Kumbarada para biriktirmek mantıklı mı?

TheYOLA

Kilopat
Makaleler
2
Bir kaç yıl önce para biriktirmeye başladım ama o zamanlar dolar yaklaşık 4 TL'di. Şimdi ise belli olmuyor, bu yüzden kumbarada para biriktirmek şu an için mantıklı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kumbara derken, bozuk para kumbarasından mı bahsediyorsun? :)
Söyleyin de, ona göre yorum yapabilelim :D

Kumbarada birikiyor. İçine atmak için kullanırsın. Ama ben soruyu şu şekilde anladım. Param var, nasıl biriktireyim? Yoksa döviz olarak mı biriktireyim diye anladım.

Ama şöyle bir durum var. TL sürekli değer kazanıp/kaybediyor. Bu dalgalanma, sizin gibi bilmeyen, işten anlamayan birilerinin sadece parasını kaybetmesine neden olur. Yada 3-5 lira kazanırsın.

Ben bir ara her para üstünü kumbaraya atarak 700 TL civarı para biriktirmiştim, ekmek alacağım zaman kasten 5 TL verirdim mesela, öyle öyle iyi bir birikim oluyor ve bozuk olduğu için acil durumlar harici dokunması gelmiyor insanın. Yok bunları bütünleme derdi var falan derken. Tavsiye ederim.

Mantıklı. Tabii öyle yüksek miktarda birikmez, birikse de uzun zamanda birikir. Mesela ben de başladım bu şekilde biriktirmeye. 29 gün olmuş başlayalı, şu anda saydım tam 65 TL birikmiş.
Neye, ne zaman para harcaman gerektiğine iyice düşünerek karar verirsen paran cebinde kalır.
Damlaya damlaya göl oluyor ama bir yandan da gölün suyu buharlaşıyor maalesef.

Geri
Yukarı