Korku Oyunu İçin Tavsiyler

Calquter

Hectopat
Arkadaşlar merhaba ben 1 yıldır aralıklı olarak Unity oyun motoruyla ilgileniyordum ama hiç büyük çaplı bir projem olmadı. 1 hafta önce bir karar alıp tek başıma korku oyunu yapmaya başladım. (Oyun içi görseller aşşağıda) Oyunumun ne zaman biteceği belli değil fakat uzun soluklu Outlast'ı andıran bir oyun yapmak istiyorum ve sizden istediğim oyuna ne gibi şeyler ekleyebilirim? Zaten 2-3 güne oyunun demosu hazır olacak ve bu konunun altında linkini paylaşacağım. Bu yaklaşık 5-6 dakikalık bir demo olacak. Oyun içindeki sistemleri göstermek ve herkesin fikrini almak amaçlı bir demo olacak.

Oyunun içinde bulunan şeyler :
-El Feneri
-Loot olayları(Batarya, Anahtar vb...)
-Anahtarlı ve Anahtarsız Kapı Açma Olayları
-Levye ile Barikat Kırma Olayları
-Envanter Sistemi
-Ses Efektleri
-Jumpscarelar(Şu an yok ama jumpscareları hazırladım demonun içinde olucak)
-Q ve E tuşları ile Sağa ve Sola Bakma

Son olarak oyun bittiğinde Steam platformunda paylaşmak istiyorum. Paralı veya parasız orasını oyun bitince kaliteye göre belirleyeceğim fakat paralı olursa 2-3 TL gibi bir fiyattan çıkaracağım. Steam'de çıkarmayı planladığım için varsayılan ayar olarak oyun İngilizce olacak ama tabi ki Türkçe dil desteği olucak. Oyun içi kartlar falan koyacağım. Şu an her şey istediğim gibi gidiyor umarım bir sıkıntı çıkmaz. Önemli gelişmeler olduğunda bu konunun altında paylaşacağım. Görüşlerinizi bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.

HorrorGame1.png
HorrorGame2.png
HorrorGame3.png
HorrorGame4.png
HorrorGame5.png
HorrorGame6.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bu tarz korku oyunları gerçekten baydı, Amnesia'nın başlatmış olduğu bu türün artık suyu çıktığını düşünüyorum.

En son Resident Evil 7 ile gördük mesela ama farklı olarak elimizde silah vardı belki silah düşünebilirsiniz.

Bir öneri daha; jumpscare yerine psikolojik olarak korkutmanız gerekir, jumpscare korkutmaz bir anlık yerinden oynatır ve oynayan yoluna devam eder ama psikolojik korku sizi sürekli diken üstünde bırakır.

Örnek: Alien Isolation, Resident Evil 7, Dead Space

Gardaşcığım oyun çok güzel durur sanki oyuna biraz senaryo ekleyebilirsin ara sahneler gibi falan bir anda önüne canavarlar çıkması bayağı iyi olur bir de bana biraz ders verir misin Discord varsa söyle ekliyeyim ama tabii istersen :)

Bence jumpscare yerine oyunun sonuna kadar korku havası vermeli bir anlıktansa uzun süreli korku yaratmalı. Oyuna silahlar konulabilir belli bir candan düşme varsa can miktarı artırabilecek zırhlar konulabilir ve zırhlar hasar yedikçe parçalanması falan çok da korku oyunu oynamam sadece hoşuma gidebilecek özellikleri yazdım.

Ses efektleri i ölçülü koymaya özen göster.
Oynanışı yani oyuncunun kontrolünü rahat yap.
Bir çok forumda yayınla. Hatta Enis Kirazoğlu gibi oyun inceleyen kişilere de demoyu ulaştırmaya çalış.
Tavsiyeniz için teşekkürler. Oyunun kontrolleri suan gayet rahat zaten ama bir sıkıntısı olursa tabi ki de daha rahat yapmaya çalışırım. Forumlarda yayınlama fikri aklımda çok sağolun.

Hocam bu tarz korku oyunları gerçekten baydı, Amnesia'nın başlatmış olduğu bu türün artık suyu çıktığını düşünüyorum.

En son Resident Evil 7 ile gördük mesela ama farklı olarak elimizde silah vardı belki silah düşünebilirsiniz.

Bir öneri daha; jumpscare yerine psikolojik olarak korkutmanız gerekir, jumpscare korkutmaz bir anlık yerinden oynatır ve oynayan yoluna devam eder ama psikolojik korku sizi sürekli diken üstünde bırakır.

Örnek: Alien Isolation, Resident Evil 7, Dead Space
Suyu çıktığı konusunda haklı olabilirsiniz ama korku oyunu yapmak cidden eğlenceli geliyor. Jumscare olayında sık sık olmayacak zaten çoğunlukla dediğiniz gibi psikolojik korku yapmaya çalışacağım yorumunuz için teşekkürler.

Jumpscare yapma önce biraz gerilim yap sonra ufak jumpscarelere başlarsın.
Aynen o şekil yapacağım teşekkürler.

Maalesef bir tavsiye veremeyeceğim korku oyunları oynamadığımdan ötürü. Fakat oyununu deneyeceğim. Demoyu bekliyorum :).
Canınız sağolsun. Sadece demoyu oynayıp fikir belirtmeniz bile benim için büyük bir şey olacak.

Gardaşcığım oyun çok güzel durur sanki oyuna biraz senaryo ekleyebilirsin ara sahneler gibi falan bir anda önüne canavarlar çıkması bayağı iyi olur bir de bana biraz ders verir misin Discord varsa söyle ekliyeyim ama tabii istersen :)
Ara sahneler kısmı kesinlike olacak zaten. Oyunun hikayesi de var o yönden sıkıntı yok. Ders verme kısmı ise biraz zor çünkü şu an sınav senemdeyim ve bilgisayar başına ara sıra geçiyorum. Geçtiğimde ise bu oyunla ilgilenmeye çalışıyorum.

Yorumlarınız için hepinize teşekkür ediyorum.
Bence jumpscare yerine oyunun sonuna kadar korku havası vermeli bir anlıktansa uzun süreli korku yaratmalı. Oyuna silahlar konulabilir belli bir candan düşme varsa can miktarı artırabilecek zırhlar konulabilir ve zırhlar hasar yedikçe parçalanması falan çok da korku oyunu oynamam sadece hoşuma gidebilecek özellikleri yazdım.

Silah olayı kafamdaki senaryoya çok ters. Çünkü bir kabusu oynuyoruz ve kabuslarda genelde elimiz kolumuz bağlı olur. Yani oyunda can olayı silah gibi faktörler bulunmayacak. sadece psikolojik korku ve ara sıra jumpscare ile korku öğeleri olacak.

Korku oyunu denilince aklıma o atmosfer gelir. Sürekli açılıp kapanan ışıklar, koridordaki o rüzgar uğultusu, çığlıklar ve en heyecanlı yerlerde gelen o gerilim müziği. İşte bu olaylara resmen bayılıyorum🙂 Zaten oyunun demosunu 2-3 güne çıkaracağınızı söylemişsiniz ancak sadece jumpscare'ler ile olmaz ki o olay. Atfosmer cidden çok önemli. Bunları oyununuzu daha iyi olması için söylüyorum tabi ki siz daha iyi bilirsiniz ancak gerilim müziği, çığlık, rüzgar uğultusu ve ayak sesleri ile oynayan kişiyi tam bir paranoyak edebilirsiniz. Bunlar olursa oyununuzu büyük bir zevkle hemen şimdi deneyebilirim. Demosu çıktığı zaman ilk izlenimlerini yazarım.
Edit: Ayrıca oyunun senaryosu hakkında küçük bir spoiler alsak çok da iyi olur aslında.😀

Silah olayı kafamdaki senaryoya çok ters. Çünkü bir kabusu oynuyoruz ve kabuslarda genelde elimiz kolumuz bağlı olur. Yani oyunda can olayı silah gibi faktörler bulunmayacak. Sadece psikolojik korku ve ara sıra jumpscare ile korku öğeleri olacak.

Senaryo hakkında bir bilgim olmadan yazdım aklımda Resident Evil gibi canlandığı için öyle yazmıştım kabus temalıysa bulmaca tarzı şeyler olabilir 4 veya 6 veya 8 tane butondan doğru kombinasyonu bir bilmece ile bulup diğer bölgeye geçilebilir. Demosu çıktığı anda deneyeceğim beyenirsem çoğu arkadaşımada gönderir oyun hakkında düşüncelerini yazmalarını sağlarım resimlerinden çok güzel bir oyun çıkacak gibi gözüküyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı