Laptopa bağlanan monitörde dahili GPU'yu kullanmak mümkün mü?

FinisElectus

Hectopat
Merhaba, 5 senedir laptop kullanıyorum. Geçenlerde çift monitöre geçmek için bir monitör aldım ve gayet güzel kullanıyorum. Ancak oyun oynarken yan ekranda bir şey açıksa FPS'im bayağı düşüyor. Bunun nedenini bulmaya çalıştığımda sebebin yan monitöre alınan sekmenin harici GPU'yu kullandığını gördüm. Laptopun kendi ekranı işlemcinin ekran kartını kullandığından dolayı böyle bir sorun olmuyordu eskiden. Yan ekranın ana ekran kartıma yük yapmaması için işlemcinin ekran kartını yan monitöre bağlama imkanım var mıdır? Kısacası yan monitörde NVIDIA GeForce kartını değil de UHD Graphics kartını kullanmak istiyorum nasıl yapabilirim? Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, 5 senedir laptop kullanıyorum. Geçenlerde çift monitöre geçmek için bir monitör aldım ve gayet güzel kullanıyorum. Ancak oyun oynarken yan ekranda bir şey açıksa FPS'im bayağı düşüyor. Bunun nedenini bulmaya çalıştığımda sebebin yan monitöre alınan sekmenin harici GPU'yu kullandığını gördüm. Laptopun kendi ekranı işlemcinin ekran kartını kullandığından dolayı böyle bir sorun olmuyordu eskiden. Yan ekranın ana ekran kartıma yük yapmaması için işlemcinin ekran kartını yan monitöre bağlama imkanım var mıdır? Kısacası yan monitörde NVIDIA GeForce kartını değil de UHD Graphics kartını kullanmak istiyorum nasıl yapabilirim? Teşekkürler.

NVIDIA Denetim Masası'na girip physix sarround yapılandırmasına girin istemci seçenekleri var oradan UHD Graphics seçin sonra kaydedip reset atın eğer gözükmüyorsa başka çözüm bulamadım mahalesef.

NVIDIA Denetim Masası'na girip physix sarround yapılandırmasına girin istemci seçenekleri var oradan UHD Graphics seçin sonra kaydedip reset atın eğer gözükmüyorsa başka çözüm bulamadım mahalesef.
1698780710595.png

Bu şekilde gözüküyor. CPU yapmama rağmen hala 1650 ekran kartını kullanıyor. Başka ne önerebilirsiniz?

Bir monitörde işlemcinin ekran kartı diğerinde harici ekran kartı gibi bir seçeneğin olacağını düşünmüyorum.
Aklıma ilk gelen NVIDIA denetim masasından program bazlı ayarlamak, eğer denemediysen yan monitörde açtığın programı dahili ekran kartını kullanacak şekilde ayarlayabilirsin.

Bir de bu mesajı yazarken şu geldi aklıma, NVIDIA denetim masasında soldaki sekmelerdr Ekran Yönetim Modu olması lazım. Oradan CPU seçip dener misin? Orada laptopın kullanacağı ekran kartını seçmiş oluyorsun. Ama dediğim gibi birinde dahili birinde harici olur mu bilmiyorum, denemekte fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı