Kodlamaya nereden başlayabilirim?

Her hafta bununla ilgili konu açılıyor forum üzerinde. Technerd'lüğümmü tuttu bilmem cevap vermek istedim :) her programla dilinin iyi olduğu alanlar vardır ve evet birden fazla programlama dili vardır. Peki yazılıma nasıl başlarsın? İlk önce nedir? Ne değildir? Gibi soruları çözmen ve derin bir araştırmaya girmen gerek. İngilizcenin ve matematiğinin iyi olması gerekiyor (matematiğim kötü deme. Çalışan herkesin iyi olduğu bir alan matematik. Resim veya müzik gibi bir yetenek işi değil) programlama dillerinin ne olduğunu sorduğuna göre herhangi bir bilgin olmadığını varsayıyorum. Algoritma vb. konularda kendini geliştirmen gerek. Daha önce hiç programlama yapmadıysan veya programlamanın mantığını bilmiyorsan Scratch gibi programlarla öğrenebilirsin ama dediğim gibi, iyi bir araştırma yapman gerekiyor. En çok kullanılan (en iyi değil) programlama dili şu an da basit sözdizimi ile bilinen Python'dur. Mesela bu dediklerimi yaptıktan sonra alanın oyun programlamak veya uygulama geliştirmek ise kesinlikle kullan bu dili. İnternette bununla alakalı tonlarca kurslar vs. var ama eğer web işerine gireceksen oraların çok ayrı olduğunu belirtmek isterim.

Ses kayıtları yoksa o iş yaş. Mesela benim telefonum Mi Mix 2. Kendinden tüm aramaları otomatik olarak kayıt ediyor arama başlayınca. Bende Turkcell tarafından aynı şeyi yaşadım. Ses kayıtım olmadığı için haksız çıktım. Artık ses kaydı alıyorum ki bir şey olmasın.

Telefonda default olarak mı var o özellik?

Ses kayıtları yoksa o iş yaş. Mesela benim telefonum Mi Mix 2. Kendinden tüm aramaları otomatik olarak kayıt ediyor arama başlayınca. Bende Turkcell tarafından aynı şeyi yaşadım. Ses kayıtım olmadığı için haksız çıktım. Artık ses kaydı alıyorum ki bir şey olmasın.
Tüm derslerin video kaydı var hocam kendileri de belirtiyor., o yönden sıkıntı yok. Kendileri dersin başında diyordu ki: "32 ders akademik yılı tamamlayınca dersin sonlarına doğru Unity göreceksiniz" denildi. Sonrasında dersin sonlarına doğru sorunca bana verdikleri cevap "Siz dersin sonunda görmeyeceksiniz derslerinizi tamamlayınca yeni ders satın alıp Unity'e devam edebilirsiniz" deniliyor. Yani başta yanlış bilgilendirme yapıyorlar, sonrasında lafı değiştiriliyorlar.

Telefonda default olarak mı var o özellik?
Bazı telefonlarda default olarak var.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-04-12-15-52-33-188_com.android.phone.jpg
    Screenshot_2023-04-12-15-52-33-188_com.android.phone.jpg
    53,4 KB · Görüntüleme: 22
Her hafta bununla ilgili konu açılıyor forum üzerinde. Technerd'lüğümmü tuttu bilmem cevap vermek istedim :) her programla dilinin iyi olduğu alanlar vardır ve evet birden fazla programlama dili vardır. Peki yazılıma nasıl başlarsın? İlk önce nedir? Ne değildir? Gibi soruları çözmen ve derin bir araştırmaya girmen gerek. İngilizcenin ve matematiğinin iyi olması gerekiyor (matematiğim kötü deme. Çalışan herkesin iyi olduğu bir alan matematik. Resim veya müzik gibi bir yetenek işi değil) programlama dillerinin ne olduğunu sorduğuna göre herhangi bir bilgin olmadığını varsayıyorum. Algoritma vb. konularda kendini geliştirmen gerek. Daha önce hiç programlama yapmadıysan veya programlamanın mantığını bilmiyorsan Scratch gibi programlarla öğrenebilirsin ama dediğim gibi, iyi bir araştırma yapman gerekiyor. En çok kullanılan (en iyi değil) programlama dili şu an da basit sözdizimi ile bilinen Python'dur. Mesela bu dediklerimi yaptıktan sonra alanın oyun programlamak veya uygulama geliştirmek ise kesinlikle kullan bu dili. İnternette bununla alakalı tonlarca kurslar vs. var ama eğer web işerine gireceksen oraların çok ayrı olduğunu belirtmek isterim.
çok yararlı bi yazı teşekkür ederim, bu arada evet matematiğim kötü :D

peki ingilizcemi kodlama alanında nasıl geliştirebilirim ki?

Çok yararlı bir yazı teşekkür ederim, bu arada evet matematiğim kötü :D

Dediğim gibi, matematik çalışildiğinda herkesin yapabileceği bir konu. Bir konunun altında da yazmıştım bunu. "bir kişi 5 okumada anlar siz 10 okumada anlarsınız ama iki kişide bunu anlar"

Peki ingilizcemi kodlama alanında nasıl geliştirebilirim ki?

Cevap belli tabii ki. Pratik yaparak. İnternette çok fazla konu var. Hatta bu forumda da bununla ilgili çok fazla konu var. Tavsiyem buradan bakıp araştırmanızdır. Çünkü diğer insanların tavsiyelerini okumuş olursunuz ki bu daha yardımcı olur.

@GYNVAEL AEDD Matematik alana göre değişir. Backend de çok kullanılırken Web alanında çok gerekmez. Gözünüzü korkutmasın. Yazılıma başlamadan önce matematiği iyi öğreneyim, ingilizceyi öğreneyim gibi şeylere düşmeyin. İngilizce + yazılım ile giderseniz iyi olur. Gözünüzü korkutmasın yani. İleride matematik gerekli olur zaten o zaman ne yapacağınızı bilirsiniz. Siz en azından başlayın bir yerden.

Yeni konular

Geri
Yukarı