i geçememem, bana saçma geliyor. Sizce bu durum olması gerektiği gibi mi? Yapmam gereken bir şey var mı?

2.4 Ghz için bu hızlar gayet normal. 802.11 N only moda alırsanız biraz daha yükselebilir. Ama yine de yüksek hızlarda 5 Ghz kadar stabil olmaz.

2.4 Ghz yüksek hız için değil, uzun menzil içindir.

2.4GHz zaten yüksek hızları sağlayamaz Dual band destekleyen modeminiz varsa ve telefonunuzda 5GHz desteklemekteyse o değerleri görebilirsiniz.

Telefonda gayet normal değerler.

2.4 GHz için bu hızlar gayet normal. 802.11n only moda alırsanız biraz daha yükselebilir. Ama yine de yüksek hızlarda 5 GHz kadar stabil olmaz.

2.4 GHz yüksek hız için değil, uzun menzil içindir.
2.4 GHz zaten yüksek hızları sağlayamaz Dual band destekleyen modeminiz varsa ve telefonunuzda 5GHz desteklemekteyse o değerleri görebilirsiniz.

Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. 2.4 GHz uzak mesafe için ama çok değil, yaklaşık 4-5 metre uzağa gitsem hızlarım 5-10 Mbps oluyor. 5 GHz'in bile çektiği yerlerde 2.4 GHz'de ise 1-2 Mbps anca alabiliyorum. Böyle uzak mesafe desteği olsa ne olur, olmasa ne olur? Tüm cihazlarım 5 GHz destekleseydi sorun etmezdim. Ayrıca önceden kullandığım zımbırtıda bile 2.4 GHz modunda bu kadar hız kaybı yaşamıyordum. Bu modemi, teknik servise göndermeli miyim sizce?

2.4GHz zaten yüksek hızları sağlayamaz Dual band destekleyen modeminiz varsa ve telefonunuzda 5GHz desteklemekteyse o değerleri görebilirsiniz.

Kenenetic Extral DLS modem zaten ac 1200 dual band özellikli router modem...
Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. 2.4 GHz uzak mesafe için ama çok değil, yaklaşık 4-5 metre uzağa gitsem hızlarım 5-10 Mbps oluyor. 5 GHz'in bile çektiği yerlerde 2.4 GHz'de ise 1-2 Mbps anca alabiliyorum. Böyle uzak mesafe desteği olsa ne olur, olmasa ne olur? Tüm cihazlarım 5 GHz destekleseydi sorun etmezdim. Ayrıca önceden kullandığım zımbırtıda bile 2.4 GHz modunda bu kadar hız kaybı yaşamıyordum. Bu modemi, teknik servise göndermeli miyim sizce?
Kardeşim aynı modemi bende kullanıyorum müşteri hizmetlerinden teknik destek alabilirsin.. Böylece 2.4 ghz ve 5.ghz bandında ki hız sorunun çözülür.

Kenenetic extral dls modem zaten AC 1200 Dual band özellikli router modem...

Öncelikle okuduğunu anlamaya çalışmanı öneririm sana.

Orada demişim ki 2.4GHz kanalı zaten düşük hız sunmakta 5GHz kadar yüksek hızlar sunamaz. Eğer telefonunuz 5GHz kanalını desteklemiyorsa 5GHz kanalının verdiği hızlara erişemezsiniz.

desteklerse eğer bağlanan cihaz zaten 5GHz kanalındaki yüksek hızları verecektir.

bu değerler gayet normal
olarak da belirttim alt kısımda.

Kısa tutulmayacak demektir bu saatten sonra içine kadar girmem gerek bir şeyi açıklarken.

Öncelikle okuduğunu anlamaya çalışmanı öneririm sana.

Orada demişim ki 2.4GHz kanalı zaten düşük hız sunmakta 5GHz kadar yüksek hızlar sunamaz. Eğer telefonunuz 5GHz kanalını desteklemiyorsa 5GHz kanalının verdiği hızlara erişemezsiniz.

desteklerse eğer bağlanan cihaz zaten 5GHz kanalındaki yüksek hızları verecektir.

bu değerler gayet normal
olarak da belirttim alt kısımda.

Kısa tutulmayacak demektir bu saatten sonra içine kadar girmem gerek bir şeyi açıklarken.
adam modemin 2.4 ve 5ghz bandında ki sorununu anlatmaya çalışmış okuduğumu anlayabiliyorum... Ve gereksiz polemik yaratmıyorum.... Alıntılar yaparak.....!!!

Adam modemin 2.4 ve 5GHz bandında ki sorununu anlatmaya çalışmış okuduğumu anlayabiliyorum... Ve gereksiz polemik yaratmıyorum... Alıntılar yaparak!

Bende polemik yaratmıyorum ama sorunu 5GHz bandında değil 2.4GHz bandında, yazdıklarımda ise anlaşılmayacak bir şey yok..........!

Yeni konular

Geri
Yukarı