Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?

Menemen Baronu

Hectopat
Yer
Trakya
11. sınıfım ve artık hayatı düzene sokmak gerekiyor. Öyle çok telefona bakan biri değilim aslında ama asosyallik ve evdeki potansiyel olarak tek eğlence aracım olduğu için fazla vaktimi yiyor. Babam da bu durumdan muzdarip; ders çalışmadığım için değil, çok baktığım için kızıyor aslında. Ben de normalde takmazdım çok fazla ama benim iyiliğimi istediğimi düşünüyorum. Kendisi kitap falan açmaz ama bana sürekli kitap okumam için baskı yapıyor. Ben de baskı bir yana harbiden kitap okumanın daha faydalı olacağını düşünüyorum. Şuan okuduğum daha doğrusu okumaya çalıştığım kitap; Dostoyevski'nin "Suç ve Ceza" romanı. Fakat nedense beni kitap okumak boğuyor. Özellikle şuan elimdeki bu nalet olası kara kutu 2 saat ağırlığını hissettirmez, kitap hemen 5 dk da elimi ağrıtıyor. Aynı zamanda kitap okurken nedense gözümden yaş geliyor ve uyku bastırıyor. Bir gün heves ederim 1 ay elime kitap almam...
Bunu daha da uzatırsam gider. Yani kısacası sevgili "Kitap kurtları" :
Bu dönemde kitap okumam faydalı bir iş mi. Eğer ki, bence öyle, öyleyse kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır ve kitap okurken keyif almaın incelikleri var mıdır, nelerdir?

11. sınıfım ve artık hayatı düzene sokmak gerekiyor. Öyle çok telefona bakan biri değilim aslında ama asosyallik ve evdeki potansiyel olarak tek eğlence aracım olduğu için fazla vaktimi yiyor. Babam da bu durumdan muzdarip; ders çalışmadığım için değil, çok baktığım için kızıyor aslında. Ben de normalde takmazdım çok fazla ama benim iyiliğimi istediğimi düşünüyorum. Kendisi kitap falan açmaz ama bana sürekli kitap okumam için baskı yapıyor. Ben de baskı bir yana harbiden kitap okumanın daha faydalı olacağını düşünüyorum. Şuan okuduğum daha doğrusu okumaya çalıştığım kitap; Dostoyevski'nin "Suç ve Ceza" romanı. Fakat nedense beni kitap okumak boğuyor. Özellikle şuan elimdeki bu nalet olası kara kutu 2 saat ağırlığını hissettirmez, kitap hemen 5 dk da elimi ağrıtıyor. Aynı zamanda kitap okurken nedense gözümden yaş geliyor ve uyku bastırıyor. Bir gün heves ederim 1 ay elime kitap almam...
Bu dönemde kitap okumam faydalı bir iş mi. Eğer ki, bence öyle, öyleyse kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır ve kitap okurken keyif almaın incelikleri var mıdır, nelerdir?
Sevdiğin bir konunun kitabını alarak.

Örneğin futbol seviyorsan, futbol kitabları vb.

ben de çok sevmiyordum okumayı ama günde en az 10 sayfa okumaya çalış alışkanlık haline getir olmazsa sana daha çok uygun kitapları oku

Sevdiğin bir yazarın kitabını, sevdiğin bir konuyu veya sevdiğin bir türü okumadığın sürece alışamazsın. Ha bir de telefon gibi dikkat dağıtıcı ögeleri etrafında bulundurma.

Hocam bazıları 1 hafta oku alışıyorsun diyor ama yanlış düşünüyorlar senin ilgini çeken bir kitap olmazsa istersen 1 ay zorla oku ama hiçbir şey anlamazsın.

Arkadaşa katılıyorum. İlgini çeken konuda kitaplar okuyabilirsiniz. Ben ilk kitaplarım çocuk romanlarıydı. Örneğin şu an bilimsel bir kitap okuyorum çünkü dikkatimi çekiyor. Çekmedikten sonra okumanız çok zor.

11. sınıfım ve artık hayatı düzene sokmak gerekiyor. Öyle çok telefona bakan biri değilim aslında ama asosyallik ve evdeki potansiyel olarak tek eğlence aracım olduğu için fazla vaktimi yiyor. Babam da bu durumdan muzdarip; ders çalışmadığım için değil, çok baktığım için kızıyor aslında. Ben de normalde takmazdım çok fazla ama benim iyiliğimi istediğimi düşünüyorum. Kendisi kitap falan açmaz ama bana sürekli kitap okumam için baskı yapıyor. Ben de baskı bir yana harbiden kitap okumanın daha faydalı olacağını düşünüyorum. Şu an okuduğum daha doğrusu okumaya çalıştığım kitap; Dostoyevski'nin "Suç ve Ceza" romanı. Fakat nedense beni kitap okumak boğuyor. Özellikle şu an elimdeki bu nalet olası kara kutu 2 saat ağırlığını hissettirmez, kitap hemen 5 dk da elimi ağrıtıyor. Aynı zamanda kitap okurken nedense gözümden yaş geliyor ve uyku bastırıyor. Bir gün heves ederim 1 ay elime kitap almam...
Bu dönemde kitap okumam faydalı bir iş mi? Eğer ki, bence öyle, öyleyse kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır ve kitap okurken keyif almaın incelikleri var mıdır, nelerdir?

Ben hacim olarak küçük kitaplar okuyarak edinmiştim. Sonradan verdiğin örnekteki gibi Suç ve Ceza, Monte Cristo Kontu gibi klasiklerle devam ettim. Son zamanlarda Lovecraft ve Stephen King okuyorum. İlgini çeken neyse o tür üzerinden gitmek en iyi seçenek bence. Suç ve Ceza hiç sarmadıysa, fantastik veya bilim kurgu dene. Onlar da sarmazsa gerilim-korku dene. Sonunda sevdiğin türü bulacaksın.

Sevmediğin bir şeyi yapmak çok zor. Eğer alışkanlık istiyorsan mesela korku oyunları , korku filmlerinden hoşlanıyorsan o tarzda bir kitap alıp okuyabilirsin. Günde okuyabiliyorsan en az 10 sayfa oku. Fazlası kar.

11. sınıfım ve artık hayatı düzene sokmak gerekiyor. Öyle çok telefona bakan biri değilim aslında ama asosyallik ve evdeki potansiyel olarak tek eğlence aracım olduğu için fazla vaktimi yiyor. Babam da bu durumdan muzdarip; ders çalışmadığım için değil, çok baktığım için kızıyor aslında. Ben de normalde takmazdım çok fazla ama benim iyiliğimi istediğimi düşünüyorum. Kendisi kitap falan açmaz ama bana sürekli kitap okumam için baskı yapıyor. Ben de baskı bir yana harbiden kitap okumanın daha faydalı olacağını düşünüyorum. Şu an okuduğum daha doğrusu okumaya çalıştığım kitap; dostoyevski'nin "suç ve ceza" romanı. Fakat nedense beni kitap okumak boğuyor. Özellikle şu an elimdeki bu nalet olası kara kutu 2 saat ağırlığını hissettirmez, kitap hemen 5 dk da elimi ağrıtıyor. Aynı zamanda kitap okurken nedense gözümden yaş geliyor ve uyku bastırıyor. Bir gün heves ederim 1 ay elime kitap almam...
Bunu daha da uzatırsam gider. Yani kısacası sevgili "kitap kurtları" :
Bu dönemde kitap okumam faydalı bir iş mi? Eğer ki, bence öyle, öyleyse kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır ve kitap okurken keyif almaın incelikleri var mıdır, nelerdir?

Sevdiğin konularda kitap okursan günde 300-400 sayfa bile okursun. Bir noktadan sonra kitabı idareli kullanmaya çalışıyorsun hiç bitmesin diye. Kısaca kitabın sürükleyici olması lazım.

Rus edebiyatıyla başlarsan tabi boğar, hele hele suç ve ceza. İlgini çekebilecek şeyleri oku.

Yeni konular

Geri
Yukarı