Korsan oyunlara bakış açım değişti

Merhaba. Uzun yıllardır oyuncuyum, hayatım boyunca sayamayacağım kadar çok oyun oynadım ve oynamaya devam ediyorum. Küçükken muhtemelen buradaki herkeste olduğu gibi bende de "orijinal oyun" kavramı yoktu. CD dükkanlarından aldığım oyunları orijinal sanıp oynardım. Sonra büyüdüm, Steam ile tanıştım ve o oyunların orijinal olmadığını anladım. Steam'i ilk kullanmaya başladığım zamanlarda korsana karşı düşüncem "oyun Online ise orijinal al, Online değilse korsan indir." idi. Bu düşüncem de uzun yıllar devam etti, ta ki 2 yıl öncesine kadar. 2 yıl önce RDR 2'yi korsan olarak indirdim ve oyunu korsanda bitirdim. Bitirdikten sonra kendi kendime "bu oyun hayatım boyunca en iyi oynadığım oyun, bu oyunun emeğinin karşılığını vermem gerek." bir süre sonra önce Red Dead Online'ı satın aldım, ancak sırf oyunun hakkını vermek için Red Dead Online'dan sonra Red Dead Redemption 2'yi de satın aldım. Düşüncem de o gün değişti, o günden beridir ne korsan oyun oynadım ne korsan yazılım kullandım. Artık virüsten, trojandan bağımsız olarak tamamen emek hırsızlığı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bana göre "oyun çok pahalı" gibi sözlerin hiçbir desteği yok, oyun fiyatları yüksek mi? Evet, ancak ürünün fiyatını ülkemizde oyun yapımcısı değil kur belirliyor. Para biriktirip satın alabilirsin. Bu bahsettiğim yüksek fiyatlı oyunlar, indirimlerde 5-10 TL'ye satılan oyunlardan bahsetmiyorum bile, onların hiçbir savunması olamaz. Bugün itibarıyla Steam kütüphanemde 300'e yakın oyun bulunuyor. Sosyalin "korsan" kuralını ve tepkisini artık çok iyi anlıyorum. Oynadığınız oyuna verilen emeğin, harcanan zamanın hakkını verin. İyi sosyaller.
Yüksek fiyatlı oyunları bilemem de, her indirimde 15 liraya düşen Witcher 3'ü de korsan oynamazsın mesela hocam. Ona karşıyım ben.

Ben param yettikçe almaya bakıyorum.

Ki ben şunu da söyleyeyim. Ben bunu daha Türkçe yama bile getirmeden 600 700 TL getiren büyük firmalar için söylüyorum. 5 saatlik oyunu 60 dolardan çıkarıp sonra da 600 TL'ye sattı diye minnet duymam ki daha Türkçe yama bile getirmemiş.
Gabe Newell'in de dediği gibi ''Korsan bir hizmet sorunudur. Bak Microsoft tarafına adamlar Minecraft'ı türkçe oynamanı sağlıyor müşteri ile ilgileniyor . Java için özel fiyatlandırma yapıyor. Muazzam bir servisi var. Bak GTA Trilogy'ye adamlar oyunun batmış versiyonunu 60 dolardan çıkardı. Oyunu korsan indirenler çatur çutur oynadı. Para verenler Rockstar yüzünden oyunu açamadı. Nasıl eskiden müzik indirenler şimdi Spotify'ın servisinden yararlanıyorsa aynı mantık.

Yüksek fiyatlı oyunları bilemem de, her indirimde 15 liraya düşen Witcher 3'ü de korsan oynamazsın mesela hocam. Ona karşıyım ben.
Mesela ben buna hak veririm.

Yine uzun bir konu salın insanları biraz. Hayır yurtdışından mı geliyorsunuz? Durum belli halk belli sonuç belli.

Benimde korsan oyunları bakış açım birkaç ay önce değişti. Android oyun clup, Türkiye nin öz korsan oyun sitesinde terraria indirirken trojan yedim. O zamandan beri korsan oyun indirmedim. Hatta parasını vererek almanın daha iyi olduğunu anladım

Eğer EA Games benim sorunumu çözmezse benim de bakış açım değişecek. Bir daha EA oyunlarını korsan olmadan kullanırsam ben de adam değilim.

Korsana başvurmam kolay kolay ama EA gibi paragözlerin oyunlarını çatır çatır korsan oynamak lazım anlaşılan. Müşterisinin sorunuyla ilgilenmeyen firma ancak bunu hakeder maalesef.

1656699710628.png

Soldakini bu indirimde aldım, çok seviyorum. Ama sağdakini hayatta almam. Geliştirilerek ilerletilen simulasyon oyunlarında geliştirici oyunu yapmayı bırakmışsa almak saçma bana göre. Ama AAA oyunlara para sonuna kadar -hak ediyorsa- verilir.

Eki Görüntüle 1437952

Soldakini bu indirimde aldım, çok seviyorum. Ama sağdakini hayatta almam. Geliştirilerek ilerletilen simulasyon oyunlarında geliştirici oyunu yapmayı bırakmışsa almak saçma bana göre. Ama AAA oyunlara para sonuna kadar -hak ediyorsa- verilir.
Profile bakınca uzun süre önce bitirmişsiniz gibi gelmişti aslında hocam :)

2019 ve 2020de iki kez bitirdim bir yıl ara ile. Ama tekrar indirince korsan gibi performans vermiyor anlamıyorum.
Orijinal oyun korsana göre daha kötü çalışıyor hocam eğer onu diyorsanız. Bende de aynı şekilde oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı