Korsan oyun vs orijinal oyun

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Madem korsan alımına karşı bu şirketler o zaman yerel fiyatlandırma yapacaklar.
Çoğu firma bunu zaten yapıyor, Türkiye genellikle en ucuz satılan 3-5 ülkeden biri oluyor ama buna rağmen pahalı geliyorsa ülkenin ekonomik durumuyla ilgili bazı şeyleri düşünmek lazım demektir.

Alım gücünün giderek düşmesinden dolayı korsan kullanım oranı ister istemez artıyor buna yapacak bir şey yok ama eşit alım gücünde olduğumuz dönemde bile Brezilya'ya karşı kişi başı orijinal içerik satın alma oranımız çeyrekleri kadar bile değildi. Böyle de bir gerçek var...

Son zamanlarda oyun almak bir lüks haline geldi. Bundan 2 sene öncesine kadar para biriktirip oyun alabiliyorken şu an AAA bir oyun almak için bir iş yerinde çalışıyorsak koca bir haftayı sadece o oyun için çalışmış oluyoruz ve ben bu yüzden indirim günleri hariç korsana doğru yöneldim. 100 TL falan olsa hadi neyse fakat durum 450 TL gibi bir fiyat olunca o paranın cebimde kalması ve birçok şey için beni rahat ettirecek olması almama engel oluyor. Madem korsan alımına karşı bu şirketler o zaman yerel fiyatlandırma yapacaklar. Sonuçta TR de küçük denmeyecek bir pazar var ve işliyor korsan satıp hiç kazanmamak yerine 70 TL yap sat en azından ufak bile olsa kasana bir şey girsin. Onu bunu geçtim oyunlarda dil desteği de yok. Şunu belirteyim bunun korsan oynayıp oyuna para vermeyen insanlar ile hiç alakası yok. Cünkü dünyanın en çok korsan oyun oynayan ülkesi Polonya ve Çin fakat tüm bunlara rağmen adamların dili her oyunda var oyunlar ucuz bir hale gelip oyuna TR dili gelmediği sürece yeni çıkan oyunlara para vermem. Eski oyunlar indirim ile idare ediliyor fakat yeni oyunlar artık işin suyunu çıkardı.
Steam bu konuda yine de yumuşak fiyat uyguluyor. Mümkün olduğunca korsandan uzak durun arkadaşlar indirimleri takip edip,uygun fiyattan almaya çalışın. Tabii ki 450 TL hiçbir oyuna verilmez ama korsan da hiç ahlâklı değil ve mining olayı çıktı çıkalı exe uzantılı dosyalar tehdit oluşturuyor sisteminiz açısından. AAA oyunları İndirimlerle almak daha mantıklı.

Ben korsan oynuyorum, içim rahat değil ama para versem içim daha da kötü olacak. Para kazanınca hepsini almayı düşünüyorum ama şu anda asla alamam. Gitgide oyun oynama alışkanlığımı bırakıyorum ama oynadığım oyunlar az da olsa yine korsan. Multiplayer modlarla zaten pek işim yok.

Hocam kendi yaptığım bir şeyi söyleyeceğim. Çocuklukta durumum olmadığından ve çok da önemsemediğimden dolayı oynadığım korsan oyunları daha sonra para sahibi oldukça parasını verip aldım. Parasını verdikten sonra belki de hiç oynamadım ama uzun zaman oynamış olduğum için parasını vermem gerekiyordu. Yani korsan oynamanda bence sorun yok lakin ileride o oyuna parasını vereceğini bilerek oyna.

Hocam kendi yaptığım bir şeyi söyleyeceğim. Çocuklukta durumum olmadığından ve çok da önemsemediğimden dolayı oynadığım korsan oyunları daha sonra para sahibi oldukça parasını verip aldım. Parasını verdikten sonra belki de hiç oynamadım ama uzun zaman oynamış olduğum için parasını vermem gerekiyordu. Yani korsan oynamanda bence sorun yok lakin ileride o oyuna parasını vereceğini bilerek oyna.

Yok vermem parasını falan oyuna dil seçeneği bile koymuyor herifler.

Aklımda kalan tüm oyunların parasını vereceğim zaten param olunca.

Ben korsan kullanmıyorum ama kullanana bir şey demem. Olabildiğince oyuna para biriktiriyorum, yetmedi 1 süre indirimleri bekliyorum. Korsan kullanmak kötü bir şey, hatta emek hırsızlığı. Zaten oyun dediğin zevk meselesi. Korsan kullanıyorsan kullan, bize ne? Doğru oyunlar biraz tuzlu ama adam oyun için emek veriyor. Bazı insanlar var, 10 liralık oyunu korsan indiriyor. Ayrıca korsan oyunu sonuna kadar savunanlar da var, anlamıyorum onları. Kısaca kullanmıyorum.

Emek veriyor diyorsun adamlar dilimizi oyuna koymuyor bile şahsen ben pişman değilim onlar böyle bir devlet ile böyle bir ülkede yaşasaydı şahsen kendileri oynardı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı