Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?

Okuyarak. Ama bir şey dicek olursam dizi veya filmlerde sevdiğin türler kitaplarda geçerli olmuyor. Yani hepsini az buz deneyip okuyarak sevdiğin türü veya yazarı bulman gerek.

Mesela ben romantizm dizilerini seviyorum ama kitaplarda pekte sarmıyor açıkçası.

Seveceğinizi düşündüğünüz türde kitap okumazsanız sıkılırsınız. Zar zor bitirirsiniz.

O yüzden sevdiğinizi düşündüğünüz kitaplarla başlayın. Oyunları seviyorsanız Witcher serisinin kitapları olabilir. Tarih seviyorsanız İş Bankası Yayınları olabilir.

Anahtar nokta sevdiğiniz türü tercih etmek ve bir düzene bindirmek. Mesela telefonla uğraşmaktan sıkılınca gibi...

Elinize aldığınız kitabı hemen bitirmeye çalışmayın günlük 10 sayfa veya 20 sayfa gibi az miktarda başlayın. Kitap ilginizi çekerse zaten ortalamanız 50-60 sayfaya gelir.

e-Kitap tercih edebilirsiniz. Evde boşta telefon veya tablet varsa onu kullanabilirsiniz. İlk başlarda 5-10 tane kitap sorun olmuyor ama 7-8 koli dolunca koyacak yer bulunmuyor 😀

Sevdiğin türe yönelmen gerekiyor. Mesela ben Metro 203X Serisini okuyorum. Her bir cümle ve betimlemeyi kafamdan canlandırıyorum. Zaten en az 40-50 ( 2 chapter ) okurum tek oturuşta.

Sosyal medya, oyunlar vb. eğlence araçları sana kısa süre için çok şey vadediyor. Örneğin Instagram'da Reels izliyorsun, gönderiyi beğenmedin mi? Aşağıya kaydırman yeterli. Sürekli yeni paylaşımlarla karşılaştığın için illaki birisi hoşuna gidecektir. Ama kitap okumak böyle bir şey değil.

Aslında kitap okumayı film izlemeye de benzetebiliriz. Fakat okuyarak içselleştirmek görerek, duyarak anlamaktan daha zor olduğu için film izlemeyi de kitap okumaya tercih edebiliriz. Uzun soluklu aktiviteler olduklarından beynin senden istediği şeyi anında veremiyorsun. Haklı olarak bunu ilk başlarda istemeyecektir. Ama sorun şu ki senin algın şu anda kitap okumanın zevkinden bihaber. Ona bunu zorla da olsa öğretmelisin. Sadece oku, anlamasan da istemesen de; bir kitap bitir. Algına kitap okumanın nasıl bir şey olduğunu öğret. Ondan sonra seçimi ona bırak. Eğer hoşuna gitmediyse bırak okuma. Kitap okumanın getirileri seni cezbediyorsa da bunu aklından çıkarmamaya çalış. Sürekli düşün kitabın sana olan faydalarını ki doğru seçimi yaptığından emin olasın.

Ek olarak eklemem gereken bir şey varsa da şunu söyleyebilirim. Kitap okumaya yeni başladığım zamanlarda ben ilgi alanıma yönelmiştim. O zamanlar Witcher serisini duymuştum ve 7 kitaptan oluşan seriyi yaklaşık 2.5 ayda bitirdim. Sen de ağır Rus edebiyatı yerine ilgini çeken kitap serilerini araştırıp okuyabilirsin.

Biraz uzun oldu ama yararlı olacağını düşünüyorum, iyi günler dilerim. :D

Geri
Yukarı