Komünizm - Sosyalizm ile ilgili kötü düşünceleriniz

Belki de her noktada eşitlik istemediğimizdendir. Sonuçta çoğumuz zengin olmak ister. Kısa bir süre bile olsa önemli olmak, diğerlerinden yukarıda olmak ister.

Bugün en demokratik ülkeler Sosyalist ülkelerdir. Evrim ağacı'nın anlattığı katılımcı demokrasi sosyalist ülkelerde uygulanıyor.
İlgili alanı da işaretlerseniz ve
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
kendisinin Sosyalist olduğunu belirten Evrim Ağacı'nın videosu da mı kaynak olarak gösterilemez sayın @Cruslan hazretleri?
bunu dediği videoyla/konuşmayla beraber tam dakikasını da söylerseniz daha iyi olur ki iddianız havada kalmasın. İkincisi de "Evrim Ağacı"nı Sosyalizme iten şey nedir? Evrim Ağacı bir bilim kanalı, siyaset kanalı değil.

Attığınız şeyde zaten dediklerimden bir fark yok ki. Bununla beraber 40 senelik bir dosya. Dosyada SSCB'deki kalori alımının 44%'ünün patates ve buğdaya bağlı ürünlerden, Amerika'da ise 26% olarak belirtilmiş. Amerikan vatandaşlarının et gibi yüksek kaynak gerektiren tüketim ürünlerine daha fazla erişilebildiği de belirtirim.

Bakalım hangi Youtube videolarını cevap diye koyacaksınız. İlk yapan siz değilsiniz çünkü.

Bu ülkeler komünizm ile yola çıktılar, kökleri komünizm ile atıldı ama en sonunda kapitalizme döndü.

Çin hiçbir zaman komünist değildi ki. İç savaştan sonra liberalistler bugün Tayvan dediğimiz adaya kaçtılar. Yüce Lider Komünist Mao Zedong ise bugünün Çin'inin temellerini attı. Kapısında komunizm yazmasına rağmen fiili olarak bugüne kadar diktatörlük ile yönetildi. En son Yüce Lider Xi Jinping sayesinde devlet kapitalizmine iyice geçilerek rekabet oluşturuldu, kapısında komünizm yazan diktatörlük üzerinde devlet kapitalizmi yürüten bir devlet haline geçti.

Rusya dediğiniz ülke SSCB'den sonra zaten ayağa kalkamadı. Ta ki Vladimir Putin dediğimiz kişinin ipleri alıp tek adam olarak yönetmesine kadar. O da devlet kapitalizmine dayalı diktatörlük sistemini getirdi. Rosatom gibi birçok devlet şirketiyle bir şekilde ayakta kalmayı başardı.
O raporu incelerseniz abd deki gıda durumu ile ssbc deki gıda durumunun aynı olduğunu, hatta zaman zaman ssbc de daha iyi durumda olduğunu söylüyor. Ayrıca tahıl tüketiminde yüzde 18'lik bir fark varsa bile bu pek büyük bir sorunu göstermez. Sonuçta bildiğimiz üzere Rusya'da çarlık döneminden beri patates ve tahıl ürünleri yaygındı. O şartlarda ssbc'deki gıda durumu oldukça iyiydi. Bu apaçık bir gerçektir.

Video atmayı düşünmüyordum aslında 😁

Çine önceki mesajınızda komünist diyen sizdiniz zaten hocam🙂

Rusyanın kötü durumda olmasinın SSBC ile veya onun yönetim sistemiyle alakası yoktur. Rusya kapitalizme geçtiğinden beri pek bir hayırlı iş yapmamıştır (oraya buraya asfalt-yol-boru yapmak, yolsuzluk ve 3-5 milyarder çıkartmak dışında) Rusyanın şu an kullandığı askeri teknolojiler bile hala SSBC den mirastır. Ayrıca dediğim gibi, ssbc nin yıkılış sürecinin sorumlusu Stalinden sonra gelen revizyonistlerdir

İlgili alanı da işaretlerseniz ve

bunu dediği videoyla/konuşmayla beraber tam dakikasını da söylerseniz daha iyi olur ki iddianız havada kalmasın. İkincisi de "Evrim Ağacı"nı Sosyalizme iten şey nedir? Evrim Ağacı bir bilim kanalı, siyaset kanalı değil.
1. Üşeniyorum videoyu tekrar baştan sona izleyeyim. Hiç izlemediyseniz ilgili alanı işaretlemeye gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü videonun her saniyesi iyi.

2. Yanlış anladınız ya da yorumunuzu yanlış anlıyorum sanırım. Ben videoda Sosyalist olduğunu belirttiler demedim. Kendisinin sosyalist olduğunu belirttim. (Twitter'da demişti.) Ve Evrim Ağacı derken Evrim Ağacının kurucusu ve anlatıcısı Çağrı Mert Bakırcı'dan bahsediyorum.

Post Soviet ulkede dogmus biri olarak soyluyorum, Sosyalizm ve Komunizm calisan seyler degil. Dogru uygulanabilirligi gibi bir durum yok. Esitlik adalet demek degildir. Hicbir komunist veya sosyalist ulkede esit olmadi zaten.

O raporu incelerseniz abd deki gıda durumu ile ssbc deki gıda durumunun aynı olduğunu, hatta zaman zaman ssbc de daha iyi durumda olduğunu söylüyor. Ayrıca tahıl tüketiminde yüzde 18'lik bir fark varsa bile bu pek büyük bir sorunu göstermez. Sonuçta bildiğimiz üzere Rusya'da çarlık döneminden beri patates ve tahıl ürünleri yaygındı. O şartlarda ssbc'deki gıda durumu oldukça iyiydi. Bu apaçık bir gerçektir.
Apaçık bir gerçek sayılmaz. Tahıl ürünlerine çok yoğunlaşılmış eğer bu belgeyi referans gösteriyorsanız ki tek sayfalık bu belgele referanslar da bulunmuyor.
Video atmayı düşünmüyordum aslında 😁
Sizden önce de Sosyal'de bu tartışmalar döndü. Komünizm ve Sosyalizm'i savunan insanlar hep böyle yaptılar. Konudan çarpıtmaya çalışmak için güzel bir yöntem aslında. Madem bu fikre değer veriyorsun ki iki tuşa bas ki senin yazdığının bir değeri olsun. Sosyal'de video paylaşacaksam tek paylaşacağım video benchmark videosu olur. Onu da açıklarım şurada şöyle diye.
Çin'e önceki mesajınızda komünist diyen sizdiniz zaten hocam.🙂
İnkar etmiyorum ki zaten. Çin iç savaştan sonra anakarada komünist bir yapıya bürünmüştür ancak fiili olarak diktatörlük sayesinde ayakta kalmıştır. Bugünki Xi Jinping gibi okumuş diktatörlerin sayesinde devlet kapitalizmiyle tanışmış ve gücünü katlamıştır.
Rusyanın kötü durumda olmasının SSBC ile veya onun yönetim sistemiyle alakası yoktur. Rusya kapitalizme geçtiğinden beri pek bir hayırlı iş yapmamıştır (Oraya buraya asfalt-yol-boru yapmak, yolsuzluk ve 3-5 milyarder çıkartmak dışında) Rusyanın şu an kullandığı askeri teknolojiler bile hala SSBC den mirastır. Ayrıca dediğim gibi, ssbc nin yıkılış sürecinin sorumlusu Stalinden sonra gelen revizyonistlerdir
SSCB'den kalan silahlar da aynı şekilde SSCB'nin sonu olmuştur. Amerika ile sidik yarıştırırken bu projeler için kaynak yaratamamış çöküşün eşiğine gelmiştir. Dağılmadan sonra Rusya üzerinde stabil bir ortam kurulamamış ve Rusya ekonomisi çöküşe gitmiştir. Ta ki 1999'da Vladimir Putin'in gelmesine kadar. O'da devlet kapitalizmi uygulayarak, bütün her şeyi kendi eli altındaki adamlara toplayarak gerekse de yeni girişimlerle ülkenin durumunu daha ileriye taşımıştır. Bugünkü Rusya mükemmel değil belki ama devlet kapitalizmiyle de bir yerlere varmıştır hala insan hakları gibi birçok alanda sorunları olsa da.

Anlaşılacak bir şey yok, çünkü öyle bir şey yok. İnsanın daha doğrusu canlıların yapısı böyle. Bunu öğrenmek için propaganda yapılmasına gerek yok. Doğada bile rekabeti doğrudan her canlı arasında görebilirsiniz. Ancak TRT'deki Allah'ın Mucizesi diye gösterilen "hayvanlar barış içinde" adındaki belgesellerde görürsünüz o "objektif" okumalarınızı.
Marx-engels veya Leninin herhangi çalışmasını okudunuz mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı