Komşum ADSL hatdan VDSL kullanıyor

Kablolar kaldırmaz diye birşey söz konusu değil. İnternet hızları ADSL ve VDSL modlarına ve eviniz ile santral arasındaki mesafeye göre belirlenir ve bakır kablolar aracılığı ile iletişim sağlanır.İnternet hızını için kabloların ince, kalın veya eski olması değil yalnızca sağlam olması ve uzunlukları belirler. Normalde ADSL2+ M Kapsülleme desteği ile 24Mbit e kadar hız sağlamaktadır, ancak Türkiye'deki firmalar ADSL için maksimum 16Mbit hız sağlarlar buda veri paketlenmesi dahil tüketiciye 13-14Mbit olarak yansır. Bundan yüksek hızlar ya VDSL yada fiber üzerinden sağlanır. VDSL ile aynı mesafeden, ADSL e göre (Örneğin ev-santral arası 450metreden) daha hızlı internet sağlanabilir. Ancak çok uzun mesafelerde ise ADSL modu VDSLe (örneğin ev-santral arası 1,5km) göre daha fazla hız sağlar.
Sonuç olarak komşunuz VDSL kullanıyordur.

ADSL hattan VDSL kullanıyor diye birşey söz konusu değildir. Her abonenin hattı AYRIDIR. ADSL ve VDSL bakır kablolar ile sağlanır. Hangi modda internet hizmeti alacağız seçtiğiniz hıza ve pakete göre bakılır ve mesafe uygunsa ya da değilse ADSL veya VDSL modda verilir.

Bizim bina da ADSL hat var (30 MT ile VDSL'i kaçırdık.). Neyse efendim TT'den bıkıp TürkNet'e geçeceğiz bu ay Allah'ın izniyle. Aradık bizim üst komşuyu. Kaç MB alıyorsunuz? Diye. Dedi 16 alıyorum ort. 20'yi de görüyorum dedi. Ben şok babam şok... Dedim bizim binada ADSL var. Ayrıyeten bizim binanın kabloları 16'yı bile kaldırmaz. (Öyle dendi bize.). Yani komşum ADSL hatdan VDSL kullanıyor. Altyapı çalışması yok hala ADSL, kontröl ettim.(O TürkNet kullanıyor.)

Bizim bina da ADSL hat var (30 MT ile VDSL'i kaçırdık.). Neyse efendim TT'den bıkıp TürkNet'e geçeceğiz bu ay Allah'ın izniyle. Aradık bizim üst komşuyu. Kaç MB alıyorsunuz? Diye. Dedi 16 alıyorum ort. 20'yi de görüyorum dedi. Ben şok babam şok... Dedim bizim binada ADSL var. Ayrıyeten bizim binanın kabloları 16'yı bile kaldırmaz. (Öyle dendi bize.). Yani komşum ADSL hatdan VDSL kullanıyor. Altyapı çalışması yok hala ADSL, kontröl ettim.(O TürkNet kullanıyor.)
YAPA olduğu için, TurkNet modülasyonu TT'den bağımsız belirlemiş. Hat ADSL değil, VDSL görünüyor.

Başka bir forumda destek yetkilisi, iki sinyalinde tanımlandığını belirtmişti. YAPA kullanmadığım için doğruluğunu bilmiyorum.

Bu arada cidden VDSL veriyor çünkü YAPA'da.

1.6km mesafeye VDSL vermenin anlamı yok. Ping saçmalıyor ve hız ADSL düzeyinde kalıyor. VDSL ile teoride 4km civarına kadar sinyal götürebilirsiniz. 4km sonra hızın 1 Mbps bile olmaz...

Daha kötüsü öbür kullanıcıların sinyal kalitesinin içinden geçiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı