Kendime nasıl hakim olabilirim?

Öncelikle hasta olduğun konu hakkında bilgilenmeye çalış birden çok kaynak üzerinden (güzel makaleler vardır elbet). Zorlandığın konulara hakim olmak, geniş bir bakış açısına sahip olmak iyi gelebilir. Sonrasında ise kendini fazla zorlamadan aksiyon al değişmeye yönelik. Zorlandığını veyahut yapamadığını düşündüğünde bir uzmandan destek alabilirsin kardeşim.

Hocam aldım bir zamanlar. Şimdi bu şekilde başladı. Bu hastalık gerçekten her konuda boy gösteriyor.

Vesvese çok kötüdür hocam abdest onlarca kez aldığımı biliyorum. Haşa Allah'a küfretme gibi şeyler akla geliyor.

Hocam size de geçmiş olsun çok. Ben ilaçları alıyorum biraz etkisi var gibi.
Hocam aynısı bende de vardı az çok geçti şuan o kadar ilaç alıyorum sizle konuşmak isterim DC kullanıyor musunuz konuşup motive oluruz.

Hocam aldım bir zamanlar. Şimdi bu şekilde başladı. Bu hastalık gerçekten her konuda boy gösteriyor.
Herkesin ufak da olsa takıntıları vardır elbet. Bunun dozajının fazla olması sorun. Valla bilmiyorum bence bu konularda milletin dediklerini pek kaideye alma. Artı zihnini durduramazsın, dogma konularda bir şeyler düşünmen bence sorun değildir önemli olan iradenle zihninde geçen hangi düşünceyi seçtiğin.

Hocam bu aralar sürekli sosyal medya hesaplarımı kontrol ediyorum ve nedenini bilmiyorum, bu hastalığın bir belirtisi olabilir mi sizce? Sanki haberim olmadan birine mesaj atacakmışım ya da gönderi paylaşacakmışım gibi.

Kendinize hakim olabilmenin en iyi yolu, sendrom baş gösterdiğinde bunu uygulamamak için kendinize bir veya daha fazla sebeple birlikte karşı düşünce oluşturmanız. Ben durumu bu şekilde yeniyorum. Doğuştan gelen, OKB'nin ileri seviyesi nörolojik kalıtsal bir rahatsızlığa sahibim. Her zaman imkan olmasa da çoğu zaman kendime bu şekilde hakim oluyorum.
Aklınızdan geçen düşüncenin sürekli tekrarlanmaması adına, düşüncenin sizin isteğiniz dışında gerçekleştiğini ve durum geçene kadar farklı şeyler düşünebilmeyi; bununla beraber aklınızı meşgul edecek aktivitelerde bulunmayı, mesela sevdiğiniz bir müziği dinlemeyi, öncesinde yapmayı planladığınız ama yapmaya zaman bulamadığınız aktiviteleri gerçekleştirmeyi deneyin. Sizin elinizde olmadığından dolayı her zaman ve belirsiz vakitlerde tekrarlanacaktır. Doktora giderek tedavi olmak bu durumun geçmesi adına atılabilecek en önemli adımdır.

Bende aşırı takıntılydım bir aralar, aynı zamanda simetri hastalığım'da vardı, gerçekten kafam bozuluyor'du, o kağıtların, kalemlerin dağınıklığı falan, gözlerim kararıyor'du, sonra spor'a başladım, insanlar hiç bir şeyi yerinde bırakmıyor'du, kendimi koşarak dışarı atıyordum, bi' gün geldi bir arkadaş sordu, "Simetri hastalığım var" diyebilidim, daha sonra bir psikolağa gittim, bana bir kaç dağınık bir oda resmi açtı, acayip tilt olmuştum, sonra hiç bir şeyi takmayarak kurtuldum, hâlâ biraz olsa'da var ama eskisi kadar değil, bu arada geçmiş olsun @Zleh hocam.

Bende aşırı takıntılydım bir aralar, aynı zamanda simetri hastalığım'da vardı, gerçekten kafam bozuluyor'du, o kağıtların, kalemlerin dağınıklığı falan, gözlerim kararıyor'du, sonra spor'a başladım, insanlar hiç bir şeyi yerinde bırakmıyor'du, kendimi koşarak dışarı atıyordum, bi' gün geldi bir arkadaş sordu, "Simetri hastalığım var" diyebilidim, daha sonra bir psikolağa gittim, bana bir kaç dağınık bir oda resmi açtı, acayip tilt olmuştum, sonra hiç bir şeyi takmayarak kurtuldum, hâlâ biraz olsa'da var ama eskisi kadar değil, bu arada geçmiş olsun @Zleh hocam.
Teşekkür ederim hocam size de geçmiş olsun

Yeni konular

Geri
Yukarı