Korsan oyun oynamak etik mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Aslına bakarsanız karşı olduğum ve kesinlikle savunmadığım bir mevzu. Fakat mevcut fiyatlar nedeniyle ben de kullanıyorum. Bunlar genellikle benim ihtiyaç duyduğum yazılımlar değil, eğlence veya hobi amaçlı kullandığım yazılımlar oluyor.

Fakat bunu doğru bulmuyorum ve yaptığımı da savunmuyorum. Parmak basmak istediğim nokta da bu. Birçoğumuz farklı amaçlarla kullanıyoruz ama inkar farklı bir olay. Evet, emek hırsızlığı bu. Bunu kabul etmek gerekir.

Para veren bir insanı keriz veya enayi yerine koyanlara da gülüyorum, bizde hep olan bir durum bu. Kendimiz herhangi bir nedenle yapmadığımız veya yapamadığımız şeye laf atmayı seviyoruz. "Doğrusu bu ama ben yanlış olanı yapıyorum." demek zorumuza gidiyor.

Şimdi şöyle bir gerçek var. Kendim iki tane Death Stranding ve RDR 2 korsan olarak kurdum. İkisini toplasam 1 saat oynamadım. Oyunlar beni sarmadı. Sebepleri falan filan yazmim. Burada benim 400-500 TL gibi bir kaybım olacaktı. Yine YouTube'tan gördüğüm Pro Player dediği oyunu Darkest Dungeon önce korsan kurdum sonra orijinal olarak Steam hesabıma yıllar önce aldım. Bazen uygun fiyat ve en önemlisi oynanabilecek oyun. Her oyun AAA oyun diye her oyuncu bunu oynar mantığının olmadığını artık kendimden biliyorum. RDR2 ve Death Stranding. Mesela Batman serisini hiç bilmezdim. Epic bir gün Arkham Knight verdi. Çok beğendim bütün seriyi satın aldım.

Oyun eskiyse ve orijinali satılmıyorsa gayet normal, ama orijinali satılıyorsa değil. Paran mı yok? Oynama, hiç değilse bilgisayarına ne idüğü belirsiz şey indirmemiş olursun. Fitgirl gibi bir yerden indiriyorsan bilemiyorum, bana çok iyi bir fikir gibi gelmiyor.
Hocam Fitgirl olunca nolyuor ben oradan God Of War indirdim de bir sıkıntı olmaz herhalde MalwareBytes uyarmadı.

Oyununa göre. CoD oyunlarını yardır, kaç yıllık oyunları hala öküz fiyatlara satanlara (dolar bazında bile) acımayı veya vicdan yapmayı pek doğru bulmuyorum.

He ben sittir senedir korsan kullanmıyorum o ayrı, ama ilgim olan oyunlarda bu gibi durumlar olmadığından. CoD oynamak istesem kesin korsan indirirdim.

Karar verdim.

Sadece ilim veya bilim artık ne diyorsunuz... ile ilgili kaynakları, satış yapmadan korsan olarak kullanacağım ve sahiplenmeyeceğim, İstifade etmekten sıkıntı yok.

Bunlar ne olabilir? Eğitim videosu, PDF, EPUB.
Onun dışında korsan ürün kullanmayacağım.

Oyun eskiyse ve orijinali satılmıyorsa gayet normal, ama orijinali satılıyorsa değil. Paran mı yok? Oynama, hiç değilse bilgisayarına ne idüğü belirsiz şey indirmemiş olursun. FitGirl gibi bir yerden indiriyorsan bilemiyorum, bana çok iyi bir fikir gibi gelmiyor.

Sen korsan kullanmayı bilmiyorum desene şuna 😀

Benim için hikayeli oyun korsan,Online oyun orijinal kullanılır.Birde gidip te hikayeli olan bir oyuna 300-500TL gibi fiyatlar veremem.

Belki kitap yazdık bu işte ama bırakalım artık.

Kardeş ben sana yazmamıstım ama şimdi baktım engelledigim için sana gitmiş ne idügü belirsiz diyen birine demiştim.

Şimdi şöyle bir gerçek var. Kendim iki tane Death Stranding ve RDR 2 korsan olarak kurdum. İkisini toplasam 1 saat oynamadım. Oyunlar beni sarmadı. Sebepleri falan filan yazmim. Burada benim 400-500 TL gibi bir kaybım olacaktı.
Hayır, 2 saat altı oynadığınız oyunları rahatlıkla iade edebilirsiniz.

Bunun haricinde benzer olaylar yaşadım. Oyun konusunda hızlı heveslenen ve çabuk sıkılan biriyim.

Hayır, 2 saat altı oynadığınız oyunları rahatlıkla iade edebilirsiniz.

Bunun haricinde benzer olaylar yaşadım. Oyun konusunda hızlı heveslenen ve çabuk sıkılan biriyim.
Steam hesabına yatıyor. İade vermiyor. Böyle işledi bende.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı