Köpek saldırdığında ne yapılmalı?

ShadowFighter

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Türkiye
Bu sabah kursa giderken 3-4 köpek beni kovaladı, sanırım bölgelerine girmiştim. Ancak girdiğimde hiçbiri yoktu. Ardından arkamda köpek havlamaları duydum arkama baktığımda bana doğru havlayarak koştuklarını gördüm, direk koşmaya başladım. Çantamı çıkarıp savuracaktım ancak çantam koluma dolandı, çıkaramadım. Parkın çıkışına kadar koşabildiğim kadar koştum. Bir adam köpeklere bağırdı, onlar da kaçtı. Hemen adamın yanına gittim, su iç dedi içtim. Adam nasıl koştun öyle falan dedi. Bir şey diyemedim, kalbim hızlı atıyordu. Böyle bir durumda ne yapmalıyım?

Bir köpek kuduz vesaire değilse aslında çoğunlukla size zarar verme amaçlı üstünüze koşmaz. Ya kendi bölgesini korumak, ya da oyun oynamak içindir. Siz koştuğunuz için peşinizden koşmaları normal. Sakin durup koşmamak, olduğunuz yerde durmak işe yarayabilir.

Bir köpek kuduz vesaire değilse aslında çoğunlukla size zarar verme amaçlı üstünüze koşmaz. Ya kendi bölgesini korumak, ya da oyun oynamak içindir. Siz koştuğunuz için peşinizden koşmaları normal. Sakin durup koşmamak, olduğunuz yerde durmak işe yarayabilir.

Hocam hiç başıma gelmediğinden dolayı bilmiyordum, bir daha kovalarlarsa öyle yaparım. Teşekkürler.

Hocam sabit durup köpeğe bağırırsanız genelde kaçıyorlar da o gerilimle yapabilir misiniz bilemem.

Yapamam büyük ihtimalle :d.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam köpeğin gözlerin içine bakın ve geri hareket etmeyin. Köpeğe kendinizin zararsız ve daha güçlü bir varlık olduğunu hissettirmeniz lazım. Siz kaçarsanız sizi kovalar. Kaçmayacaksınız. Bir gorili bile gözlerinin içine bakarak ve geri adım atmayarak yenebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
18. saniyeye kadar izleyin gorilin nasıl geri kaçtığını görürsünüz.

Hocam köpeğin gözlerin içine bakın ve geri hareket etmeyin. Köpeğe kendinizin zararsız ve daha güçlü bir varlık olduğunu hissettirmeniz lazım. Siz kaçarsanız sizi kovalar. Kaçmayacaksınız. Bir gorili bile gözlerinin içine bakarak ve geri adım atmayarak yenebilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
18. saniyeye kadar izleyin gorilin nasıl geri kaçtığını görürsünüz.
E hadi saldırdı da bacağımı kopardı ben ne yapacağım?

E hadi saldırdı da bacağımı kopardı ben ne yapacağım?
Sen kendini av konumunda görürsen fino köpekleri bile sana saldırır. Sen avcı olacaksın dostum. Avcı olduğun zaman kimse sana yaklaşamaz, cesaret edemez. Bir gorili bile yere serebilirsin.

Sen kendini av konumunda görürsen fino köpekleri bile sana saldırır. Sen avcı olacaksın dostum. Avcı olduğun zaman kimse sana yaklaşamaz, cesaret edemez. Bir gorili bile yere serebilirsin.
Haklısın, ben de bir ara kaçmıştım köpek dizim kadar bile değildi. Ama tereddütlü kovalıyordu. Mesafe varsa ilk bağırmayı denemek veya yere sağlam bir tekme atmak lazım. Bizim burada var sürü gibi ama bağırınca dağılıyorlar.

Arkama baktığımda bana doğru havlayarak koştuklarını gördüm, direk koşmaya başladım.

Oyun istemişler keşke kaçmasaydın yavrucaklardan. 🙃

Böyle durumlarda sakin kalmak ve hemen koşmamak lazım. Yüksek sesle bağırarak korkutmayı deneyin, etrafta var ise sopayla yerlere falan vurun hatta üstlerine yürüyün. Zaten insanlara karşı derin bir korkuları var onlardan güçlü olduğunuzu gösterirseniz koşa koşa kaçacaklardır. Kaçmak bir seçenek değil bir köpekten hızlı koşmanızın pek mümkünatı yok.

Baktınız işler ters gidiyor üzerinizde varsa ceket, palto vs hızlıca çıkartıp bir kolunuza sarın.
Oldu ki ters bir hayvan gelir bir tarafınızı kapar o zaman kolunuzu hayvanın ağzından hızlıca çekmeyin. Böyle yapmanız yaranın büyümesine sebep olabilir. Yanınızda sivri bir alet bulunuyorsa kendinizi korumak adına davranabilirsiniz. Değilse burnuna hamle yapmanız iyi olabilir.

Geçmiş olsun umarım yaşayacağınız en beter durum bu olur.

Geri
Yukarı