Kernel-Power 41 Hatası

Ben bu hatayı şöyle çözdüm belki sizlerede yardımcı olur ki aynı hata abimin laptopunda da oldu yine aynı şekilde çözdük. Laptopum eski ve çift ekran kartlı birisi Intel birisi NVIDIA. Haff oyunlarda pek problem yaşamazken ağır oyunlarda PC kapanıyor ve bu hatayı alıyordum daha sonra baktım olmuyor NVIDIA ekran kartını Aygıt Yöneticisi'nden devre dışı bıraktım şu an o ekran kartını kullanmıyorum ama kapanma problemi tamamen bitti diyebilirim. Belki çift ekran kartı olduğunda problem oluşturuyordur orasını bilmiyorum.
Sistemde NVIDIA ve AMD ekran kartlarıyla test yaptım ama 2 Driver aynı anda hiç yüklü olmadı.Güvenli Mod'da DDU ile temizledim söktüğüm kartın tüm driverlarını.

Öylesine ucu açık bir problemki,sorun herşey olabilir.O yüzden kesin PSU & kesin GPU denilecek bir sorun değil.Tüm ekipmanları deniyorum bu akşam SSD ve İşlemciyi deniyip sonucu yazacağım 🤷‍♂️

Sistemde NVIDIA ve AMD ekran kartlarıyla test yaptım ama 2 driver aynı anda hiç yüklü olmadı. Güvenli Mod'da DDU ile temizledim söktüğüm kartın tüm driverlarını.

Öylesine ucu açık bir problemki, sorun her şey olabilir. O yüzden kesin PSU & kesin GPU denilecek bir sorun değil. Tüm ekipmanları deniyorum bu akşam SSD ve işlemciyi deniyip sonucu yazacağım 🤷‍♂️

Ben hard diski denemiştim SSD HDD 3-4 tane hepsi farklı.

Sistemde NVIDIA ve AMD ekran kartlarıyla test yaptım ama 2 driver aynı anda hiç yüklü olmadı. Güvenli Mod'da DDU ile temizledim söktüğüm kartın tüm driverlarını.

Öylesine ucu açık bir problemki, sorun her şey olabilir. O yüzden kesin PSU & kesin GPU denilecek bir sorun değil. Tüm ekipmanları deniyorum bu akşam SSD ve işlemciyi deniyip sonucu yazacağım 🤷‍♂️

Hocam benim sistem de donuyordu rastgale sonra kasanın önünde ki USB girişinin içeri doğru göçtüğünü gördüm ve kasaya elimi değdirdiğimde elektrik oldugunu fark ettim.
Düzelttikten sonra problem çözüldü.
Nasıl anlıyacağım dersen USB'lere tek tek dene kablo ile klavye ya da fare bağlantısı gidip geliyorsa anlarsın
Saçma biliyorum ama ben böyle çözdüm.

Sorun eski SSD'mde(Samsung 860Evo) çıktı,bu sorun PSU & CPU yada X bir parça bozuk denilecek birşey değil.Başına gelen arkadaşa Allah sabır versin. 15 gün uğraştım tüm parçaları tek tek temin edip değiştirip denedim en sonunda çözdüm 🤦‍♂️

Bu sorunun güç kaynağı, ekran kartı driverları veya donanımla hiçbir alakası yok.
20 yıldır bilgisayarcıyım, sistem toplayıp müşterilerime satarım. Ve bu sorundan sadece Windows 10 işletim sistemi kurulu müşterilerim Kernel Power hatası aldığını söyleyerek dükkana gelmekte. Bu sorunun sebebi ise Hibernate dediğimiz Windows hazırda bekleme seçeneğinin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Windows hızlı başlamayı ise kapatmanıza gerek yok. Bu konuda aynı zamanda bir Insider olarak Microsoft ile iletişime geçtim. Bana Hibernate'teki sorunun nedenini bulduklarını ve düzeltmeye çalıştıklarını söylediler. Şimdilik bu sorun çözülene kadar şunları yaparak bu can sıkıcı hatadan kurtulabilirsiniz. Bir çok arkadaşa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
(Windows 10 hata düzeltme)
CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştır.
powercfg.exe /hibernate off.
Kodunu kopyala, yapıştır ve enter tuşuna basarak Windows hazırda bekleme seçeneğini kapat.
Önemli: Genelde (Kernel Power hatasına) bu sebep oluyor.
Hızlı başlatma seçeneğini çok test ettik, o sorunsuz çalışıyor. Hem Windows üzerindeki hızlı başlatmayı hem de anakart BIOS üzerindeki Windows Fast Boot seçeneklerini aktif edebilirsiniz.
Yukarıdaki yazımda technopat yazım kuralları nedeni ile (powercfg.exe /hibernate off) komutundaki off yazısının sonuna site otomatik yazı düzeltimi yaparak nokta koymuş bu noktayıda kopyalayıp yapıştırınca hazırda bekleme kapatılmayacağından tekrar yazma gereği duydum.
Windows aramaya Cmd yazın çıkan komut istemi seçeneğine mause sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.
Komut istemine powercfg.exe /hibernate off yazın ve ardından enter tuşuna basın.
Bu işlemi yaptıktan sonra komut isteminde successful veya işlem başarıyla tamamlandı v.s gibi bilgi vermez. Windowsu yeniden başlatın. Yeniden başlatmazsanız Windows yeniden başlatılana kadar hibernate windows hazırda bekleme kapatılmaz. Windows yeniden başlatıldıktan sonra hibernate windows hazırda bekletilmenin kapatıldığını öğrenmek için ise denetim masasına girin. Sistem ve güvenlik seçeneğini seçin ardından güç seçeneklerine tıklayın.Ve ardından sol üstteki güç seçeneklerinin yapacaklarını seçin seçeneğine tıklayın. Buradaki hızlı başlatmayı aç, uyku , hazırda beklet, kilitle seçeneklerinden hızlı başlatmayı aç vede hazırda beklet seçenekleri artık görünmüyorsa işlem başarılı olmuş demektir. Ve artık kernel power hatasını kesinlikle almazsınız. Diğer yazımda da belirttiğim gibi microsoft bu hatanın farkında ve yeni gelecek güncellemeler ile bu hatayı çözerse hibernate windows hazırda bekletmeyi tekrar aktif etmek isterseniz bu kezde powercfg.exe /hibernate on bu komutu girip windowsu yeniden başlatınız.Eki Görüntüle 900659Eki Görüntüle 900660
İşte tecrübe. Gece gündüz çözümüyle uğraştığım şeyi 1 komutla çözdünüz. Saygılar..

Bu sorunun güç kaynağı, ekran kartı driverları veya donanımla hiçbir alakası yok.
20 yıldır bilgisayarcıyım, sistem toplayıp müşterilerime satarım. Ve bu sorundan sadece Windows 10 işletim sistemi kurulu müşterilerim Kernel Power hatası aldığını söyleyerek dükkana gelmekte. Bu sorunun sebebi ise Hibernate dediğimiz Windows hazırda bekleme seçeneğinin hatalı çalışmasından kaynaklanır. Windows hızlı başlamayı ise kapatmanıza gerek yok. Bu konuda aynı zamanda bir Insider olarak Microsoft ile iletişime geçtim. Bana Hibernate'teki sorunun nedenini bulduklarını ve düzeltmeye çalıştıklarını söylediler. Şimdilik bu sorun çözülene kadar şunları yaparak bu can sıkıcı hatadan kurtulabilirsiniz. Bir çok arkadaşa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
(Windows 10 hata düzeltme)
CMD(komut istemi) yönetici olarak çalıştır.
powercfg.exe /hibernate off.
Kodunu kopyala, yapıştır ve enter tuşuna basarak Windows hazırda bekleme seçeneğini kapat.
Önemli: Genelde (Kernel Power hatasına) bu sebep oluyor.
Hızlı başlatma seçeneğini çok test ettik, o sorunsuz çalışıyor. Hem Windows üzerindeki hızlı başlatmayı hem de anakart BIOS üzerindeki Windows Fast Boot seçeneklerini aktif edebilirsiniz.
Yukarıdaki yazımda technopat yazım kuralları nedeni ile (powercfg.exe /hibernate off) komutundaki off yazısının sonuna site otomatik yazı düzeltimi yaparak nokta koymuş bu noktayıda kopyalayıp yapıştırınca hazırda bekleme kapatılmayacağından tekrar yazma gereği duydum.
Windows aramaya Cmd yazın çıkan komut istemi seçeneğine mause sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.
Komut istemine powercfg.exe /hibernate off yazın ve ardından enter tuşuna basın.
Bu işlemi yaptıktan sonra komut isteminde successful veya işlem başarıyla tamamlandı v.s gibi bilgi vermez. Windowsu yeniden başlatın. Yeniden başlatmazsanız Windows yeniden başlatılana kadar hibernate windows hazırda bekleme kapatılmaz. Windows yeniden başlatıldıktan sonra hibernate windows hazırda bekletilmenin kapatıldığını öğrenmek için ise denetim masasına girin. Sistem ve güvenlik seçeneğini seçin ardından güç seçeneklerine tıklayın.Ve ardından sol üstteki güç seçeneklerinin yapacaklarını seçin seçeneğine tıklayın. Buradaki hızlı başlatmayı aç, uyku , hazırda beklet, kilitle seçeneklerinden hızlı başlatmayı aç vede hazırda beklet seçenekleri artık görünmüyorsa işlem başarılı olmuş demektir. Ve artık kernel power hatasını kesinlikle almazsınız. Diğer yazımda da belirttiğim gibi microsoft bu hatanın farkında ve yeni gelecek güncellemeler ile bu hatayı çözerse hibernate windows hazırda bekletmeyi tekrar aktif etmek isterseniz bu kezde powercfg.exe /hibernate on bu komutu girip windowsu yeniden başlatınız.Eki Görüntüle 900659Eki Görüntüle 900660
Hocam tecrübeniz e azminize ve elinizle olmadı dilinizle yazınızla bir yanlışı düzeltmek istemenize emeğinize hayran kaldım.

Keşke tüm bilgisayarcılar sizin gibi bu işi önemsese. Hatta Microsoft 'un bu kadar bir geri bildirimin üzerinde çalıştığınız için size para ödemesi gerekir. Adamların test mekanizması yatıyor. Çalışmıyor.
Benim bir sorunumu çözdünüz bu yazınızla. Teşekkür ederim.

Buraya yorumunuzu girerseniz çözümü size yazalım.

Yukarıda alintida çözümü yazan 20 yıllık bilgisayarcı oldgunu söyleyen arkadaşa teşekkür ediyorum şu an için sorunum çözüldü gibi tekrar etmedi hata. Yalnız PC biraz daha geç açılmaya başladı.

Bende bugün bilgisayarı açtığımda kernel power 41 hatası aldım. Daha sonra sistemi yeniden başlatıp sistem günlüklerine baktığımda ikinci kez aynı hatayı aldım. Fakat anlamadığım sistemde gözle görülür herhangi bir sorun yoktu. Hiç mavi ekran veya kendi kendine reset atma sorunu olmuyordu.

Bu sorun bende genelde bios ayarlarında bir kaç ufak değişiklikler yaptığım zaman olduğunu fark ettim. Hatta bazen bios'tan çıkıp masaüstüne tekrar geldiğimde fare sol click çalışmama sorunları oluyor. Bu sorun olduğunda fareyi sistemden çıkarıp tekrar taktığımda düzeliyordu.

Bugün anakartın biosunu güncelledikten sonra bir kaç kere daha sistemi kapatıp açtım ve sistemi yeniden başlattım. Şu an hiç kernel power hatası almadım fakat mouse sol click çalışmama sorunu yine oldu.

Öncelikle konuyu hortlatıyorum kusura bakmayın. Bu sorunla epeydir mücadele edip yılmıştım. Oyunlarda bir süre sonra ekran kapanıp fanların son hızda çalışma sorunu vardı. Olay görüntüleyicisinde Kernel power 41 hatası alıyordum.Recep Baltaşın çözümünü dinleyerek gidip evganın gold sertifikalı psusunu satın aldım. Sorunum çözüldü arkadaşlar. Psu değiştirin. Psu nun çalışıyor olması veriminin ilk günkü gibi olduğunu garanti etmez. Tahminimce gücünün yetmediği yerde bu problemi yaşatıyor. Oda olmazsa gpu da değişmek zorundasınız malesef. Buradan Recep hocama tekrar teşekkür etmek istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı