Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar çıktı, ne yapmalıyım?

Karar gayet doğru verilmiş, burada dolandırıcılık suçundan bahsedilemez. Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken tüketici hakem heyetine başvuru yapmaktı, ardından lehinize karar alamazsanız tüketici mahkemesine başvuru yapacaktınız. Şikayetinizde de şahsı değil, alım satım yaptığınız siteyi bildireceksiniz. Böyle bir olayda şahsı dolandırıcılık suçu nedeniyle şikayet etmek absürd olmuş. Olayda anladığım kadarıyla site içi ödeme tarzı bir durum da yok, size verilen İban numarasına gönderim yapmışsınız. Somut olayı dolandırıcılığa taşımanız çok zor. Dediğim gibi sizin işiniz siteyi THH'ye şikayet etmekti.

Aslında sırf 50 TL diye üstüne gitmesi beni de şaşırttı ama birinin canı yanıyor devamı gelmemesi için bir şeyler yapması güzel hareketti. Ben daha çok üstüne gitmesini isterdim şahsen. Muz cumhuriyetinde değiliz adam bir iş yapıyor incelemeye almaları lazım vergi kontrollerinin yapılması vs. Ortada dolandırıcılık iddiası da var.
5 kurus olsa dahi hakkini aramali.

Karar gayet doğru verilmiş, burada dolandırıcılık suçundan bahsedilemez. Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken tüketici hakem heyetine başvuru yapmaktı, ardından lehinize karar alamazsanız tüketici mahkemesine başvuru yapacaktınız. Şikayetinizde de şahsı değil, alım satım yaptığınız siteyi bildireceksiniz. Böyle bir olayda şahsı dolandırıcılık suçu nedeniyle şikayet etmek absürd olmuş. Olayda anladığım kadarıyla site içi ödeme tarzı bir durum da yok, size verilen İban numarasına gönderim yapmışsınız. Somut olayı dolandırıcılığa taşımanız çok zor. Dediğim gibi sizin işiniz siteyi THH'ye şikayet etmekti.
İyi de sorun şu bu sayfa bir kurum ya da kuruluş değil. Tüketici hakem heyeti benden mersis numarası veya sicil numarası isteyecek. Buna rağmen THH'ye mi başvurmalıyım?

Eloboost sayfasından daha önce eloboost hizmeti aldım ve memnun kaldım. Daha sonra ucuza oyun içi kostüm sattıklarını görünce ve güvendiğim için almak istedim. Kendisine benden istediği tutarı gönderdim ve mesajları Instagram'dan silip beni engelledi. Bu olay olur olmaz alabildiğim ekran görüntülerini alıp hakkında şikayetçi oldum ve bugün karar evrağı evime geldi. Instagram'da mesajlar silinse bile depolandığını duymuştum. Karara itiraz edip tekrar soruşturma açmam mümkün mü? Delil olarak adliyenin Instagram'dan konuşma mesajlarını alabilmesi mümkün mü? Eğer mümkünse beni apaçık dolandırdığı ortaya çıkar zaten. Evrağı gerekli yerleri sansürleyerek ekledim. Yardımcı olur musunuz?

Eki Görüntüle 1200494

Hocam başka fake bir hesap açıp adamdan bir şey almaya çalışın ama ucuz bir şey olsun sonra konuşmaları tek tek SS alıp mahkemeye verin.

Savcılık kararını vermiş, üst mahkemeye gidilse bile bir şey çıkmayacaktır. Karşıdakinin yaşı küçükmüş bu bile başlı başına kovuşturma sebeplerinden birisi. İfadesini vermiş, incelenmiş karara bağlanmış. Ödediğin miktarı geri talep edebilirsin, karşıdaki kişi de zararı karşılayabileceğini belirtmiş.

İyi de sorun şu bu sayfa bir kurum ya da kuruluş değil. Tüketici hakem heyeti benden mersis numarası veya sicil numarası isteyecek. Buna rağmen THH'ye mi başvurmalıyım?
İşyeri vergi numarası vesaire bulunmak zorunda değil. Varsa yazarsınız direkt muhatap olur lakin yoksa siz elinizdekilerle başvuru yapacaksınız. Red cevabı alsanız dahi emin olun bunun yeri savcılık değil THH. Meramınızı güzelce anlatın, elinizde mevcutsa delilleri de ekleyin ve başvurun.

Savcının işi paradan çok ortadaki fiildir. Dolandırıcılık suçunun da unsurları vardır ve bunlar sağlanamazsa dolandırıcılık altında soruşturma başlatılamaz. Şu dosyaya farklı savcılar farklı kararlar da verebilir fakat bence karar yerinde olmuş. Şunu da belirteyim takipsizlik kararına karşı sulh ceza mahkemesine itiraz yazabilirsiniz süresi içerisinde. Savcılık dosyasında da göründüğü üzere karşı taraf avukat ile cevap vermiş, itiraz ederseniz ve haksız bulunursanız masrafları karşılamanız gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı