Korsan oyun kullananların bahaneleri

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konu halen daha uzamaya devam ediyor anlamsız bir şekilde.

Korsan oyun oynamak öncelikle hem maddi olarak hem vicdani olarak SUÇTUR, EMEK HIRSIZLIĞIDIR, bahaneniz ne olursa olsun. Öncelikle bunu bir netleştirelim.

Korsan oynamanın ne size bir faydası vardır ne de yayıncı ile yapımcı firmaya. Aksine her iki tarafa da zararı vardır. Yayıncı ve yapımcı firmaya bir daha o seriye şans vermeme durumu (ki bu aslında en hafif zarardır) veya tamamen o firmanın ofisinin iflas etmesi (ki bu da en ağır zararıdır). Size zararı ise virüs yemeniz (atlatabileceğiniz en hafif zarardır) veya tamamen o oyun serisinden mahrum kalmanız (alabileceğiniz en ağır zarardır).

Bunlara örnek vermek gerekirse kurucularının Türk olması ile övündüğümüz Yerli kardeşlerin Crytek firmasını verebiliriz. Crytek, Crysis 3'te hedeflenen rakamları o kadar ıskaladılar ki tüm umutlarını sonraki oyunu yapmaya odakladılar. Ama onda da oyunun yapımı çok uzadığı için maliyetleri karşılayamamaya başladılar ve Warface'i bitiremeden pazara çıkarıp komple oyunu geliştiren stüdyo ile birlikte Rus Mail.ru'nun oyun kuruluşuna sattılar. Bu sürece gelen kadar ise Crytek birçok geliştiricinin nadiren başarabildiği kısa süredeki hızlı büyümesiyle elde ettiği 8 stüdyonun 5'ini satmak zorunda kalmıştı. Satıştan elde edilen gelirle beraber Hunt:Showdown ve CryEngine'i geliştirmeye odaklandılar. Hunt:Showdown'un beklenen civarda kitleye ulaşması ve CryEngine'in büyük geliştiriciler tarafından AAA oyunlarda tutması sayesinde ise şuan Crysis:Remastered sürümünü yapıp yayınlayabilecekler.

Kendimden örnek vermek gerekirse Crysis'in 3 dışındaki tüm oyunlarına sahibim. 3. oyunu da Origin üzerinde alabilecek birikime sahip olmadığımı göz önüne alıp almamıştım. Origin'e de son 3 yıldır girmediğimi varsayarsak halen daha almadığım için içimde her Crysis 3 adını duyduğumda bir vicdan sızlaması gerçekleşiyor.

Bunun dışında, Steam üzerinde az önce kontrol ettim 207 oyun, 253 ek paket sahibiymişim. Steam dışındaki gerek Origin, gerek uPlay gerek Xbox Live olsun diğer kütüphanelerimdeki oyunları zaten saymıyorum. Game Pass gibi nimetlerden zaten yararlanıp gerek konsolda gerek bilgisayarda orijinal bir şekilde oyunlara cüzi rakamlarla erişebiliyorum.

Eğer yine kendimden bir örnek vermek gerekirse çocukluk zamanımda ETS'nin atası olan ve severek oynadığım 18 Wheels serisi Steam'e gelmiş. Şuan ki fiyatı 10 TL olmasına rağmen Steamdb'ye baktığımda 2 TL'ye kadar düşüyor düzenli olarak indirimlerde. SCS açısından ben çocukken zaten onların potansiyel bir müşterisi değildim. Korsan oynamış olmam, orijinal oynamış olmam yada hiç oynamamış olmam onların düzeyinde bir önem arz etmiyor zira ben o portföyün içerisinde hiç var olmadım. Ama o dönem ben korsan oynarken müşteri portföyü içerisinde olup o oyunu orijinal olarak alanlar olmasaydı bugün ne ETS'yi görürdür, ne ETS2'yi ne de ATS'yi. SCS Software firmasını rahmet ve iyi günleriyle anar, son ürünleri olan 18 Wheels serisini yıl 2020'de oynamaya devam eder olurduk. En azından 2 TL'lik dönemde oyunları alıp 10 TL olduğu dönemdeki kadar haklarını ödeyemesem de vicdani olarak çocukken eğlenerek geçirdiğim zamanlar hatrına çektiğim vicdani acıyı bir nebze hafifletmiş olurum. Yoksa 2 TL ile ne ben fakir olurum ne de SCS zengin olur. O paranın da zaten %40'ına Valve el koyacak, geriye 1.60 TL kalacak. Onu da dolara çevireyim deseniz komikli hesaplamaya bile değmeyecek rakamlar çıkıyor ortaya.

Bu arada, tüm bu yazdıklarımı aslında anlatan arkadaşlar vardı şimdiye kadar. Ama sanıyorum örnekli yada betimleyerek yazmadıkları için anlamadınız diyeceğim ama anlatanı da vardı maalesef. Umarım anlarsınız yaptığınız şeyin ne kadar kötü bir şey olduğunu. Şimdi anlamazsanız da umarım başka bir gün acı yolun sadece dilinizin ucu kadar yaktığında anlarsınız denilmek istenilenleri.

Dipnot: Maddi imkansızlıklar dahilinde olup, zaten o oyunu üreten firmanın portföyünde olan kişiler yazdıklarımı alınmasınlar. Hepimizin maddi olarak zordan geçtiği/geçirmeye devam ettiği zamanlar var. Ama vicdani olarak rahatsız olun, daha sonra imkanınız olduğunda o ürünleri almaya gayret edin. Geçte olsa o firmanın ve çalışanlarının hakkını verin.

Son düzenleme:
Başlıkta da belirttiğim gibi, gerek ülkemizde gerek dünyada çok karşılaşılan;
  • Bir oyuna X para verilmez ki!
  • Öğrenciyim param yok!
  • Zaten yapımcılar hoş gördüğü için korsan kullanıyoruz!
  • Oyuna X para veren enayidir!
  • Korsan dururken neden para vereyim!
  • Asgari ücret düşükken oyuna parayı nereden bulayım!
Gibi bahaneler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu serzenişlerin haklılık payı var mıdır?
Herhalde hayatında maddi sıkıntı çekmedin, bunlar bahane değildir.Bilgisayarı ancak toplayanlar oluyor.Kaliteli oyunun tanesi 150’den aşağı düşmüyor.Demem o ki,”Tok olan cümle cihanı tok sanır, aç olan alemde ekmek yok sanır.”

İnsanları korsana iten devlettir. Daha geçenlerde konsollara ek vergi geldi dolar kuru 7 lira!
yanlış anlaşılmasın korsan oyunu savunmuyorum. Ama bu ülkede elektirik faturasını zor ödeyen insanlar var. Oyunun orjinalinin 60 lira olduğu seneryoda kaç kişi korsan kullanır? Sürekli güncel oyunu oynamak varken?

Dolar 7 TL oyunlar çok pahalı alamıyoruz diye bahane üretmeyin Bannerlord 21 Euro'dan çıktı maşallah herkeste satın aldı değil mi kendinizi avutuyonuz.

Şu an korsan program, Windows, Office bile kullanmıyorum. Mutluyum. Eğer bir şeye para vermeden sahip olursam içimde suçluluk duygusu oluşuyor.

Korsan emek hırsızlığıdır, doğru ama günümüzde kaç oyun firması hakkını vererek oyun yapıyor? Neredeyse tüm firmalar DLC, kozmetikler ve lootbox sistemleri ile para kazanma derdinde. Yıllardır adam akıllı hikâyesi olan kaç oyun çıktı? Tüm oyunları bir multiplayer çılgınlığı aldı. Oyunların hepsi birbirinin çakması olma yolunda yarışıyor ve ben, yapımcılar gerçekten ilgilenerek oyun yapmadıkları sürece maddi destek vermeyi düşünmüyorum. Hakkını veren bir oyun olursa ve fiyatı bana uygunsa alırım ama her biri bir öncekinin aynısı olan bir oyuna 400 lira vermeyi asla kabul etmem. Her sene çıkan FIFA'da ne yenilik var da 400 liraya satıyorlar? Ayrıca çoğu güzel oyunun 150+ lira, AAA oyunların 300-400 lira olduğu bir zamanda asgari ücretle çalışanların kaçı bir oyun için bu parayı verebilecek? Parası olmayanlara "sen de oyun oynamayıver, başka şey yaparsın" demiş biri. Hayattan sırf parası yok diye zevk almasın yani! Herkesin kendine göre durumu var, Allah seni yoklukla sınamasın.

Korsan emek hırsızlığıdır, doğru ama günümüzde kaç oyun firması hakkını vererek oyun yapıyor? Neredeyse tüm firmalar DLC, kozmetikler ve lootbox sistemleri ile para kazanma derdinde. Yıllardır adam akıllı hikâyesi olan kaç oyun çıktı? Tüm oyunları bir multiplayer çılgınlığı aldı. Oyunların hepsi birbirinin çakması olma yolunda yarışıyor ve ben, yapımcılar gerçekten ilgilenerek oyun yapmadıkları sürece maddi destek vermeyi düşünmüyorum. Hakkını veren bir oyun olursa ve fiyatı bana uygunsa alırım ama her biri bir öncekinin aynısı olan bir oyuna 400 lira vermeyi asla kabul etmem. Her sene çıkan FIFA'da ne yenilik var da 400 liraya satıyorlar? Ayrıca çoğu güzel oyunun 150+ lira, AAA oyunların 300-400 lira olduğu bir zamanda asgari ücretle çalışanların kaçı bir oyun için bu parayı verebilecek? Parası olmayanlara "sen de oyun oynamayıver, başka şey yaparsın" demiş biri. Hayattan sırf parası yok diye zevk almasın yani! Herkesin kendine göre durumu var, Allah seni yoklukla sınamasın.
Haklısın. Fakat adam asgari ücret ile çalışıyor ise ve pc iyi ise oyun parasını çıkartıcak 2-3 şey var.

@AzureDragon DLC'yi zorla aldırmıyorlar ya adamlar. Oyununuzu oynayabiliyorsunuz normal şekilde. Korsan oynamanızın sebebi bu mu cidden? FIFA konusunda haklısınız. Ama ben korsan oynamadım, gidip ucuz ve eski bir oyun olan FIFA 17'yi aldım, istediğim zaman oynuyorum. İndirim yakalarsanız çok güzel fiyatlar çıkıyor. Öğrenciyim ve okul harçlıklarımdan ayırarak, paramı biriktirerek bir sürü oyun sahibi oldum, korsan da kullanmıyorum.

Son düzenleme:
@AzureDragon DLC'yi zorla aldırmıyorlar ya adamlar. Oyununuzu oynayabiliyorsunuz normal şekilde. Korsan oynamanızın sebebi bu mu cidden? FIFA konusunda haklısınız. Ama ben korsan oynamadım, gidipucuz ve eski bir oyun olan FIFA 17'yi aldım, istediğim zaman oynuyorum. İndirim yakalarsanız çok güzel fiyatlar çıkıyor. Öğrenci halimle okul harçlıklarımdan ayırarak bir sürü oyun sahibi oldum, korsan da kullanmıyorum.

PC niz iyi ise oyun parasını çıkarmak için oynadığınız oyunların videosunu çekebilirsiniz aylık 20 lira falan kazansanız gene iyi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı