Kutusunu Açtığım Ürünü İade Etme Hakkım Var Mı?

Merhabalar, bir internet sitesinden GoPro kamera aldım. Kutusunu açtım haliyle kullanmak için aldım çünkü fakat ürün beklentimi karşılamadı. İki gün sonra tam aparatları ve kutusuyla düzgün bir şekilde iade talep ettim, kargo ile gönderdim. Fakat "Ürününüz yeniden satılabilirlik özelliği taşımadığından işlem yapılamıyor. " diye gerekçe göstererek ürünüm geri yollandı bana. Üründe hiç bir sorun çizik ezik vs. yok aldığım gibi fakat kutusu açılmış güvenlik şeridi yırtılmış durumda haliyle. Kanunu bilmediğim için soruyorum, bu durumda ürünü iade edemiyor muyum?
Normalde prosedür şu şekilde; ilk 14 gün içinde iade talebinde bulunursun. Kutusu açılmış ürün, satıcı tarafından firmaya gönderilir. Firma ürünü kontrol eder. Kırık, çizik, parça değişikliği vs. tespit edilememesi durumunda iade sağlanır. Bu işlem biraz uzun sürebilir. Yanlış hatırlamıyorsam en fazla 1 ay.

Ancak satıcı uyanıklık yapıyor. Bazı firmalar da uyanıklık yapıyor. THH'ye gidin. Yasa gereği iade hakkınız var. Gerekli işlemlerin ardından -dediğiniz gibi sorunsuz teslim ettiyseniz- iade sağlanacaktır.

Burada şöyle bir soru çıkıyor karşımıza ki yaşadığım bir durum. Hepsiburada sıkıntı çıkarmamıştı sağolsun.

"Ürünü sağlam verdim, bana kırık veya çizik raporu ya da eksik parça veya değişmiş parça raporu geldi."

Bu tarz durumlar için tavsiyem şu, ürünü paketleme ve kargoda etiketi yapıştırma sürecini kayıt altına al.

@yika38 rehber konunun linkini paylaşmış sağ olsun. İlgili konudan yardım alarak başvurunu oluşturalım hemen, en kısa sürede iadeni gerçekleştirirler; %100 kazanırsın.

Bence de başvurun örnek niteliği taşır takipteyim.
Geri gönderilen ürün yarın elime ulaşacak, umarım bir yerlerine bir şey yapmamışlardır. Tabi ki yapacağım gerekli başvuruları ve süreci paylaşıyor olacağım. İlgi alaka ve destek için teşekkür ederim.

Ürünün kargo bedelini kendileri karşılamadıysa kargoyu kabul etme, bırak geri gitsin. Eğer kendileri ücreti karşıladıysa kargodan teslim aldığın andan itibaren video eşliğinde aç paketi; bunların ne yapacağı gerçekten hiç belli olmaz. Ürünün kutu içeriğinde veya kendisinde bir eksiklik, hasar durumu olması durumunda koşulsuz şartsız iade hakkı sıkıntıya girecektir. Art niyetli bir hamleye karşı önlemini al, her ne kadar böyle bir olasılık pek mümkün görünmese de tedbirini al.

Ürünün kargo bedelini kendileri karşılamadıysa kargoyu kabul etme, bırak geri gitsin. Eğer kendileri ücreti karşıladıysa kargodan teslim aldığın andan itibaren video eşliğinde aç paketi; bunların ne yapacağı gerçekten hiç belli olmaz. Ürünün kutu içeriğinde veya kendisinde bir eksiklik, hasar durumu olması durumunda koşulsuz şartsız iade hakkı sıkıntıya girecektir. Art niyetli bir hamleye karşı önlemini al, her ne kadar böyle bir olasılık pek mümkün görünmese de tedbirini al.
Uyarılar için teşekkür ederim mutlaka dikkat ediyor olacağım bu hususlara.

Başvuru hakkında aklını kurcalayan bir durum olursa bahsi geçen rehber konu üzerinden dilediğin şekilde yardım alabilir, soru sorabilirsin; daha önceden yapılmış başvurular ve kazanılan dosyaları, inceleyebilirsin.

Peki firma yolladığınız o ürünü ne yapacak? Güvenlik şeridini açmışsınız ve makineyi açmışsınız kullanmak için. Adamlar bunu tekrar satsa ve o ürün herhangi birine gitse yaygara çıkarır. Şu site bana güvenlik bandrolu yırtılmış 2. el ürün satıyor diye. Biz ne istediğimizi biliyor muyuz öncelikle insan olarak? Çok merak ediyorum.
@Silinen üye Sinerji bilgisayar da aynı prosedürle çalışıyor kutunun güvenlik şeridini dahi açmadığın sürece iade alıyorlarmış.

Peki firma yolladığınız o ürünü ne yapacak? Güvenlik şeridini açmışsınız ve makineyi açmışsınız kullanmak için. Adamlar bunu tekrar satsa ve o ürün herhangi birine gitse yaygara çıkarır. Şu site bana güvenlik bandrolu yırtılmış 2. el ürün satıyor diye. Biz ne istediğimizi biliyor muyuz öncelikle insan olarak? Çok merak ediyorum.
Kanun maddeleri açık ve net bir şekilde; "İnternet üzerinden alışverişlerde kullanıcının koşulsuz şartsız iade özgürlüğü olduğunu" ifade eder. Bu kanunları en iyi satıcılar bilir ve kabul ettiği için internet üzerinden satış yapabilir.

Satıcı bu kanunları kabul ederek satış yapıyor; sonra ben bu kanunları kabul etmiyorum diyerek müşteriyi mağdur ediyor.
Koşulsuz şartsız iade hakkı olmasa kim neden internetten sipariş etsin?

Ya ben dedim ki "bir ürün düşünüyorum eğer sorunumu çözerse kullanmaya devam edeceğim, ama istediğim sonucu vermez ise iade ederim veyahut parasıyla farklı bir ürün alırım" öncesinde bunu sormak için aradım. Bana mümkün değil gibisinden bir şeyler dediler. Şimdi denemeden de bilemem yani aldığım üründen memnun kalmak zorundayız herhalde...

Kişisel bakım ürünleri, hijyen kapsamında olan ürünler kutusu açıldığında veya kullanıldığında iade veya değişim kapsamına alınmıyorlar. Eğer denemek istediğiniz ürün bu kapsama giriyorsa böyle bir cevap vermeleri normal. Ancak diğer türlü kullanımı bu kapsamın dışında kalan (Televizyon, klavye, mouse, monitör gibi.) eşyaları 15 gün içerisinde bakın buraya dikkat edin "Bir gerekçe göstermeksizin" iade edebilirsiniz. Bu yasa ise "İnternet Alışverişi" için geçerlidir. Mağazadan aldığınız ürünlerde kutusu açıldıktan sonra, arıza veya başka bir sorun yok ise gerekçesiz değişim veya iade alınması mümkün değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı