Kernel-Power 41 (63) ve Whea-Logger Event ID 18 hatası

alarga41

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Bir süredir bu hatayı alıyorum. Birçok forumda aynı hatayı alan birçok kullanıcı ve çok farklı neden ve sonuç gördüm. Bazıları "XMP" kaynaklı olduğunu ve kapatınca düzeldiğini, bazıları "ekran kartını" değiştirince, bazıları da "işlemciyi" garantiye gönderdikten sonra çözülmüş. "güç kablosu" ve "güç kaynağı" değiştirip çözenler de var. Bu sorun artık benim için bir probleme dönüştü, hatayı halen çözemedim. Halen bilgisayarım oyun oynarken rastgele bir şekilde donmakta ve yeniden başlamakta. (Masaüstünde hiç problem yaratmadı.)

Mavi ekran hatası alınmadığı için sadece elimde Windows olay günlüklerinde bulunan hata raporları yani - Kernel-Power 41 (63) ve whea-logger Event ID 18 - bulunmakta.

-Yaptığım testler sorunu tetiklemedi ve test sonuçlarında bir sorun çıkmadı. - OCCT - FurMark - Memtest86.

-BIOS, Windows, AMD sürücüleri güncel bir şekilde,

-AMD yazılımını DDU ile kaldırıp eski bir sürüm ile denedim,

-XMP kapalı bir şekilde denedim,

Ve bir sonuca ulaşamadım.

Anakartı ve işlemciyi garantiye göndermeyi planlıyorum.

Sistemim şu şekilde,

Anakart: MSI A320M-A Pro Max.
İşlemci: Ryzen 5 3500X.
Ekran kartı: Sapphire RX 580 4 GB nitro+.
RAM: Corsair Vengeance LED 3000MHz CL15.
Güç kaynağı: FSP 500W 85+.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartı servise göndermeyi denediniz mi?

Neyi gönderdiniz garantiye?
Anakart, güç kaynağı, işlemci garantiye gitti güç kaynağında sorun tespit edildi onarıldı ama sorun halen devam etmekte farklı bir güç kaynağı ile deneme fırsatım olmadı ama sorunun güç kaynağından olup olmadığı ile ilgili bir bilgi yok ekran kartı ile ilgili olduğunu sorunun yazılımsal bir problem olduğunu düşünüyorum böyle düşünmemin nedeni ise bu karta sahip 2 arkadaşımda aynı problemin ara ara başlarına gelmesi.
Anakartı servise göndermeyi denediniz mi?

Neyi gönderdiniz garantiye?

Bu sorunu çok sık yaşıyorsanız amd performans ayarlarından ekran kartınızın performansını biraz düşürün bunu yaparak sorunu ayda bir kez yaşıyorum. Nihai bir çözüm bulana kadar böyle devam edicek gibi duruyor.

Anakart, güç kaynağı, işlemci garantiye gitti güç kaynağında sorun tespit edildi onarıldı ama sorun halen devam etmekte farklı bir güç kaynağı ile deneme fırsatım olmadı ama sorunun güç kaynağından olup olmadığı ile ilgili bir bilgi yok ekran kartı ile ilgili olduğunu sorunun yazılımsal bir problem olduğunu düşünüyorum böyle düşünmemin nedeni ise bu karta sahip 2 arkadaşımda aynı problemin ara ara başlarına gelmesi.

Bu sorunu çok sık yaşıyorsanız amd performans ayarlarından ekran kartınızın performansını biraz düşürün bunu yaparak sorunu ayda bir kez yaşıyorum. Nihai bir çözüm bulana kadar böyle devam edicek gibi duruyor.
HWmonitor vb. uygulamaları aynı anda kullanıyor musunuz? Bu uygulamaların çakışması söz konusu olabilir.

(Kullanmıyorum) Sorunun bundan kaynakladığını sanmıyorum bilgisayarıma format attıktan sonra 2 kez yaptım bu işlemi Amd eski ve yeni driverları ile 2 kez temiz kurumlum gerçekleştirdim sorun halen devam etmişti. Siz söylediğiniz için yine de kontrol ettim donanımı izleyen başka bir yazılım bilgisayarda bulunmuyor.
Bir çözüme ulaşırsam mutlaka sizi ve forumdaki diğer arkadaşları bilgilendireceğim şuanda bir microsoft geliştiricisi ile iletişim halindeyim sorundan onlarında bilgisi var onlar durumun windows'un hızlı başlatma hatası yüzünden olduğunu çözmek için uğraştıklarını belirttiler. Bir kaç yeni yazılımsal değişiklik yaptım dün halen sorun olmadı ama erken konuşmamak gerek dediğim gibi ayda 1 belki 2 alıyorum şuan bu hatayı

(Kullanmıyorum) Sorunun bundan kaynakladığını sanmıyorum bilgisayarıma format attıktan sonra 2 kez yaptım bu işlemi Amd eski ve yeni driverları ile 2 kez temiz kurumlum gerçekleştirdim sorun halen devam etmişti. Siz söylediğiniz için yine de kontrol ettim donanımı izleyen başka bir yazılım bilgisayarda bulunmuyor.
Bir çözüme ulaşırsam mutlaka sizi ve forumdaki diğer arkadaşları bilgilendireceğim şuanda bir microsoft geliştiricisi ile iletişim halindeyim sorundan onlarında bilgisi var onlar durumun windows'un hızlı başlatma hatası yüzünden olduğunu çözmek için uğraştıklarını belirttiler. Bir kaç yeni yazılımsal değişiklik yaptım dün halen sorun olmadı ama erken konuşmamak gerek dediğim gibi ayda 1 belki 2 alıyorum şuan bu hatayı
Sizin restart olayı normal reset gibi heralde pc tekrardan başlıyor. Benim restart söz konusu değil sadece görüntü gidiyor kasa çalışmaya devam ediyor güç kaynağı harici kapatamıyorum bilgisayarı. Dün Aİ Suite uygulaması vardı Asus'un onu sildim bakalım şuan beklemedeyim henüz görüntü gitme olayı ile karşılaşmadım. Yoksa pazartesi UPS gelecek servis kaydım vardı anakartı servise göndereceğim.
Aİ Suite uygulamasını sildikten sonra bu sorun tekrar etmedi.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar, benzer sorun bende de var. PC rastgele zamanda kendi kendine reset atıyor. Bir anda siyah ekran geliyor ve yeniden başlıyor. Anakart hariç tüm sistem bileşenlerimi sıfır almıştım. Sorunu çözebildiniz mi bilmiyorum ancak bende bu hatanın peşine düştüm. Sistem öz; 5600x, 1080, X570-I. OLAY ID:18 hatasının güç kaynağı ile ilgili olma ihtimali çok düşük. İlk bakılacak olan işlemci ve MB. Sorunu çözemeyen arkadaşlar destek olalım birbirimize.

Geri
Yukarı