Kilo vermek için koşmak mı yürümek mi?

Epicfeno

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 3 hafta önce, kola, ketçap-mayonez, karbonhidrat ve yağlı yiyecekler gibi şeyleri hayatımdan çıkardım. Kendimi şu an kesinlikle daha sağlıklı hissediyorum ve artık böyle şeyleri kulşanmayacağımda. Şu anki amacım kilo vermeye başlamam. Boyum 1.84 ve kilom 87. sanırım uzun olduğum için göbeğim hiç yok, tüm kilom bacak, kalça ve yüzümde. Kilo verirken de hızlı vermek istiyorum. Sizce koşmak mı daha hızlı olur yoksa yürümek mi? Veyahut sizce hangisi daha sağlıklı? İyi geceler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 3 hafta önce, kola, ketçap-mayonez, karbonhidrat ve yağlı yiyecekler gibi şeyleri hayatımdan çıkardım. Kendimi şu an kesinlikle daha sağlıklı hissediyorum ve artık böyle şeyleri kulşanmayacağımda. Şu anki amacım kilo vermeye başlamam. Boyum 1.84 ve kilom 87. sanırım uzun olduğum için göbeğim hiç yok, tüm kilom bacak, kalça ve yüzümde. Kilo verirken de hızlı vermek istiyorum. Sizce koşmak mı daha hızlı olur yoksa yürümek mi? Veyahut sizce hangisi daha sağlıklı? İyi geceler.
Yürümeyi tercih edin. Dizlerinize boş yere yük bindirmeyin. Hızlı tempolu bir yürüyüşle hem sağlığınızı hem bedeninizi korursunuz. Ama en güzel koşu bandında rampalı yürümektir. Diğer bir konu, karbonhidratsız bir yaşam düşünülemez. Eğer karbonhidratı kesip kilo verirsen bunu geriye çok rahat bir şekilde alırsın.

1-Boyunuz normal uzun değil.
2-Kilonuz boyunuza göre çok fazla değil ama beslenme düzeninizden ötürü yağınız fazla gibi görünüyor.
3-Kilo vermek iki şekilde olur:
a) Yediğinizi azaltarak kalori açığı oluşturmak.
b) Hareket ederek vücuttaki kaloriyi daha doğrusu yağ yakarak kalori açığı oluşturmak.
Bunun en güzel ve hızlı sonuç alınan şekli ikisi bir arada olandır.
4-Koşmanız veya yürümeniz kilo açısından çok farklı etkiler yaratmaz eğer nabız hızınız ortalama aynı süre yağ yakma oranında kaldıysa. O yüzden burada tercihinizi daha çok kondisyonunuza göre yapın. Eğer yeni spor yapacaksanız daha hafif tempo, uzun süreli hareketleri tercih edin başlarda. (en azından ilk ay)
5-Yediklerinizi çok fazla hesap etmenize gerek yok zira zaten çok aşırı bir kilonuz yok. O yüzden işlenmemiş yiyecek yemeye özen gösterirseniz zaten çok fazla yiyemeyeceksinizdir. Diyelim ki yiyorsunuz bu durumda da tamamen doyana kadar yememeniz gerektiği için otokontrol sağlamanız lazım ki yine velev sağlayamadınız (genellikle hareket çok artınca eğer işlenmiş şeyler yerseniz yediğiniz oranda artar) o zaman da bir mutfak tartısı alabilirsiniz.
6-Sporu düzenli yaparsanız uzun vadede sorununuz kilo olmaktan çıkar zira as olan her zaman ne kadar yağlı olup olmadığınızdır.

95 kiloydum 2 ay spor salonuna gittim koşu bandı bisiklet çok faydası var 2 ayda 95'den 86 kiloya düştüm havuç salatası ve tom balığı yulaf yiyerek bilgin olsun.

Kısaca yazmak gerekirse hiç spor yapmadan 1.68 boyumla 87 kilodan 71 kiloya kadar geldim. Yaptığım şey ise ağırlıklı olarak faydalı yağları(Omega 3 vs) ve doğal-bitkisel ürünleri(bol salata) yemek oldu ve hamur işini %95 terk ettim, vücut bu şekilde gereksiz yağları attı ve ben de 3-4 ay içerisinde istediğim kiloya geldim.
Her yemeği kendinize özel bir tabakla yeyin, acele etmeyin vücudu aç bırakmayın ara öğünlerle metabolizmayı sürekli uyarın, böylelikle vücut stok yapmayacak ve içeridekileri yakacak.
Bu iş tamamen yeme düzeni ile alakalı.

Geri
Yukarı