Kıl dönmesi ameliyatı deneyimim

@LoxChatterb0x @reddline Hocalarım öncelikle geçmiş olsun dilerim. Şu an durumlarınız nasıl? Ben de 12 Haziran'da ameliyat olacağım. Doktor 15-20 dakikalık işlem olduğunu söyledi fakat korktuğum şey ameliyat sonrası çekeceğim acı ve yaz tatilimin çöpe gitmesi olasılığında. Sizler nasıl atlattınız acaba?

Konu eskiymiş ama geçmiş olsun. Bu hastalık çok hareketsizlikle birlikte iyi çoğaldı birkaç arkadaşım oldu iyileşme süreci biraz uzun sürebiliyor.

Özellikle yaş 30 civarında olan olan arkadaşlar çok dikkat etsinler.

@LoxChatterb0x @reddline Hocalarım öncelikle geçmiş olsun dilerim. Şu an durumlarınız nasıl? Ben de 12 Haziran'da ameliyat olacağım. Doktor 15-20 dakikalık işlem olduğunu söyledi fakat korktuğum şey ameliyat sonrası çekeceğim acı ve yaz tatilimin çöpe gitmesi olasılığında. Sizler nasıl atlattınız acaba?
Geçmiş olsun öncelikle. Evet 15-20 dakikalık bir ameliyat. Kapalı ve açık ameliyat türlerine göre ameliyat sonrası çekebileceğiniz zorlukların da durumu değişiyor. Kapalı ameliyatta dikiş olduğundan dolayı 1 hafta kadar yıkanmamanız ve üzerine çok yatmamanız gerekiyor o kadar.

Geçmiş olsun öncelikle. Evet 15-20 dakikalık bir ameliyat. Kapalı ve açık ameliyat türlerine göre ameliyat sonrası çekebileceğiniz zorlukların da durumu değişiyor. Kapalı ameliyatta dikiş olduğundan dolayı 1 hafta kadar yıkanmamanız ve üzerine çok yatmamanız gerekiyor o kadar.
Doktoruma açık mı kapalı mı olacak hiç soramadım çünkü bilmiyordum. Ameliyattan bir gün önce gelmemi istedi yüksek ihtimal o gün bilgi verecektir. Eğer açık olursa ameliyat, başka doktorda olabilirim. Biraz daha zahmetli oluyormuş... Siz ne önerirsiniz? Yakın tarihte randevu alıp doktoruma sorsam mı?

Doktoruma açık mı kapalı mı olacak hiç soramadım çünkü bilmiyordum. Ameliyattan bir gün önce gelmemi istedi yüksek ihtimal o gün bilgi verecektir. Eğer açık olursa ameliyat, başka doktorda olabilirim. Biraz daha zahmetli oluyormuş... Siz ne önerirsiniz? Yakın tarihte randevu alıp doktoruma sorsam mı?
Önceden bende yok şu doktora sorarım böyle diyorsa başka doktora giderim, ondan bilgi alırım şöyle yapmasını söylerim falan filan diye düşünebilirsiniz fakat devlet hastanesindeyseniz öyle bir durum olmayacak. Onlar karar verecek. Sizin söz hakkınız yok.

Doktorunuza hangi tür ameliyatı yapacağını kesinlikle sorun. Açık ameliyatın kapalıya nazaran daha zor olduğunu söylüyorlar. Bir kere yara kapanmadığı için birkaç ay uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Dikişli bir yara olması daha iyi olur diye düşünüyorum ben. Bu sebepten ben de kapalı ameliyatı tercih etmiştim.

Fenol tedavisi ol, açık ameliyat olma sakın çok zorluk çekersin. Ameliyat olduktan ve yara kapandıktan sonra da o bölgeye lazer yaptırırsanız sizin faydanıza olur.

Sizin söz hakkınız yok.
Evet hocam biraz doğru söylüyorsunuz. Ankara şehir hastanesinde olacağım. Doçent ve Profesör olması gerekiyor (Aynı zamanda bir tanesi öğretim üyesi.) bana bakan doktorların (2 doktor baktı) En kötü bir gün önceden açık bırakacağız derlerse ameliyat olmak istemediğimi söyleyeceğim ve gitmek istemeyeceğim. Ondan sonra özelin yolunu tutacağım.

1 hafta kadar yıkanmamanız ve üzerine çok yatmamanız gerekiyor o kadar.
''Okulum vs. aksayacak mı?'' dediğimde ''1 hafta gitmez daha sonrasında gidebilirsin, merak etme'' dediler. Yüksek ihtimal kapalı yapacaklardır yani.

Geri
Yukarı