Kuyumcudan borç altın almak

Şu zamanda yapacağın en büyük hata olur; doviz/altın ile borçlanmak.
2001 krizi zamanı dolar borcu olanların borçları 3-5'e katlandı.
Bugün 1 ounce altın X eder, yarın ne olacağı belli değil. Bir şey olur. Birden 10X olur, ödeyemezsin.

O yüzden TL borç al, TL olarak öde.

Şu zamanda yapacağın en büyük hata olur doviz/altın ile borçlanmak.
2001 krizi zamanı dolar borcu olanların borçları 3-5'e katlandı.
Bugün 1 ounce altın X eder, yarın ne olacağı belli değil. Bir şey olur. Birden 10X olur, ödeyemezsin.

O yüzden TL borç al, TL olarak öde.
Haklısın ama işte alternatifte gelmiyor ki aklıma empati kurun lütfen.
Ne yapabiliriz ne yapsak acaba

Bu durumda yapabileceğiniz pek bir şey yok gibi; ya düğün için borca girmeyeceksin ya da kredi çekeceksin.

Ek olarak bana düğün gerçekten saçma geliyor, hele ki insanın bunun için borçlanması daha da saçma geliyor. Sadece 1 günlük kutlama. Bu parayla evinin ihtiyacını karşılayabilirsin, karşılayabiliyorsan daha iyisini alabilirsin.

Yok be kardeşim vallahi kimse yardımcı olmuyor bir de ben çok utanırım böyle şeylerden.
Bu arada yanlış anlaşılmasın yaklaşık 15 binlik ihtiyacım kızın ailesine alacağımız altının eksiği.
Kızın ailesine niye altın alıyorsun onu anlamadım ben. Başlık parası kalkalı çok oldu. Yanlış anlamayın ama onlara şirin gözükeceğim diye altındı düğündü yapacağınız her masraf evlilik hayatınızda size ve eşinize zorluk olarak geri yansır. Allah göstermesin gerçekten zor bir günün olur cebinde beş kuruşun yokken dağlar kadar borcun olur. Ben babamdan biliyorum her sene kurban kesiyor. Normalde bir kısmını birikimle bir kısmını da maaşıyla ödüyor. Ama geçen sene tam kurban keseceğimiz zaman araba bozuldu. Bir de onun masrafı çıkınca aile olarak epey zora girdik. Mümkün olduğunca lüks harcamadan kaçının. Israr ediyorlarsa da o aileden gelin almayın derim ben. (çok ciddiyim. yarın bir gün başka bir durum olur daha büyük bir borca girersin ben kızımı senin gibi çulsuza mı verdim diye söylenir dururlar.)

Bu durumda yapabileceğiniz pek bir şey yok gibi; ya düğün için borca girmeyeceksin ya da kredi çekeceksin.

Ek olarak bana düğün gerçekten saçma geliyor, hele ki insanın bunun için borçlanması daha da saçma geliyor. Sadece 1 günlük kutlama. Bu parayla evinin ihtiyacını karşılayabilirsin, karşılayabiliyorsan daha iyisini alabilirsin.
Maalesef yapcak bişi yok el mahkum. Banka işi yatış be kardeşim.
Kızın ailesine niye altın alıyorsun onu anlamadım ben. Başlık parası kalkalı çok oldu. Yanlış anlamayın ama onlara şirin gözükeceğim diye altındı düğündü yapacağınız her masraf evlilik hayatınızda size ve eşinize zorluk olarak geri yansır. Ben babamdan biliyorum her sene kurban kesiyor. Normalde bir kısmını birikimle bir kısmını da maaşıyla ödüyor. Ama geçen sene tam kurban keseceğimiz zaman araba bozuldu. Bir de onun masrafı çıkınca aile olarak epey zora girdik. Mümkün olduğunca lüks harcamadan kaçının. Israr ediyorlarsa da o aileden gelin almayın derim ben. (çok ciddiyim. yarın bir gün başka bir durum olur daha büyük bir borca girersin ben kızımı senin gibi çulsuza mı verdim diye söylenir dururlar.)
Ama sevdik kaç yıl oldu bu zamanı bekledik. İnsan işin içine değişmedikçe çıkamıyor.
Davulun sesi uzaktan hoş gelir misali.

Maalesef yapcak bişi yok el mahkum. Banka işi yatış be kardeşim.

Ama sevdik kaç yıl oldu bu zamanı bekledik. İnsan işin içine değişmedikçe çıkamıyor.
Davulun sesi uzaktan hoş gelir misali.
Hocam emin olun sıkıntıya düşünce üzer sizi. Düğün vs gereksiz masraf. 2-3 dost gelsin halay çeksin 1 tane altın taksın diye yapılan bomboş iş. Masrafına değmiyor. Siz bilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı