Kıl dönmesi (Lay Open) ameliyatı deneyimi nasıl?

Furkan GRFN

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Diyarbakır
Dostlar 3 aydır devam eden bir kıl dönmesi hastalığım var. 1 Hafta önce özel hastaneye gittim Doktor bana (Flap) yöntemi uygulayacağını söyledi. Yani açacağız keseceğiz biçip dikiş atacağız. Ve SSK varsa 2.600 TL SSK yoksa 4.200 TL fiyat verdi. Ondan sonra devlet hastanesine gittim bugün. Oradaki doktor ise (Lay open) yani açık ameliyat yöntemini uygulayacağız söyledi. Araştırdığıma göre açık ameliyatta Malum yeri açık bırakıp doğal kapanmaya bırakıyorlar. Çok uzatmadan hangisini olmam daha iyi olur ve tekrarlanması az olur? Tecrübeli arkadaşlar varsa çok yardımcı olur.

Devletteki başka doktorlara görünün hocam. Devlette flap yöntemiyle yaklaşık 1 ay önce ameliyat oldum. Ameliyat gününün gecesi ağrı baya oldu ama ondan sonrası bir sıkıntı yaşamadım. Yaklaşık 1 aydır pansumana gidiyorum sürekli. Yaram kapandı sayılır. Dikişler alınana kadar kaşıntı yapıyor, alındıktan sonra rahatlıyorsun baya. Benim tecrübelerim bunlar.

Öncesinde araştırdığıma göre açığın 2 avantajı var. Tekrarlama olasılığı daha düşük ve yara izi çok kalmıyor. Tekrarlama olasılığı her zaman var, önemli olan bundan sonra bölgeyi temiz tutmak; uzun süreli oturmamak. Açığın dezavantajı ise doğal olarak kapanma süresi uzun ve pansumanları daha ağrılı geçiyor deniyor. Sonuçta flapte dikişin üstüne batikon sürüyor, diğerinde açık yaraya. Açık sonrasında 3 ay gibi bir pansuman süresinden bahsediliyor, bence çekilecek iş değil. O yüzden flap öneririm.

Ben bundan 7-8 yıl önce aynı sorunu yaşamıştım. Özel bir hastanede gümüş nitrat tedavisi uygulamışlardı. Kıl dönmesi olan bölgeyi temizliyor. Dikiş falan yok kalkıp evine yürüyerek gidiyorsun. Çok memnun kalmıştım. Size de çok geçmiş olsun.

Benimkini Z şeklinde kesip dikmişti. 22 dikiş var o bölgede. 10 yıla yakın oldu tekrarlama yok. Sanırım tekrar açısından en iyisi açık bırakmak, ikincisi de benim olduğum yöntem. Bunu bana Özel hastanede doktor söylemişti.

Devletteki başka doktorlara görünün hocam. Devlette flap yöntemiyle yaklaşık 1 ay önce ameliyat oldum. Ameliyat gününün gecesi ağrı baya oldu ama ondan sonrası bir sıkıntı yaşamadım. Yaklaşık 1 aydır pansumana gidiyorum sürekli. Yaram kapandı sayılır. Dikişler alınana kadar kaşıntı yapıyor, alındıktan sonra rahatlıyorsun baya. Benim tecrübelerim bunlar.

Öncesinde araştırdığıma göre açığın 2 avantajı var. Tekrarlama olasılığı daha düşük ve yara izi çok kalmıyor. Tekrarlama olasılığı her zaman var, önemli olan bundan sonra bölgeyi temiz tutmak; uzun süreli oturmamak. Açığın dezavantajı ise doğal olarak kapanma süresi uzun ve pansumanları daha ağrılı geçiyor deniyor. Sonuçta flapte dikişin üstüne batikon sürüyor, diğerinde açık yaraya. Açık sonrasında 3 ay gibi bir pansuman süresinden bahsediliyor, bence çekilecek iş değil. O yüzden flap öneririm.
Flap sordum doktor ben onu yapmıyorum açık bırakmak biraz yorucu olsada daha sağlıklı dedi.

Ben bundan 7-8 yıl önce aynı sorunu yaşamıştım. Özel bir hastanede gümüş nitrat tedavisi uygulamışlardı. Kıl dönmesi olan bölgeyi temizliyor. Dikiş falan yok kalkıp evine yürüyerek gidiyorsun. Çok memnun kalmıştım. Size de çok geçmiş olsun.
Çok teşekkür ederim. Maalesef özele SSKım olmadığı için o kadar para veremem.

Flap yönteminde dikişle kapatılma yaptığı için daha kısa sürede iyileşiyor, işinize gücünüze daha çabuk dönebiliyorsunuz.

Açık bırakıldığında ise iyileşme daha zor ancak tekrarlama riski daha düşük.

Yani flap = daha yüksek bir tekrarlama riskini göze alıp hızlı iyileşmek

Tabii ki açık bırakıldıktan sonra da tekrarlayabilir, imkansız değil; veya flap sonrası tekrarlamama durumu da olabilir. İstatistiksel olarak durum böyle.

Yanlış görmediysem, bulabildiğim bir kaynağa göre Flap'te tekrarlama riski %9 civarı, açık bırakılmasında %5 civarı. 2 kata yakın bir risk var. Farklı çalışmalarda farklı sayılar bulunmuş olabilir ama ana mantık aynı, Flap = kolay iyileşme + daha yüksek tekrarlama riski.

Ben kapalı oldum. Direk dikiş attılar. O şekilde 1-2 haftaya oturmaya başlıyorsunuz. Ama açık olursanız işkence gibi. Yapan tanıdıklarım çok zorlanmış açık ameliyattan.

Açık ameliyat sakın olmayın. Ben açık yöntemle oldum yaram hala kapanmadı. Siz siz olun bu yöntemle olmayın. 6 ay oldu.
Keşke görseydim Mesajınızı. Lay open oldum. 12. Gün ve hala aynı boyutta yara. Annem yapıyor pansuman ve boyutu parmak kadar. Pişmanım özelde olmadığıma yada tam araştırmadığıma. En iyi yöntemler lazer, mikro ve bir kaç teknik daha. Keşke bunlardan birini olsaydım. Aynı gün kalkıp eve gidiyorsun sıkıntısız. 12 gündür duş almadım sırt üstü yatamıyorum zaten 2 3 gündür de yavaş yavaş oturmaya başladım ağırdan. Yürüme sıkıntı olmuyor. Lavabo zaten zor. Çok sert yada acı şeyler yiyemiyorum. Sizin ki tam olarak ne kadar boyuttaydı yaranız ve 6 aydır nasıl kapanmadı?

Keşke görseydim Mesajınızı. Lay open oldum. 12. Gün ve hala aynı boyutta yara. Annem yapıyor pansuman ve boyutu parmak kadar. Pişmanım özelde olmadığıma yada tam araştırmadığıma. En iyi yöntemler lazer, mikro ve bir kaç teknik daha. Keşke bunlardan birini olsaydım. Aynı gün kalkıp eve gidiyorsun sıkıntısız. 12 gündür duş almadım sırt üstü yatamıyorum zaten 2 3 gündür de yavaş yavaş oturmaya başladım ağırdan. Yürüme sıkıntı olmuyor. Lavabo zaten zor. Çok sert yada acı şeyler yiyemiyorum. Sizin ki tam olarak ne kadar boyuttaydı yaranız ve 6 aydır nasıl kapanmadı?
Ben özel bir hastanede oldum,özel sağlık sigortam oldugu için şanslıyım bu konuda. Flap uyguladılar , ameliyattan bir gün sonra bile normal hayatıma devam edebildim o kadar diyim.

Yeni konular

Geri
Yukarı