Lenovo Legion 5 5600X RTX 3060 11.999 TL'ye alınır mı?

Arkadaşlar bilgisayarı fişe takılı kullanıyorum tasarruf kipi açık bir şekilde. Fakat geceleri yatarken fişte takılı kalıyor, bu durumda arkasındaki ışık yanıyor ama batarya dolmuyor. Bu şekilde kalmasının bir zararı olur mu? Ayrıca her ne kadar evde kullandığımda bilgisayar kapalıyken bataryanın sürekli şarja maruz kalmasını istemesem de PC kapalıyken fiş takılı olmasına rağmen bataryanın dolmaması da garibime gitti çünkü diyelim ürünün şarjı az ve ben dışarıda bir yerde şarj etmek istedim, illa ürünü açmam mı gerekli? Yoksa tasarruf kipi açık olduğu için mi böyle oluyor?

Arkadaşlar bilgisayarı fişe takılı kullanıyorum tasarruf kipi açık bir şekilde. Fakat geceleri yatarken fişte takılı kalıyor, bu durumda arkasındaki ışık yanıyor ama batarya dolmuyor. Bu şekilde kalmasının bir zararı olur mu? Ayrıca her ne kadar evde kullandığımda bilgisayar kapalıyken bataryanın sürekli şarja maruz kalmasını istemesem de PC kapalıyken fiş takılı olmasına rağmen bataryanın dolmaması da garibime gitti çünkü diyelim ürünün şarjı az ve ben dışarıda bir yerde şarj etmek istedim, illa ürünü açmam mı gerekli? Yoksa tasarruf kipi açık olduğu için mi böyle oluyor?

Hocam laptopu niye gece prizde bırakıyorsunuz, bir şey mi indiriyor? Yani bir işlem yapmıyorsa çekin bence.

Hocam laptopu niye gece prizde bırakıyorsunuz, bir şey mi indiriyor? Yani bir işlem yapmıyorsa çekin bence.
PC'yi kapatıp yatıyorum hocam, 10 gün oldu alalı, ilk 8 gün fişini çektim, bir gün bırakayım acaba şarj olacak mı diye şarjı yüzde 60 iken fişte bırakıp yattım. Sabah aynı şarj seviyesini görünce demek ki şarj olmuyormuş diyip 2 gündür öyle bırakıyorum :D Ama çekmek daha mantıklı galiba.

Tabii ki, 27 Eylül teslim görünüyor.
Hocam bende almayı düşünüyorum extra gümrük veya başka ücret çıkmıyor diymi 1750 tl haricinde ?
Birde üründeki ram 'in sadece cl değerimi farklı yoksa bu da 1rx16 mı şu xr olayı kafamda iyice çorba oldu

Son düzenleme:
Hocam cihaz kapalıyken şarj olmuyor mu, Legionlarda böyle bir ayar mı var? Çünkü kapalı ya da açık fark etmez laptop şarj olması lazım.

Hocam bende RAM'leri sizinki gibi 32 GB çıkarmayı düşünüyorum da attığınız RAM ile yaptığınız testleri de buraya beni etiketleyip atabilir misiniz?

Yeni RAM'lerle geekbench testi yapip sonuclarini koyabilir misin kardesim? Ben HyperX ımpact modelini almayi dusunuyordum da fiyati 170 dolardan 240 dolara ciktigi için bu modele kaydim.

Gelince yaparım tabii. Bu arada HyperX markası HP tarafından satın alındığı için Kingston furry markası ile satışa devam ediyor. Yani sadece ismi değişti ürün aynı ürün.

Hocam bende almayı düşünüyorum extra gümrük veya başka ücret çıkmıyor diymi 1750 TL haricinde?
Bir de üründeki RAM'in sadece CL değerimi farklı yoksa bu da 1RX16 mı şu XR olayı kafamda iyice çorba oldu.

Ürün: 1.394, 61 TL.
İthalat ücreti depozitosu: 265,18 TL.
Kargo: 78,60 TL.
Toplam: 1.738, 39 TL.

İthalat ücreti depozito olarak alınıyor, eğer daha az tutarsa üstü iade ediliyor, fazla tutarsa herhangi bir ek ücret alınmıyor.

RAM konusunu kafanı karıştırmadan açıklayayım:
1RX16 RAM'ler tek yüzü dolu Single rank.
1RX8 RAM'ler çift yüzü de dolu Single rank.
2RX8 RAM'ler çift yüzü dolu Dual rank.
2RX16 RAM'ler çift yüzü dolu Dual rank.

1RX16 da belleğin tamamı tek yüzde bulunduğu için yavaş. 1RX8 de ise bellek 2 yüze yarı yarıya dağıtılmış ve daha hızlı. Linus bir kütüphane örneğiyle açıklamış. 1RX16 tek bir büyük kütüphanede 1 kişinin çalışması, 1RX8 iki küçük kütüphanede birer kişinin çalışması.

2RX8 de ise 1RX8'den farklı olarak her yüzdeki bellekler ikiye bölünmüş. Yani her yüzünden iki adet rank var.
2RX16 ise 2RX8'in dizilimi farklı ama yine çift yüzlü bir çeşidi.

Dual rank çift yüzlü bellekler AMD sistemlerde Single rank çift yüzlü belleklere göre çok küçük bir perfotmans farkı sağlayabiliyor ama genel anlamda çift yüzlü belleklerin tek yüzlülere karşı sağladığı farka kıyasla göz ardı edilebilir.

Sonuç olarak:
1RX16 (tek yüzlü) bellek = performans kaybı.

İlanda belirttiğin Crucial bellekler de maalesef 1RX16. tükiye de 1RX8 ya da 2RX8 Crucial bellek bulmak biraz sıkıntı şu an. Olanlar da ciddi fiyat istiyor. O paralara (hatta daha ucuza) benim aldığım CL20 Kingston 3200MHz performans serisi bellek almak daha mantıklı. Hem de CL20 olması da performansı arttıracaktır.

Son olarak ucuz olduğu için yanlışlıkla Crucial Ballistix belleklere yönelmemek lazım. Ballistix bellekler 1.35v da 3200MHz çalışabilirler, Legion 5 de XMP desteği olmadığı için Ballistix'ler 2666MHz de çalışacaktır.

Gelince yaparım tabii. Bu arada HyperX markası HP tarafından satın alındığı için Kingston furry markası ile satışa devam ediyor. Yani sadece ismi değişti ürün aynı ürün.

Ürün: 1.394, 61 TL.
İthalat ücreti depozitosu: 265,18 TL.
Kargo: 78,60 TL.
Toplam: 1.738, 39 TL.

İthalat ücreti depozito olarak alınıyor, eğer daha az tutarsa üstü iade ediliyor, fazla tutarsa herhangi bir ek ücret alınmıyor.

RAM konusunu kafanı karıştırmadan açıklayayım:
1RX16 RAM'ler tek yüzü dolu Single rank.
1RX8 RAM'ler çift yüzü de dolu Single rank.
2RX8 RAM'ler çift yüzü dolu Dual rank.
2RX16 RAM'ler çift yüzü dolu Dual rank.

1RX16 da belleğin tamamı tek yüzde bulunduğu için yavaş. 1RX8 de ise bellek 2 yüze yarı yarıya dağıtılmış ve daha hızlı. Linus bir kütüphane örneğiyle açıklamış. 1RX16 tek bir büyük kütüphanede 1 kişinin çalışması, 1RX8 iki küçük kütüphanede birer kişinin çalışması.

2RX8 de ise 1RX8'den farklı olarak her yüzdeki bellekler ikiye bölünmüş. Yani her yüzünden iki adet rank var.
2RX16 ise 2RX8'in dizilimi farklı ama yine çift yüzlü bir çeşidi.

Dual rank çift yüzlü bellekler AMD sistemlerde Single rank çift yüzlü belleklere göre çok küçük bir perfotmans farkı sağlayabiliyor ama genel anlamda çift yüzlü belleklerin tek yüzlülere karşı sağladığı farka kıyasla göz ardı edilebilir.

Sonuç olarak:
1RX16 (tek yüzlü) bellek = performans kaybı.

İlanda belirttiğin Crucial bellekler de maalesef 1RX16. tükiye de 1RX8 ya da 2RX8 Crucial bellek bulmak biraz sıkıntı şu an. Olanlar da ciddi fiyat istiyor. O paralara (hatta daha ucuza) benim aldığım CL20 Kingston 3200MHz performans serisi bellek almak daha mantıklı. Hem de CL20 olması da performansı arttıracaktır.

Son olarak ucuz olduğu için yanlışlıkla Crucial Ballistix belleklere yönelmemek lazım. Ballistix bellekler 1.35v da 3200MHz çalışabilirler, Legion 5 de XMP desteği olmadığı için Ballistix'ler 2666MHz de çalışacaktır.
Hocam açıklaman ve emeğin için teşekkürler anladım crucial belleklerin hiç bir yerinde 1rx8 veya 1rx16 gibi bir ibare göremedim sitesine girdim yine yazmıyor o yüzden anlayamadım bellekleri...
Birde taksit sayısı fazla olmasından dolayı bu bellekler senin aldığın belleklere göre nasıl seninkiler dahamı performasnlı olur yoksa aynımı bunlarda 2Rx8 sanırsam tabi alırsam 2x16 alıcam.
https://www.hepsiburada.com/kingsto...z-notebook-ram-hx432s20ib2-16-p-HBV0000129YOF

Geri
Yukarı