Last of Us Part 1'in yeni güncellemesi ile oyuna FSR 3 ve AMD Frame Generation eklendi

Yine berbat ötesi Ultrada 70-75 FPS den 140 lara kadar çıktı fakat akıcılık hiç yok. Sanki 30-40 fps de oynar gibi güncelleme gelir yakında inşallah.

Oyun çıktığından beri NVIDIA Frame Generation getirmekle uğraşmayan port firması şimdi AMD Frame Generation getirmiş. Muhtemelen AMD Fg'sini her kart kullanabiliyor diye böyle yapmışlar.

kaynak:

Bu fgnin getirisi götürüsünden az. Saçma sapan bir teknoloji. 60 FPS de yağ gibi akan oyunda açtığım zaman bir anda 30 FPS değmiş gibi akıcılık düşüyor. Ne anlamı var bunun anlamış değilim. Ayrıca fg açtığınızda dikkat edin kart kullanım yüzdesi iyice yükseliyor. Sanki oyuna FPS değil yük bindiriyor gibi çok anlamsız.

Dün bir saat kadar oynadım. RTX 3060 ve Ryzen 5800X3D ikilisiyle durum bu şekilde bende. Bu aşağıdaki görüntü FSR3 Native AA ile alındı:

The Last of Us Part I Screenshot 2024.03.20 - 20.03.30.21-min.png

Buda FSR3 Super Resolution ile alındı:

The Last of Us Part I Screenshot 2024.03.20 - 20.06.17.42-min.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Yine berbat ötesi ultrada 70-75 FPS'den 140'lara kadar çıktı fakat akıcılık hiç yok. Sanki 30-40 FPS de oynar gibi güncelleme gelir yakında inşallah.

Güncelleme gelmez maalesef. Uzun zamandır bu durumu araştırıyorum. AMD'nin Frame Generation çalışması bu şekilde. AMD şöyle diyor. Düzgün akıcı bir deneyim elde edebilmek için temel FPS değeri 60 FPS'nin altına düşmemeli. 60 FPS üstü FPS alırsan anca o zaman düzgün çalışır diyor. Yani kısacası yüksek yenileme hızına sahip monitörler için öneriliyor. 60 Hz monitörü olanlar bu teknolojiden faydalanamaz maalesef. Bir de 60 FPS'nin altına düşmesin dediği Frame Gen ekstra temel FPS götürüsü var bu FPS kaybını çıktıktan sonra en az 60 FPS alman gerekiyor yoksa fg yi unut. Saçma sapan bir teknoloji. Aslında fg temelde 60 FPS akıcılık veriyor sahte Frame Gen'lerle adam kandırıyorlar. Bir de temelde düşürdüğü FPS oranını eklersen gereksiz olduğunu anlıyorsun. Bu teknolojiyi FSR veya DLSS gibi düşünmeyin.

DDR5 sistem kurdum. 7800x3d ve 4070 Süper var. 16x2 32 gb 6000 mhz. 2k ultra da 170 fps akıcı oynuyorum. Sanırsam ilk defa bu kadar akıcı oynayabildim. Oyun : Steam. 3070 Ti da bile sorun yaşamıştım lag gibi. Tuhaf bir port yapısı var.

Bunu açınca sabit 80 FPS alıyorum ama sanki 30 FPS gibi. DLSS açıyorum kalite ayarında 60 FPS ama gerçekten 60 FPS. Kısacası şu anlık kullanılması zor

Geri
Yukarı