Kilo almamak için yenmemesi gerekenler

Sensei Eyüp

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Kastamonu/Bozkurt
Kilomdan hoşnut değilim ve kilo vermek istiyorum. Bu gün itibariyle karbonhidratlı besinleri bıraktım(Ekmek, makarna, patates vb.). Aburcuburu da bıraktım. Yalnızca çorba, salata ve kızartma olan et yiyorum. Sizin önerileriniz nelerdir? Fitness’la uğraşanların az çok fikri vardır bu konuda diye düşünüyorum. Teşekkürler şimdiden.

Not: Diyetisyene git diyecekler olacaktır sanırım. Yaşadığım bölgede diyetiysen yok. En yakın diyetisyen 60-70KM uzakta ve şu an gitme imkanım yok.

Son düzenleme:
Günlük kalori ihtiyacını geçmediğin sürece istediğini yiyebilirsin. Eğer kalori ihtiyacını öğrenmek istiyorsan bunu ortalama şekilde öğrenebileceğin siteler var.

Kızartma olan et derken? Kızartma olan hiçbir şeyi yememelisin. Mevcut işimin yanında, 2010'dan beri de antrenörlük yapıyorum.

İşe öncelikle Endokrinoloji doktoruna giderek, hormonlarını kontrol etmekle başlamalısın. Ardından kilo vermek için; sabah kahvaltıda 1-2 adet yumurta beyazı, yulaf ezmesi + light süt + kuru üzüm, beyaz peynir, salatalık, domates tüketmelisin. Ara öğünlerinde aç kalmamak için meyve tüketmen gerekiyor. Elma bu konuda en ideal meyvedir. Öğle öğününde ise kırmızı et/balık/tavuk eti gibi et türü yemeklerden birini yemelisin ve bu yemekler kesinlikle kızartma olmamalı. Izgara ya da haşlamayı tercih etmelisin. Bu yemeklerin yanında sebze yemeği de tercih etmen güzel olacaktır. Akşam yemeğinde ise daha çok sebze ağırlıklı beslenebilirsin fakat doymuyorsan bir miktar daha protein takviyesi yapman elzemdir.

Dediğim gibi sabah kahvaltısı ve öğle yemeği ile öğle yemeği ve akşam yemeği arasına, ara öğün olarak meyve koyman sindirim sistemi ve metabolizman için iyi olacaktır. Bu arada meyve ile yemekler arasına en az 45 dk mesafe koyman iyi olur.

Alkol, şeker, tuz ve trans yağ gibi zararlı besinleri tüketmemelisin. Canın şeker, tatlı çektiğinde yulaf ezmesi + kuru üzüm + süt kombinasyonu çok güzel oluyor. Ayrıca sabah kahvaltına ek olarak 5-6 tane kuru kayısı ve ılık su içmen bağırsakların için çok iyi olur. Yine aynı şekilde akşam yemeğinden 45 dk ya da 1 saat sonra kuru kayısı + ılık su faydalı olacaktır.

Ek olarak günde yarım ya da bir avuç kadar badem gibi, fındık ve fıstık gibi kuruyemiş yemen iyi olacaktır. Bunlar yararlı yağlar ve yağ yakmana yardımcı olur. Son olarak da akşam yemeğini çok geçe bırakmamaya dikkat et.

Ayrıca öğünlerini yerken doymuyorsan 1-2 dilim "Etimek" tüketebilirsin. Günde 3-4 taneden fazla yememeye özen göster.

Son olarak da diyetini hareket ile desteklemelisin. Spor salonuna gidemiyorsan yürüyüş, tempolu koşu ve evinde dumbell'ın varsa sıkılaştırma hareketleri faydalı olacaktır. Spor salonuna gidebiliyorsan da oradaki uzman arkadaşlara derdini anlatabilirsin. Eğer yardımcı olan çıkmaz ise sana detaylı bir program yapabilirim.

Günlük kalori ihtiyacını geçmediğin sürece istediğini yiyebilirsin. Eğer kalori ihtiyacını öğrenmek istiyorsan bunu ortalama şekilde öğrenebileceğin siteler var.

Günlük kalori ihtiyacını geçmediği sürece istediğini yiyemez güzel kardeşim. İstediği her şeyi tüketirse, zayıf ama derisinin alt tabakası bol yağlı bir insan olabilir. Zayıf ama kalp damarları tıkanmak üzere bir insan olabilir. Daha sayayım mı? Uzman olmadığın konular hakkında yanlış yönlendirmeler yapma lütfen.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı