Kibar, centilmen, efendi olmak suç mu serseri?!

Semih Demir

Kilopat
Makaleler
7
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Medeniyetsizlik göstergesi türlü kaba ve çirkin davranışları olan farklı karakter sahipleri tarafından bu tür medeniyet sahibi insanların ezildiğini görmek beni şahsen üzmektedir. Medeniyet elbette içki içmek, sevgili edinmek, dövme yaptırmak, küpe taktırmak olmadığı gibi medeniyetsizlikte yobazlık ve gericilik ile itham edilen davranışları yapmak değildir. İki taraf arasındaki farklılıkları öyle abartıyoruz ki işin içinden çıkamıyoruz. Çünkü en iyi olanın bile içinde kötülük var bu zamanda.

Saygı, sevgi, tatlı dil, kibar olmak, centilmen olmak, dürüst olmak, yapmacıklık ve samimiyetsizlikten uzak olmak bahsettiğim kitle tarafından neden tasvip edilmiyor bir fikriniz var mı? Çünkü bu kitle öyle yoğun ki. Ne tatlı dilden anlıyor, ne kibarlıktan, ne saygı ne de sevgiden...

Buna şahit olmamın başlıca sebeplerinden biri de çok fazla insan ile diyaloğumum olmasıdır. İnsanımız genel olarak birisine bir şey anlatmak istediği veya isteyeceği zaman öyle kaba bir üslup ile anlatıyor ki diyecek kelime bulamıyorum. Bir "kolay gelsin" lafına bile tebessüm edemeyecek hale gelmişiz. Sokakta yürürken sıcak ve güleryüzlü bir "Merhaba!" denilmesini bile hazmedemiyoruz. Bizzat yaşadım çünkü bunu. Kimin nasıl ne şekilde tepki vereceğini ölçmek için olduğumdan da iyi oldum ve bu şekilde davrandım ki sonuç hep hüsran.

Sizde belkide böyle iyi bir insan olmaktan bu tür insanları gördükçe soğuyor olabilirsiniz. Herkes böyle ise ben neden böyle anlayışlıyım diyebilirsiniz. Kimse benim gibi düşünmüyor mu? diyebilirsiniz. Ben de çokça zikrediyorum bunu, ama maalesef biz böyle olmazsak bizim için de "en azından böyle iyi insanlarda varmış bu zamanda" demezler. Biz, biz olalım ki böyle davranmaya devam edelim. Biz bir gün kaybederiz, onlar hep kaybedecektir.

Medeniyetsizlik göstergesi türlü kaba ve çirkin davranışları olan farklı karakter sahipleri tarafından bu tür medeniyet sahibi insanların ezildiğini görmek beni şahsen üzmektedir. Medeniyet elbette içki içmek, sevgili edinmek, dövme yaptırmak, küpe taktırmak olmadığı gibi medeniyetsizlikte yobazlık ve gericilik ile itham edilen davranışları yapmak değildir. İki taraf arasındaki farklılıkları öyle abartıyoruz ki işin içinden çıkamıyoruz. Çünkü en iyi olanın bile içinde kötülük var bu zamanda.

Saygı, sevgi, tatlı dil, kibar olmak, centilmen olmak, dürüst olmak, yapmacıklık ve samimiyetsizlikten uzak olmak bahsettiğim kitle tarafından neden tasvip edilmiyor bir fikriniz var mı? Çünkü bu kitle öyle yoğun ki. Ne tatlı dilden anlıyor, ne kibarlıktan, ne saygı ne de sevgiden...

Buna şahit olmamın başlıca sebeplerinden biri de çok fazla insan ile diyaloğumum olmasıdır. İnsanımız genel olarak birisine bir şey anlatmak istediği veya isteyeceği zaman öyle kaba bir üslup ile anlatıyor ki diyecek kelime bulamıyorum. Bir "kolay gelsin" lafına bile tebessüm edemeyecek hale gelmişiz. Sokakta yürürken sıcak ve güleryüzlü bir "Merhaba!" denilmesini bile hazmedemiyoruz. Bizzat yaşadım çünkü bunu. Kimin nasıl ne şekilde tepki vereceğini ölçmek için olduğumdan da iyi oldum ve bu şekilde davrandım ki sonuç hep hüsran.

Sizde belkide böyle iyi bir insan olmaktan bu tür insanları gördükçe soğuyor olabilirsiniz. Herkes böyle ise ben neden böyle anlayışlıyım diyebilirsiniz. Kimse benim gibi düşünmüyor mu? diyebilirsiniz. Ben de çokça zikrediyorum bunu, ama maalesef biz böyle olmazsak bizim için de "en azından böyle iyi insanlarda varmış bu zamanda" demezler. Biz, biz olalım ki böyle davranmaya devam edelim. Biz bir gün kaybederiz, onlar hep kaybedecektir.
Ben kibar ve centilmen bir insanım lakin insanlara kibar davranmak çok işe yaramıyor mesela lise de ağırlığınızı koymazsanız ezik duruma düşersiniz ve şu ana kadar yaşadığım berbat hayat yüzünden(anlatsam oturur ağlarsınız) çok çabuk sinirleniyorum. Sinirlendiğimde sizin anlattığınız insanları şaşırtıyor ve ciddi şekilde zarar verebiliyirom. Mesela 2 ay önce Bursa'daydım. Çöpün yanına kedi maması koydum tam yerken camiden çıkan 40 yaşlarında bir adam kediye tekme atıp mamayı çöpe attı sonra tartışma falan derken adamı dövdüm sonra birbirimizden şikayetçi olmadığımız için hakkımda işlem yapılmadı. Resmen açık hava deli sahasında yaşiyoruz.

Mesela 2 ay önce Bursa'daydım. Çöpün yanına kedi maması koydum tam yerken camiden çıkan 40 yaşlarında bir adam kediye tekme atıp mamayı çöpe attı sonra tartışma falan derken adamı dövdüm sonra birbirimizden şikayetçi olmadığımız için hakkımda işlem yapılmadı.
Sormadınız mı o adama (!) namazı ne için kılıyorsunuz diye ? Hem namaz kıl hem hayvanlara kötü davran sanki namazı öylesine kılıyormuş gibime geliyor...

Ben kibar ve centilmen bir insanım lakin insanlara kibar davranmak çok işe yaramıyor mesela lise de ağırlığınızı koymazsanız ezik duruma düşersiniz ve şu ana kadar yaşadığım berbat hayat yüzünden(anlatsam oturur ağlarsınız) çok çabuk sinirleniyorum. Sinirlendiğimde sizin anlattığınız insanları şaşırtıyor ve ciddi şekilde zarar verebiliyirom. Mesela 2 ay önce Bursa'daydım. Çöpün yanına kedi maması koydum tam yerken camiden çıkan 40 yaşlarında bir adam kediye tekme atıp mamayı çöpe attı sonra tartışma falan derken adamı dövdüm sonra birbirimizden şikayetçi olmadığımız için hakkımda işlem yapılmadı. Resmen açık hava deli sahasında yaşiyoruz.
Bahsettiğim mesele tam olarak bununla alakalı. O amcanın o kedinin yemeğinden ne istiyor olması bütün soru bu aslında. Şu tek soru bile bir çok soruya bedel.

Her ne kadar şiddete karşı olsamda bazen gerekli olduğunu düşünüyorum. Dayak, cennetten çıkmadır...
Elbette. Bende iyilik meleği değilim. Gerekli kişileri çok fena darp etmişliğim vardır. Haksız ve yüzsüz oldukları içinde kanundan yararlanamadılar.

Sormadınız mı o adama (!) namazı ne için kılıyorsunuz diye ? Hem namaz kıl hem hayvanlara kötü davran sanki namazı öylesine kılıyormuş gibime geliyor...
İkindi namazını kılmaya giderken yaşadım böyle bir durum. Küpe takmış genç bir arkadaşta bizimle namaz kılıyor çocuk namazı bitirene kadar öyle baktılar öyle laf ettiler ki o kıldıkları namaz kabul oldu mu bilemiyorum. Hoşgörü yok maalesef. Camii içinde çocuklar oynuyor kovuyorlar. Ne sizin derdiniz sonra bu çocuk ateist olsa yeridir sırf şu camiilerden çocukları kovmaları bile o çocuklarda etki bırakır geleceğinde sorunlara yer açar. Enerjisini atacak bu sonuçta çocuk.

Çevremde en çok karşılaştığım durum gıybet. Birinin arkasından kötü konuşmak da samimiyetsizlik ve saygısızlıktır bence. Birini dış görünüşüyle yargılamak ta keza aynı şekilde. Bunları yaşadığım ve kötü şeyler olduğunun farkında olduğum için yapmam, yapanı da hiç sevmem doğrusu.

Ben kibar ve centilmen bir insanım lakin insanlara kibar davranmak çok işe yaramıyor mesela lise de ağırlığınızı koymazsanız ezik duruma düşersiniz ve şu ana kadar yaşadığım berbat hayat yüzünden(anlatsam oturur ağlarsınız) çok çabuk sinirleniyorum.

Bu tür duruma maruz kalan bir çok insan var. Ama ezik duruma düşmek tabirini pek doğru bulmuyorum. Kimin gözünde ezik duruma düşüyorsun ki ? Sen kendinden sorumlusun, başkalarından değil. O yüzden pek kafana takmamanı, içinden geldiği gibi yaşamanı öneriyorum.

Bu devirde bağıran haklı bunun örneklerini çok var bende. Yani sakinim herşeyi anlayışla karşılıyorum diye hep suçlu oluyorum (oluyoruz) şuan hayatımın bundan ibaret artık insanların normal ses tonu unttum sürekli tizleşmiş yüksek sesleri duyuyorum. Biraz konu dışı oldu ama anlatmak istedim özür dilerim.

Bu devirde bağıran haklı bunun örneklerini çok var bende. Yani sakinim herşeyi anlayışla karşılıyorum diye hep suçlu oluyorum (oluyoruz) şuan hayatımın bundan ibaret artık insanların normal ses tonu unttum sürekli tizleşmiş yüksek sesleri duyuyorum. Biraz konu dışı oldu ama anlatmak istedim özür dilerim.
Katılıyorum. Bir de yakınımdakiler bana o şekilde terbiyesizce sesini yükselten kişilere sen de altta kalma diyerek gaz veriyorlar. Diyorum onun gibi borazana dönmek zorunda mıyım ben. İnsanlar normal yoldan iletişim kurmayı unutmuş.

Zaten olay tartışarak başladı. Sonra küfürler ve kavga...

Hayvanlara insanlardan daha çok değer veririm elimde değil.

"Ülke olarak çok şey geçirdik. Dolayısıyla bu tip durumlar normal." diyenleri de var bunların. Yaşadığı olayı kendine kalkan edinip insanlara kötü davranmanın nedeni sayıyor kendince. En sevmediğim şeylerden. Sonra ailem bana sorar;" Neden dışarı çıkmayı sevmiyorsun; Neden asosyalsin?" Benim uçaklarım ve bilgisayarım var. Bir de sevdiğim var. Gerisine kim karışır efenim. "İnsanların insanlığı" ortada zaten. Teşekkürler ben almayım.

Ayrıca; Evde 2 kedisi olan biri olarak; Hayvanlar ile insanlar aynı seviyede olmalı. Zira genetiği insan olup da insan olmanın şerefine ulaşamamış varlıklar dolaşmakta aramızda. Bkz: Hayvanlara sebepsizce kötü davranan kişiler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı