Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanırım?

Kısa öyküler okuyabilirsin. Bu konuda en iyi isim "Bir öykü bir oturuşta okunup bitirilebilmelidir" diyen isimlerden biri Edgar Allan Poedur. Avatarına bakınca sevebileceğin bir yazar olduğunu tahmin ettim. Örneğin Kızıl Ölümün Maskesi çok kısa ancak atmosfer bakımından benzeri az bulunur bir öyküdür. Dedektif öyküleri biraz daha uzun olmasına rağmen beğenilmemesi çok zor eserler.

Kardeşim. Sana tavsiyem eğer daha önce fazla kitap okumamışsan okuma alışkanlığın yoksa. İlk önce ince ve ya orta kalınlıkta'ki kitaplardan başla. Ömer Seyfettin'in, Jules Verne'in kitapları olur, Şiir kitapları olur, İnce romanlar olur, Başka ilgini çeken kitaplar olur önce onları oku. bir müddet sonra Romanlara ve diğer tarz kalın kitaplara geçebilirsin. Burada asıl anlatmak istediğim. Okuma alışkanlığın yoksa hemen kalın bir kitap alıp okuma ya başlarsan sıkılabilirsin. Bunun için bence önce incelerden başlıyabilirsin.

Sabahattin ali Kürk mantolu madonnayla başla. Akıcıdır sıkmaz yormaz insanı alıp götürür. İlk elli sayfayı bitirdikten sonra bir daha bırakamazsın..

Christy Brown Sol Ayağım Buda okuması zevkli ince bir kitaptır. Akıcıdır, yormaz sürükler..

Şemseddin sami Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat İncecik bir romandır ama gerçekten etkileyen bir kitaptır. İnsanı koparır.

Bunları okumadığını farz ederek yazdım. Okuyunca ilk 5 gün bunların etkisinde kalırsın. Hayata bakışın değişir. Her kitap yeni bir dünya, evren. Ayrıca ölmeden önce okunması gereken 100 kitap listesine bakarak kitap okuyabilirsin.

Sabahattin ali Kürk mantolu madonnayla başla. Akıcıdır sıkmaz yormaz insanı alıp götürür. İlk elli sayfayı bitirdikten sonra bir daha bırakamazsın..

Christy Brown Sol Ayağım Buda okuması zevkli ince bir kitaptır. Akıcıdır, yormaz sürükler..

Şemseddin sami Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat İncecik bir romandır ama gerçekten etkileyen bir kitaptır. İnsanı koparır.

Bunları okumadığını farz ederek yazdım. Okuyunca ilk 5 gün bunların etkisinde kalırsın. Hayata bakışın değişir. Her kitap yeni bir dünya, evren. Ayrıca ölmeden önce okunması gereken 100 kitap listesine bakarak kitap okuyabilirsin.
okunması gereken 100 kitap diye araştırdım biraz da herkes kendisine göre listeler çıkarmış kesin bir liste var mı acaba link verebilir misiniz ?

Direk kitap okuma alışkanlığı kazanamazsın. Yavaş yavaş yapman gerekli. Öncelikle Flipboard'da veya Google Play Gazetelik'ten haberleri okuyabilirsin. Ya da gerçek dergileri veya gerçek gazeteleri de okuyabilirsin. Başka bir alternatif ise Technopat'taki makaleleri, haberleri okumak. Okuma alışkanlığı kazandıktan sonra macera vb. kitapları okumanı tavsiye etmiyorum. Onların sana katkısı yok denecek kadar az. Onun yerine klasikleri okuyabilirsin.

Karakterine ve kişiliğine uygun kitaplar bul okurken kitap okuduğunu bile unutur kitabı kafanın içinde yaşarsın. Bende o kadar kitap okuyan biri değilim elime bir kaç kitap alıp sıkıldığımda oldu 2, 3 günde bitirdiğimde oldu.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı