Komunistlik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bir zamanlar Romen ve Rus bayanlar Türkiye'ye gelip, evlerinin rızkını kazanıyorlardı.
Bunun nedeni kapitalizm. Sosyalizm devam ederken hangi Rus veya Rumen Türkiye'ye para kazanmaya geliyordu? Kapitalizm olan yerde fuhuş her zaman vardır.
Hayal ürünü, tamamen ütopya.
Komünizm vb. ideolojiler ile yola çıkan devletler Sovyetler Birliği ve Çin gibi ülkeler gibi olmaya mahkumdur. Bu ülkede kendini devrimci sanıp sol yumruğunu sıkan 2-3 artisti dikkate almamak gerek eğer bir ülkenin halkı gerçekten medeniyse, eğitimliyse ve başarılıysa o devlet her türlü en üste çıkar.
Komünizmin ve sosyalizmin popüler olmasının sebebi bellidir, 'halka oynanan kumar her zaman tutar'.
Peki neden eğitimli, özgür, başarılı Avrupa devletleri veya Amerika uzaya uydular gönderen, nükleer santraller kuran ilk ülke olamadı? Neden diktatörlük ile yönetilen Sovyetler uzaya giden, dünyanın fotoğrafını ilk kez çeken ülke oldu?
Bireyselcilige asiri ters.

Yetkin, zeki ve becerikli birisi; ampul, yeteneksiz ve basiretsiz birisinden daha iyi konuma gelmeli, daha fazla odullendirilmelidir. Kimse esit degildir.

Ayrica zaten uygulanabilir bir ideoloji de degil.
Babasının kazandıklarını miras yolu ile elde edip hiç çalışmadan sadece kira toplayarak asalak gibi yaşayan bir çok insan gördüm. Ev sahibimiz gibi.
Babası öldüğü için üniversiteyi bırakıp tarlalarında çalışmaya dönen bir kuzenim var. Çünkü okurken ona para yollayacak kimse yok. Oysaki sosyalist Yugoslavya döneminde olsaydık devlet o çocuğu okuturdu.
Komunizmi devlet engellemedi. Komunist devletler iflas etti.
Komünist düzende devlet yoktur. Aklınız yok fikriniz var.

Bunun nedeni kapitalizm. Sosyalizm devam ederken hangi Rus veya Rumen Türkiye'ye para kazanmaya geliyordu? Kapitalizm olan yerde fuhuş her zaman vardır.

Peki neden eğitimli, özgür, başarılı Avrupa devletleri veya Amerika atomdan enerji üreten, nükleer santraller kuran ilk ülke olamadı? Neden diktatörlük ile yönetilen Sovyetler uzaya giden, dünyanın fotoğrafını ilk kez çeken ülke oldu?

Babasının kazandıklarını miras yolu ile elde edip hiç çalışmadan sadece kira toplayarak asalak gibi yaşayan bir çok insan gördüm. Ev sahibimiz gibi.
Babası öldüğü için üniversiteyi bırakıp tarlalarında çalışmaya dönen bir kuzenim var. Çünkü okurken ona para yollayacak kimse yok. Oysaki sosyalist Yugoslavya döneminde olsaydık devlet o çocuğu okuturdu.

Komünist düzende devlet yoktur. Aklınız yok fikriniz var.
İlk alıntının cevabı Kapitalim değil, Sömürülmedir. Komunizm kendi vatandaşını sömüren bir yönetim sistemi. Batmalarının nedeni de bu zaten.
Sovyetler birliği ve doğu ülkeleri halen dimdik oldukları yıllarda Bulgaristan'dan bir kaç kez geçtim. Her yer kahraman posterleri ile doluy du. En çok Fiat 650 kullanılıyor du. Onlar bizden daha sefil di.

Diğer konu için: Komunizm de Devlet her şey dir. Devlet mutlak tır. Herkes Devlet için yaşar ve ölür. Her şeyi Devlet planlar ve o plana göre yaşanır. 10 yıllık, 5 yıllık ve senelik planlara göre üretim yapılır ve Devlet dışında hiç bir şahsın üretim araç ve gereç sahibi olabilme hakkı yok. Bulgaristan da sınırlı olarak ev üretimi ürünlerin pazarlanabilmesine izin veriliyordu.

Devletin olmadığı bir komunist ülke göster bana.

Komunizm çökmeden önce de, bizim Tır şoförlerimiz Romanya'dan geçerken genç kızları bir kokulu sabun yada bir çift çorap karşılığında kullanıyorlardı.

İlk alıntının cevabı Kapitalim değil, Sömürülme dir. Komunizm kendi vatandaşını sömüren bir yönetim sistemi. Batmalarının nedeni de bu zaten.
Sovyetler birliği ve doğu ülkeleri halen dimdik oldukları yıllarda Bulgaristan'dan bir kaç kez geçtim. Her yer kahraman posterleri ile doluy du. En çok Fiat 650 kullanılıyor du. Onlar bizden daha sefil di.

Diğer konu için: Komunizm de Devlet her şey dir. Devlet mutlak tır. Herkes Devlet için yaşar ve ölür. Her şeyi Devlet planlar ve o plana göre yaşanır. 10 yıllık, 5 yıllık ve senelik planlara göre üretim yapılır ve Devlet dışında hiç bir şahsın üretim araç ve gereç sahibi olabilme hakkı yok. Bulgaristan da sınırlı olarak ev üretimi ürünlerin pazarlanabilmesine izin veriliyordu.

Komünizm üretim araçlarının ortak mülkiyetine dayalı sınıfsız, parasız, ''devletsiz'' bir toplumsal düzendir.
Karl Marx
Fuhuş yapan kadınların kapitalizm ile alakası yok bu sömürülmedir? Peki niye sosyalist ülkelerde değil kapitalist ülkelerde fuhuş vardı?

Komünizm üretim araçlarının ortak mülkiyetine dayalı sınıfsız, parasız, ''devletsiz'' bir toplumsal düzendir.
Karl Marx
Öyle bir uygulanma hiç olmadı. Halk çalıştı, yöneticiler paylaştırdı. Paylaşım eşit oldu. Çalışan da, çalışmayıp izleyen de eşit pay aldı. Bir süre sonra kimse düzgün çalışmaz oldu. Bulgaristan'da işçi kahramanlar yaratıldı ve onların başarıları afiş edildi. O kişilere fazladan para da ödendi ve halk kahraman olmaya özendirilmeye çalışıldı.

O da olmadı, en son Türk asıllılar ülkeden sürüldü ve onların ektikleri arsalar Bulgar ailelerin kullanımına sunuldu. O Bulgar aileler de o arsaları kıraç bıraktılar. Bunun sonucunda ekonomi hepten çöktü. Bir kısım aileler, sonradan çıkarılan geri dön çağrılarına uyarak Bulgaristan'a döndüler. Ama hepsi değil.

"Bir toprak parçasının etrafını çitle çevirip "bu benimdir" diyen ve ona inanacak denli saf başkalarını bulan ilk insan, uygar toplumun gerçek kurucusu oldu. Kazıkları sökerek ya da hendeği doldurarak başkalarına, "Bu düzenbazı dinlemeye son verin, meyvaların herkese ait olduğunu ve toprağın hiç kimseye ait olmadığını unutursanız bittiniz demektir" diye bağıracak biri, insan soyunu hangi suçlardan, savaşlardan, cinayetlerden, sefilliklerden ve dehşetlerden kurtarırdı."

Jean Jacques Rousseau - İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kökeni Üzerine Söylev

Taş devrinde de mağara kavgası vardı. İlk kavga Habil ve Kabil arasında başladı. Çıkar olan yerde her zaman kan da olur. Çocuklukta da oyuncak kavgası olur. Herkesin kendi sınırını bilmediği durumlarda faydalanmada haksızlığı önlemek daha zor oluyor. Çünkü bazı şeyler göze diğerinden daha değerli geliyor. Kaygılar her zaman mücadelelere sebep verir

Öyle bir uygulanma hiç olmadı. Halk çalıştı, yöneticiler paylaştırdı. Paylaşım eşit oldu. Çalışan da, çalışmayıp izleyen de eşit pay aldı. Bir süre sonra kimse düzgün çalışmaz oldu. Bulgaristan'da işçi kahramanlar yaratıldı ve onların başarıları afiş edildi. O kişilere fazladan para da ödendi ve halk kahraman olmaya özendirilmeye çalışıldı.

O da olmadı, en son Türk asıllılar ülkeden sürüldü ve onların ektikleri arsalar Bulgar ailelerin kullanımına sunuldu. O Bulgar aileler de o arsaları kıraç bıraktılar. Bunun sonucunda ekonomi hepten çöktü. Bir kısım aileler, sonradan çıkarılan geri dön çağrılarına uyarak Bulgaristan'a döndüler. Ama hepsi değil.
Todor Jivkov döneminde yükselen Bulgar milliyetçiliği nedeniyle ülkeden atılan Türkler ile sosyalizmin ne alakası var?
İlk alıntının cevabı Kapitalim değil, Sömürülme dir. Komunizm kendi vatandaşını sömüren bir yönetim sistemi. Batmalarının nedeni de bu zaten.

Komunizm çökmeden önce de, bizim Tır şoförlerimiz Romanya'dan geçerken genç kızları bir kokulu sabun yada bir çift çorap karşılığında kullanıyorlardı.
Çavuşesku iyi bir lider değildi. Sosyalizmin son dönemlerinde marketlerde doğru düzgün ürün yoktu. Dediğiniz fuhuş olayları Romanya'nın batması ile ortaya çıktı. O kadınların sosyalizm yüzünden fuhuş yaptığını söyleyecek kadar ahmak mısın? Türkiye'de bu kadar eskort olmasının nedeni de mi sosyalizm?

Todor Jivkov döneminde yükselen Bulgar milliyetçiliği nedeniyle ülkeden atılan Türkler ile sosyalizmin ne alakası var?
Milliyetçilik her ortamda var. Ancak bazı durumlar Milliyetçiliği Irkçılığa körükler. Hoşnutsuzluklar her zaman başkalarının üzerine atılır ve suçlu görülen azınlık cezalandırılmak istenir. Yugoslavya bunun en çarpıcı örneği. Tito öldü, ülke yok oldu.

Bir seye sahip olanlarin, o seye sahip olmayanlar ile bunu paylasmasina karsi degilim. "Esit" olarak paylasmasina karsiyim.

Bir kere esitlik ile adalet ayni sey degil. Herkesin esit olmasi yanlis bir durum. Soz gelimi senin tek cocugun var aldigin para 5000 tl benim bakmak zorunda oldugum aile 12 kisi aldigim ucret yine 5000 tl. Sence de sacma durmuyor mu esitlik masali ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı