Lewis Hamilton 2025 sezonunda Ferrari'de

Sainz boşa düştü, Williams'a gelse iyi olur
Pek olası değil açıkçası. Mercedes kapısı kapanırsa Audi ve Aston Martin onun için seçenekler.

Ayrıca Ferrari'ye geçme sebeplerinden birisi de kendisine zamanında F2 şampiyonluğunu kazandırmış Fred Vasseur'un şu an Ferrari'nin başında olması da olabilir.
Evet onun etkisi var Vasseur ile uzun süredir dost zaten.

W11'in tasarımcısı James Allison takıma geri geldi
Çok çok büyük bir isim James Allison. Bana göre geçen senelerden daha araç yapar bu sene ama hiçbir şey garanti değil. Ferrari ve Mclaren’in temel olarak daha iyi araçları var. Redbull çok önde zaten.

Serra kilit bir isimdi Mercedes için o da Ferrari’ye geçti. Hamilton’un kararında en önemli etken bana göre o. Serra 2 yıldır Mercedes’in araç konsept yanlış olduğunu dile getiren yegane adamların başında geliyordu.

Herkes için çok sürpriz bir karar oldu. Daha yeni Mercedes ile 2 yıllık sözleşme imzalamıştı ama 2025 sezonunda opsiyon varmış. O da Ferrari'ye geçmeye karar vermiş.

Bir Ferrari taraftarı olarak bunu değerlendirmek istiyorum.

Açıkçası bu yaşta yüklü miktarda para alacaksa ben buna karşıyım ama takımın bir lider sürücüye ihtiyacı olduğu kesin. C. Leclerc daha liderlik aşamasında değil. Şu an grid'de en sevdiğim, en hızlı gördüğüm pilot Leclerc olmasına rağmen bunu belirtmek istiyorum. Çünkü zihinsel olarak hata yapmaya meyilli maalesef eskiye göre tutarlılık konusunda iyi olsa da Verstappen, Hamilton, Alonso seviyesinde de değil tutarlılık noktasında.

Alonso Ferrari'ye gelmeden önce de 2005-2006 sezonlarından ötürü ondan nefret ediyordum, sonra Ferrari'ye geldi, kendisini çok sevdim. S. Vettel'i de Ferrari'ye gelmeden önce hiç sevmiyordum alonso dönemi yüzünden.
Vettel, Ferrari'de yarışmaya başladıktan sonra en sevdiğim pilot oldu schumacher ile beraber. Benim gibi böyle olan milyonlarca Ferrari taraftarı vardır diye düşünüyorum. İster istemez canını ağrıtan pilot hoşuna gitmez.

Hamilton'a gelirsek çaylak geldiği sezon dahil her sene muazzam bir performans sergilemiş bir pilot. Tarihin en iyi çaylak performansı rekoru da kendisinde. Hiçbir zaman Hamilton'a karşı bir sevgi beslemedim ama müthiş bir pilot olduğu hep destekledim. 2021 abu dhabi skandalıyla eskiye nazaran kendisine olan saygım ve sevgim arttı. Gönlüm bir taraftan Schumacher'in rekorunu kırmasını istemiyor, diğer taraftan da abu dhabi de hakem skandalı olmasaydı rekoru kırmıştı diyor. 2008 Singapur skandalı o sezon hamilton şampiyon oldu, lakin Singapur GP de Renault şike yapmasaydı mazsa şampiyondu böyle bir şey de var. İstatiksel olarak da tarihin en başarılı pilotu lewis hamilton.

Saf hız olarak Leclerc'in gerisinde görsem de tutarlılık, hata yapmama ve lastik koruma becerilerinde Leclerc'den daha iyi. Yine ikisi arasında favorim leclerc olacak.

Aslolan Ferrari olduğu için hangisi şampiyon olursa olsun önemli değil artık.

Ferrari'de başarılar diliyorum.

Son olarak iki harika söz ile konuyu kapatmak istiyorum.

Enzo Ferrari: Herhangi bir çocuga bir araba çizmesini söyleyin, kesinlikle kırmızı çizecektir.

S. Vettel: Herkes Ferrari fanıdır, öyle olmadıklarını söyleseler de Ferrari fanıdır.

Bugün Türkiye saati ile 22.00 de resmi açıklamanın yapılması bekleniliyor.

Resmi açıklamada an itibariyle yapıldı ve resmi olarak artık 2025 yılında Ferrari de.
@BERWAR hocam sanırım tarih yeniden tekerrür ediyor (Hem bizim için hem de Lewis için)

Bilmeyen arkadaşlar için hatırlatmakta fayda var.

Lewis Hamilton'un aslında 25-26 yıldır Mercedes ile bağlantısı var. 13 yaşında alt kategorilerde Mclaren'in Junior Akademisinde yetişmiş bir pilottu. 2004'te gizli de olsa McLaren F1 aracı test etmeye başlamış ve 2007'de McLaren-Mercedes'te ilk F1 sezonuna çıkmıştı. O sene gerçekten de ''Gümüşe boyanmış Ferrari'' ile cidden muazzam derecede başarılar elde etmiş (adam kayırmayla önceki 2 senenin şampiyonu Alonso ile kıran kırana mücadele etmiş ve 1 podyum önünde bitirmiştir.) hatta ilk sezonunda neredeyse şampiyon olacaktı. 2008'de son turda Şampiyon olmuş ve 2014'e kadar iyi bir araca sahip olamamıştır.

2012 sezonunun sonunda McLaren'da işlerin iyiye gitmeyeceğini anlamış olmalı ki Şok bir kararla Mercedes'e katılma kararı almıştır. Kimsenin beklemeyeceği bir karardı ve henüz spora 55 yıl aradan sonra tekrar katılan ve yeni yapılanalı henüz 3 sene olmuş ve geleceği belirsiz bir takıma katılmıştır. Kısacası büyük bir kumara girmişti. Basın bu durum için ''Kariyerini bitirdi'', ''yeteneği harcanacak'' şeklinde başlıklar atmıştır.

W04 ile 2013'te pek de fena olmayan bir sonuç almıştır. 2014'te ise Turbo Hibrit çağına çok sağlam hazırlanılmış ve herkesin kabusu olan hatta nefret edilmesine sebep olan Mercedes dominasyonu başlamıştır.

Nico Rosberg ile kusursuz bir ikili olarak 2014 ve 15'te dünya şampiyonu olmuş ancak 2016'da takım içi rekabet çıkmış ve Mclaren döneminde Jenson Button'dan sonra ilk defa takım arkadaşına yenilmiştir. Sezon sonu emekli olan Rosberg'in yerine Finlandiyalı ve tam bir ''ikinci pilot'' olan -bizim deyişimizle ''memur''- Bottas getirilmiş ve Kusursuz bir takıma kavuşan Lewis, 2017'den 2020'ye kadar başarılarına ve rekorlarına yenilerini ekleyerek 4 kez daha dünya şampiyonu olarak şampiyonluk sayısı olarak Michael Schumacher'i yakalamayı başarmıştır. 2021'de ise W12 ile son tura kadar şampiyonluğu garantilemiş ancak kimileri tarafından ''çalınarak'' kimilerine göre ''hakkıyla'' Verstappen kendisini geçerek bu dominasyonu sona erdirmişti. Sonrasını hepimiz biliyoruz. Red Bull dominasyonu...

Mercedes 2022'de belki de en kötü araçlarından birini yapmıştı ve Hamilton yaklaşık 10 seneden fazla bir süre sonra ne yarış ne de podyum görmüştür. Yeni takım arkadaşı George Russell ise Brezilya'yı kazanmayı başarmıştır.

2023'te ise daha iyi bir biçimde döndü ve 6 kez podyuma çıkmayı başararak kariyerindeki podyum sayısını 197'ye çıkarmayı ayrıca Macaristan'da 2 yıl aradan sonra Pol pozisyonu almayı başararak pole sayısını 104'e çıkarmayı başardı.

Lewis Hamilton'un Kariyeri ve İstatistikleri:
  • (2007-Günümüz) 17 Tam Sezon
  • 2 Farklı Takım (2007-2012 McLaren, 2013-2024 Mercedes-AMG)
  • 332 Yarış
  • 7 Dünya Şampiyonluğu (McLaren - 2008, Mercedes - 2014, 2015, 2017, 2018, 2019, 2020)
  • 103 Galibiyet ( McLaren 21, Mercedes 82)
  • 197 Podyum ( McLaren 49, Mercedes 148)
  • 104 Pole Pozisyonu (McLaren 26, Mercedes 78)
  • 65 En Hızlı Tur
  • 19 Hat Trick (Pole - Galibiyet - En Hızlı Tur)
  • 6 Grand Slam (Pole - Galibiyet - En Hızlı Tur - Yarış Boyunca Lider Gitme)
  • Kariyer Puanı: 4639.5
  • Atılan Tur Sayısı: 5455 (95.376 km)

Geldik 2024'e ve sonrasına. Hamilton şok eden bir kararla 2025 için Scuderia Ferrari'de yarışma kararı aldı ve 2 + 1 yıllık anlaşma sağlandı. (Bedeli yaklaşık 100-120 Milyon Dolar)

Dediğim gibi, tarih hem bizim için hem de Lewis için tekerrür ediyor sanırım. Sonucu ne olursa olsun ancak bu gerçekleşen durum F1 Tarihini değiştirecek gibi duruyor.

Son düzenleme:
Herkes için çok sürpriz bir karar oldu. Daha yeni Mercedes ile 2 yıllık sözleşme imzalamıştı ama 2025 sezonunda opsiyon varmış. O da Ferrari'ye geçmeye karar vermiş.

Bir Ferrari taraftarı olarak bunu değerlendirmek istiyorum.

Açıkçası bu yaşta yüklü miktarda para alacaksa ben buna karşıyım ama takımın bir lider sürücüye ihtiyacı olduğu kesin. C. Leclerc daha liderlik aşamasında değil. Şu an grid'de en sevdiğim, en hızlı gördüğüm pilot Leclerc olmasına rağmen bunu belirtmek istiyorum. Çünkü zihinsel olarak hata yapmaya meyilli maalesef eskiye göre tutarlılık konusunda iyi olsa da Verstappen, Hamilton, Alonso seviyesinde de değil tutarlılık noktasında.

Alonso Ferrari'ye gelmeden önce de 2005-2006 sezonlarından ötürü ondan nefret ediyordum, sonra Ferrari'ye geldi, kendisini çok sevdim. S. Vettel'i de Ferrari'ye gelmeden önce hiç sevmiyordum alonso dönemi yüzünden.
Vettel, Ferrari'de yarışmaya başladıktan sonra en sevdiğim pilot oldu schumacher ile beraber. Benim gibi böyle olan milyonlarca Ferrari taraftarı vardır diye düşünüyorum. İster istemez canını ağrıtan pilot hoşuna gitmez.

Hamilton'a gelirsek çaylak geldiği sezon dahil her sene muazzam bir performans sergilemiş bir pilot. Tarihin en iyi çaylak performansı rekoru da kendisinde. Hiçbir zaman Hamilton'a karşı bir sevgi beslemedim ama müthiş bir pilot olduğu hep destekledim. 2021 abu dhabi skandalıyla eskiye nazaran kendisine olan saygım ve sevgim arttı. Gönlüm bir taraftan Schumacher'in rekorunu kırmasını istemiyor, diğer taraftan da abu dhabi de hakem skandalı olmasaydı rekoru kırmıştı diyor. 2008 Singapur skandalı o sezon hamilton şampiyon oldu, lakin Singapur GP de Renault şike yapmasaydı mazsa şampiyondu böyle bir şey de var. İstatiksel olarak da tarihin en başarılı pilotu lewis hamilton.

Saf hız olarak Leclerc'in gerisinde görsem de tutarlılık, hata yapmama ve lastik koruma becerilerinde Leclerc'den daha iyi. Yine ikisi arasında favorim leclerc olacak.

Aslolan Ferrari olduğu için hangisi şampiyon olursa olsun önemli değil artık.

Ferrari'de başarılar diliyorum.

Son olarak iki harika söz ile konuyu kapatmak istiyorum.

Enzo Ferrari: Herhangi bir çocuga bir araba çizmesini söyleyin, kesinlikle kırmızı çizecektir.

S. Vettel: Herkes Ferrari fanıdır, öyle olmadıklarını söyleseler de Ferrari fanıdır.

Bugün Türkiye saati ile 22.00 de resmi açıklamanın yapılması bekleniliyor.

Resmi açıklamada an itibariyle yapıldı ve resmi olarak artık 2025 yılında Ferrari de.
Acaba Carlos ne yapacak? Mercedes'teki boş koltuğu kim dolduracak? Bu 2 soru hepimizin kafasını karıştırıyor olsa gerek. Bence Hamilton 2025'te şampiyon olamaz ama 2026'da belki...

2021'de ise W12 ile son tura kadar şampiyonluğu garantilemiş ancak kimileri tarafından ''çalınarak'' kimilerine göre ''hakkıyla'' Verstappen kendisini geçerek bu dominasyonu sona erdirmişti.
Bunun sana banası yok. Kimilerine göre Verstappen hakkıyla kazandı demek kural bilmemek demektir. Verstappen üzerine düşeni yaptı. İki pilottan da hazetmem ama o sene Verstappen’i destekliyordum. Kurallara göre Hamilton şampiyon olmalıydı. Masi kuralları çiğnedi.

Acaba Carlos ne yapacak?
Audi'ye geçer diye düşünüyorum bende. Babasının da bu yönde açıklamaları vardı zaten görüşüyoruz diye. Mercedes ve Aston Martin koltuğu içinde ismi geçebilir. Sainz her hafta yarış kazandıran bir pilot olmasa da düzenli olarak podyum ve takıma puan alabilecek çok iyi bir pilot. Sainz gibi bir pilot koltuksuz kalmaz. Perez yerine de bir alternatif olabilir ama ikinci pilot rolünü kabul edeceğini sanmam.
Bence Hamilton 2025'te şampiyon olamaz ama 2026'da belki...
Bu durum tamamen Ferrari ve Leclerc'in performansına bağlı. Tek turda Leclerc'i geçemeyecektir. Yarış temposunda geçebilir, lastik yönetimi de Leclerc'den çok daha iyi, mental ve hata yapmama konusunda da Leclerc'den çok çok önde Hamilton ama tabii araca uyum sağlayabilecek mi bu da var işin içinde. Leclerc'in araç deneyimi daha fazla sonuç olarak. Leclerc aracın ön tarafı dengesiz değilse diğer türlü araç ile çok iyi başa çıkabilen bir pilot.

Geri
Yukarı