Hamilton ve 8. Şampiyonluğu

Hamilton neden Hamilton olduğunu gösterdi.
Geçen yıl Hamilton ve Verstappen aynı takımda olsa toplam puanların %51-52'sini Hamilton'ın alacağını düşünüyordum ama bu yıl bu farkın da ortadan kalkacağını bekliyordum. Şimdilik o fark hâlâ var gibi görünüyor.

Bu arada McLaren umduğum performansı verdi ama Ricciardo biraz olması gerekenin altında kaldı. Bu yarışta iyi ihtimalle 20 puan bekliyordum, 18 puan geldi.

Geçen yıl Hamilton ve Verstappen aynı takımda olsa toplam puanların %51-52'sini Hamilton'ın alacağını düşünüyordum ama bu yıl bu farkın da ortadan kalkacağını bekliyordum. Şimdilik o fark hâlâ var gibi görünüyor.

Bu arada McLaren umduğum performansı verdi ama Ricciardo biraz olması gerekenin altında kaldı. Bu yarışta iyi ihtimalle 20 puan bekliyordum, 18 puan geldi.

Verstappen Hamilton'dan saf hız olarak hızlı olabilir ama yarış zekası olarak çok çok geride. Tabii ki böylesine genç bir yeteneğin, feleğin çemberinden defalarca geniş bir pilot olan Hamilton ile rekabet edebilmesi büyük başarı.

Hamilton'u geçtiği viraj, pistin en sıkıntılı virajlarından birisi. Bu nedenle de dışarı taştı. Anı geçen sene İstanbul'da, Perez'i geçmeye çalışıp spin atması gibi. Verstappen biraz daha bekleseydi, Hamilton'u çok daha rahat geçebilirdi.

Bu sene özellikle de Perez'in gelişi ile RBR ve Mercedes mücadelesi daha ateşli geçecek, bunlara sıkıntılı yarışlarda Mclaren ve Ferrari de yarışacak. Ki bu iki takım, Mercedes ve RBR'ye geçen seneye göre daha yakın görünüyor.

Keyifli bir sezon bizi bekliyor ancak favori hala Sir Hamilton.

Verstappen Hamilton'dan saf hız olarak hızlı olabilir ama yarış zekası olarak çok çok geride. Tabii ki böylesine genç bir yeteneğin, feleğin çemberinden defalarca geniş bir pilot olan Hamilton ile rekabet edebilmesi büyük başarı.

Hamilton'u geçtiği viraj, pistin en sıkıntılı virajlarından birisi. Bu nedenle de dışarı taştı. Anı geçen sene İstanbul'da, Perez'i geçmeye çalışıp spin atması gibi. Verstappen biraz daha bekleseydi, Hamilton'u çok daha rahat geçebilirdi.

Bu sene özellikle de Perez'in gelişi ile RBR ve Mercedes mücadelesi daha ateşli geçecek, bunlara sıkıntılı yarışlarda Mclaren ve Ferrari de yarışacak. Ki bu iki takım, Mercedes ve RBR'ye geçen seneye göre daha yakın görünüyor.

Keyifli bir sezon bizi bekliyor ancak favori hala Sir Hamilton.
Hocam şu an neler oluyor yarışlarda? Bizden S Sport kalktı bayağı bir zaman önce izleyemiyorum hiç. Acaba nasıl yapacağım?

Max yarış zekası olarak bence "çok" geride olmasa da yan yana mücadelede Hamilton'ın tecrübesi o az farkı yaratıyor.

Hamilton'u geçtiği viraj pistin en sıkıntılı virajlarından birisi. Bu nedenle de dışarı taştı.
FIA'nın yarıştan önce taşmayı serbest bıraktığı ve Hamilton'ın bunu yarışın yarısına kadar kullandığı yerde mi olmuştu o geçiş? Benzer 2 viraj var çünkü öyle, tam aklımda değil. Eğer o virajsa FIA çifte standart uyguladı, Max yarışın çoğunda o avantajı kullanmamışken Hamilton kullandı ve RBR bunu fark edip aynı avantajı kullanmasını Max'e söyledikten sonra keyfi olarak bundan vazgeçildi. Tam hatırlamıyorum virajı ama o viraj ise FIA'nın verdiği kararı uygulamaktaki beceriksizliğinin kurbanı Max olmuş olabilir.

Günün sürücüsü oyumu da Perez'e verdim yarışın ortalarında. Bence hak etti yarış başındaki talihsizliğinden sonra üste tırmanma çabasıyla. Vettel de son 2 yıldaki klasik halindeydi, Ocon'un hiçbir suçu yoktu hatta o temas olmadan 3 saniye öncesinden aynı çizgide devam etmişken Vettel kendi hatasını kabul etmedi. Bu adamı pek sevmeme nedenlerimden biri de bu açıkçası, kendisinin de bir röportajda itiraf etmişliği var suçluyken kabul etmediği çok defa olduğu konusunu.

FIA'nın yarıştan önce taşmayı serbest bıraktığı ve Hamilton'ın bunu yarışın yarısına kadar kullandığı yerde mi olmuştu o geçiş? Benzer 2 viraj var çünkü öyle, tam aklımda değil. Eğer o virajsa FIA çifte standart uyguladı, Max yarışın çoğunda o avantajı kullanmamışken Hamilton kullandı ve RBR bunu fark edip aynı avantajı kullanmasını Max'e söyledikten sonra keyfi olarak bundan vazgeçildi. Tam hatırlamıyorum virajı ama o viraj ise FIA'nın verdiği kararı uygulamaktaki beceriksizliğinin kurbanı Max olmuş olabilir.

Kesinlikle. Tam da o noktada oldu. Bu da FIA için başka bir utanç kaynağı. Bir yarışa X kural ile başlanmışsa, o kuralın değiştirilmemesi gerekirdi. Ancak RBR'nin Max'e verdiği mesaj sonrası, FIA ilginç şekilde takımları uyardı:

ExlQAbYXMAw1g2u.jpg

ExlQCqQW8AIJSTk.jpg

Max için açık konuşmam gerekirse üzüldüm. Tüm hafta sonu boyunca RBR kampı kusursuzdu. 2019'da Vettel'in başına gelen gibi bir şey gelirdi, eğer yerini geri vermeseydi.

Masi yönetimi böyle kritik anlarda çuvallamaya ve yarışın zevkini kaçırmaya devam ediyor.

Yarıştan önce kural varken yarışta uygulanmaması saçma oldu. Redbul bunu önce fark etseydi Max 1. gelirdi büyük ihtimalle.

Geri
Yukarı