Kondisyon Arttırmak İçin Nasıl Spor Yapılmalı?

Beratttss

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Aile büyükleri ile halı saha maçına gittik ve gençliğimden utandım. Uzun süredir spor yapmadığımı ve cidden kötü bir durumda olduğumu fark ettim. 17 yaşındayım 70-75 kiloyum ve boyum 1.75 civarı. Her gün düzenli olarak spor yapmak istiyorum, tavsiyeleriniz nelerdir? Sahilde günlük koşu yapsam yeterli midir? Tek istediğim kondisyon kazanmak. İyi oynadığımı düşünüyorum fakat kendimi gösteremedim çünkü 10. dakikada bitmiştim.

Kilo vermek istiyorsan yokuş yukarı bisiklet sür.
Biz bunu yazın oruçken zaman geçsin diye yapıyorduk ama bayılacak gibi oluyorduk bizim yaptığımız tehlikeli biraz. Arkadaş var benim ona böyle 1 ayda 4kilo verdirmiştik.

Kilo vermek istiyorsan yokuş yukarı bisiklet sür.
Biz bunu yazın oruçken zaman geçsin diye yapıyorduk ama bayılacak gibi oluyorduk bizim yaptığımız tehlikeli biraz. Arkadaş var benim ona böyle 1 ayda 4kilo verdirmiştik.
Kilo vermek değil de dayanıklılığımı arttırmak istiyorum. Bisikletim de öyle iyi olmadığıdan çok süremiyorum.

Kilo vermek değil de dayanıklılığımı arttırmak istiyorum. Bisikletim de öyle iyi olmadığıdan çok süremiyorum.
Dayanıklılık önemlidir. Kilona göre gücünü doğru kullanmaya yarar. Koşu yapmak akciğeri güçlendireceğinden solunum, dolaşım anlamında dirençli olmuş olursunuz. Bu gelişimi yüzerek de sağlayabilirsiniz fakat yüzmek, tüm kasları geliştirir.
Benim tavsiyem ağırlık tarzında çalışıp terledikten sonra ardından hemen en geç 20dk içinde protein ağırlıklı yemek yemeniz. Bu şekilde direnciniz artar.
Ağırlık için alet yoka nizami şınav, mekik, uygun demir bulunursa barfiks bile çekilebilir.

Dayanıklılık için kendi vücut ağırlığınla çalışabilirsin. Buna crossfit deniyor. Dayanıklılık, patlayıcı güç, kondisyon vb. her şey bu çalışma biçimine dahildir fakat uzun süreli yapmak her babayiğidin harcı değildir. Eğer ben sporla uğraşamam diyorsan haftada 3 halı saha maçı yap 3-4 ayda kondisyonu rahatlıkla yakalarsın. Nefesin kesilmez. Vücudundaki yağın bir kısmını da eritmiş olursun. Sevgiler şimdiden :)

Dayanıklılık önemlidir. Kilona göre gücünü doğru kullanmaya yarar. Koşu yapmak akciğeri güçlendireceğinden solunum, dolaşım anlamında dirençli olmuş olursunuz. Bu gelişimi yüzerek de sağlayabilirsiniz fakat yüzmek, tüm kasları geliştirir.
Benim tavsiyem ağırlık tarzında çalışıp terledikten sonra ardından hemen en geç 20dk içinde protein ağırlıklı yemek yemeniz. Bu şekilde direnciniz artar.
Ağırlık için alet yoka nizami şınav, mekik, uygun demir bulunursa barfiks bile çekilebilir.
Kosu yaparak baslayacagim. Duzenli olarak da mekik ve sinav cekmeye calisacagim.

Dayanıklılık için kendi vücut ağırlığınla çalışabilirsin. Buna crossfit deniyor. Dayanıklılık, patlayıcı güç, kondisyon vb. her şey bu çalışma biçimine dahildir fakat uzun süreli yapmak her babayiğidin harcı değildir. Eğer ben sporla uğraşamam diyorsan haftada 3 halı saha maçı yap 3-4 ayda kondisyonu rahatlıkla yakalarsın. Nefesin kesilmez. Vücudundaki yağın bir kısmını da eritmiş olursun. Sevgiler şimdiden :)
Tesekkurler, bakacagim crossfit olayina. Hali saha her hafta duzenli olarak yapilacak. 3-4 tane yapamam cunku o kadar hali saha duzenlenmiyor aramizda.

Yüzme ve koşu işe yarar, ama durmamak gerekir. Uzun süreler yüzme ve koşu yapmak gerek.
Beni de çağırın da, görün bakalım Angora Kalesi`ni, yani pratikte.
Kale değil ama, defans. Sağ kanat da olur. Bana Ango Kuşu-
Demediler tabii de, ama bence bu isme yaraşır bir oyuncuyum.

Son düzenleme:
Yüzme ve koşu işe yarar, ama durmamak gerekir. Uzun süreler yüzme ve koşu yapmak gerek.
Beni de çağırın da, görün bakalım Angora Kalesi`ni, yani pratikte.
Kale değil ama, defans. Sağ kanat da olur. Bana Ango Kuşu-
Demediler tabii de, ama bence bu isme yaraşır bir oyuncuyum.
Açıkçası ben stoper oyuncusuyum fakat halı sahada stoper oynamayı düşünmüyorum. Kanata geçiyorum.

Tavsiyem arkadaşların dediği gibi koşu yapman. Fakat 20 dakika 10 KM/ H hızla koşacak vaziyete geldiğinde tavsiyem HİİT şeklinde çalışman. Çünkü futbol için patlayıcı güce de ihtiyacın olacak. Koşu ilk zamanlar zor ve sıkıcı gelebilir fakat kondisyon sahibi olunca çok zevkli gelecektir. Birde yanında arkadaşın veya iyi bir müzik varsa tadından yenmez:)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı