Korsan oyun oynamak etik bir davranış mıdır?

Onlarca kez açıldı bu konu. Her telden görüş olduğu belli. O konuları kolayca bulabilirsiniz.

Senin görüşün ne derseniz açıkçası kırılan oyunlara baktığımda o firmaların benden kazacakları paraya ihtiyaçları olduğunu düşünmüyorum. Maddi durumu benden çok daha iyi kişiler zaten alıyorlar ve firmalar kâr bile yapıyor.

Indie yapımlara bakınca onların kırıldığı pek görülmez. Kırılanlar da yeteri kadar kâr bile yapmış oluyor.

Bu dediklerim her şeyi korsan oynayın demek değil. Mesela Witcher 3'ün indirimde kaç paraya düştüğü belli. Onu korsan oynayan adama söverim ben. O tip aldığı parayı son kuruşuna kadar hak eden ve fiyatı da bu yüzden ucuz olan çok yapım yok maalesef. Gönül ister ki olsun.

Etik mi dersen bence kişiye kalmış.
TDK'ye göre ise etik ahlak, ahlak da huy olarak çıkabiliyor. Ahlağın diğer anlamını alacağım diyorsan toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları kurallar. Korsan ile ilgili bir kural bilmiyorum ben.

Oyunların fiyatları artmasıyla birlikte aklıma bu soru takıldı. Çocukluğum dışında hiç korsan indirmedim oyunları. Korsan indirmenin hem oyunun yapımında çalışanların hem de oyuna para verenlerin hakkını yemek oluduğunu düşünüyorum. Ama oyunların fiyatları artmasıyla millet "yha moruq fiyat arttı verilir mi bu kadar para?" Bahanesinin arkasına saklanıyor. Ve bence PC tarafında fırsat kollanırsa hâlâ güzel oyunlar cok ucuza gelebiliyor. Mesela Epic Games'teki 60TL kuponu ve indirim fırsatlarından yararlanılabiliyor, bazı banka kartları çeşitli oyun platformlarında yapılan harcamalara para iadesi veya cüzdan kodu veriyor.
Bana göre torrentcilerin büyük bir kısmı "İnternet=her şeye beleşe ulaşmak" mantığına sahip ve bunu da dediğim gibi oyunlar pahalı diyerek örtmeye çalışıyorlar. Oyunların giderek pahalı olması bir gerçek ama bu korsan oyunculuğu meşrulaştırmaz.
Sizin fikirleriniz nedir? Haksız olduğum noktalar var mı?

Soruna gelecek olursa etik bir davranıştır. Çok pahalı oyunları alamıyorsun ve seni çok zorluyor. Hadi diyelim buna bir şey demiyoruz. Çünkü fiyat çok pahalı. Dediğim fiyatlar 200+'dır. Ben buna hem karşıyım hem biraz yumuşak davranıyorum.

Peki 20 TL'lik oyunu da korsan indirirsin. Yahu 20 TL babandan iste verir zaten. Fiyatı düşük oyunlarda gereksiz buluyorum.

Bu kendi düşüncemdir. Lütfen saygı duyun.

Eski bilgisayarla 10-15 yıl öncesinin oyunlarını oynuyorum. Oyuna para verebilecek durumum ve iyi bir bilgisayarım olsaydı asla korsan kullanmazdım. Zaten param olsa ilk işim şu bilgisayarı yükseltmek olurdu. Parası olan oyuna para verip yeni oyunları oynar, parası olmayan benim gibi eski oyunları düşük ayarlarda korsan oynar.

Bahanesinin arkasına saklanmak mı?

Oyunlar eskisi gibi 50 60 lira olsa kimse korsan kullanmazdı ki.
Belirli bir yılı doldurmuş oyunları gayet ucuz fiyata alabiliyorsunuz. 2015 ve öncesi oyunlar mesela. Evet, yeni çıkan oyunlar pahalı. Fakat bunlara anında ulaşmak zorunda değiliz, en azından hepsine birden.

Mesela her yıl kendinize o yıl çıkacak 1 oyunu alma hakkını verin, onun için paranızı biriktirin. O da olmuyorsa bırakın olmasın, "olmaaasaaa da oluuur" diyerekten yeni çıkan oyunları es geçeceğiz. Oyunsuz kalmadık ya, Metacritic'den en iyi pc oyunlarına bakın. Baştan geriye doğru bütçenizin yettiklerini oynayın, hem kaliteli oyunlar da oynamış olursunuz.

Etik değil, oyun oynamak önceden daha ulaşılabilir bir şey olduğu için kurun artmasıyla gelişen sisteme uyum sağlayamayabiliriz. Nasıl son model arabayı almak zorunda değilsek yeni çıkan oyunu da paramız yetmiyorsa almayacağız.

Yeni konular

Geri
Yukarı